Nissan Pathfinder 2012: přerod v SUV završen

Studie nového Pathfinderu je téměř hotovým sériovým vozem, který dorazí ještě letos ve druhé polovině roku. Řekneme vám o ní vše známé.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Nissan Pathfinder 2012: přerod v SUV završen

9.1.2012 | Miro Mihálik | 7 příspěvků

Nissan Pathfinder 2012: přerod v SUV završen

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Studie nového Pathfinderu je téměř hotovým sériovým vozem, který dorazí ještě letos ve druhé polovině roku. Řekneme vám o ní vše známé.

První komplexní ochutnávku vnějšího designu nového Pathfinderu máme za sebou, nyní je čas věnovat se podrobnostem o motorech, systému pohonu, výbavě a všem důležitém, co fotky neprozradí. Tedy až na to, že Nissan nic takového nezveřejnil ani v oficiální tiskové zprávě po odhalení detroitském autosalonu. Jde totiž o to, že tento vůz je prozatím veden a prezentován jako koncept a Japonci si prostě podrobnosti ponechali pro sebe.

Automobilka nicméně nezapomněla připomenout, že Pathfinder je s námi již od roku 1986 a za tu dobu našel více než 1,2 milionu offroadu chtivých a po zvýšené pozici za volantem toužících zákazníků. A našla si pár řádků na zmínku o jedné - patrně nejdůležitější - konstrukční změně novinky.

Jak možná víte (anebo případně nevíte), první generace Pathfinderu byl pravověrný offroad postavený na nezávislém žebřinovém rámu s tuhou zadní nápravou a nezávislým předním zavěšením. Následník (1996) ovšem poněkud vyměkl a transformoval na SUV. Dostal samonosnou karoserii, ačkoli zadní náprava zůstala stejná. Což ve výsledku přineslo hlavně problémy, jelikož silentbloky pomocného rámu nebyly s to zvládnout nadměrné zatížení a hromadně odcházely.

Nissan se poučil a třetí, zatím aktuální verzi opět postavil na rám a zavěšení vyřešil šalamounsky. Pickup Navara vycházející ze stejného základu dostal tuhou nápravu, ale Pathfinder pro změnu nezávislé zavěšení všech kol. A tím se dostáváme k detroitské studii, kde je opět vše jinak. Z nové generace se stane běžné SUV, které se podle Nissanu opět vrací k samonosné karoserii a víceprvkovému nezávislému zavěšení.

Automobilka slibuje, že tato změna posádce přinese více prostoru nad hlavami a větší zavazadelník, i když objem převážených kufrů do jisté míry ovlivní také obsazení třetí řady sedadel. K technice se automobilka téměř nevyjadřuje. V jejím textu je pouze zmínka o motoru V6 kombinovaném s převodovkou s plynule měnitelným převodem typu CVT, pohonem všech kol a spotřebou o 25 procent nižší ve srovnání se současným typem 4,0 V6 o výkonu 269 koní. Možná nebudeme daleko od pravdy, když napíšeme, že Nissan využije sdílení techniky a použije pohonnou jednotku Infiniti JX35, které má pod kapotou motor 3,5 V6 s výkonem 270 koní při 6 400 ot./min. a maximálním točivým momentem 336 Nm při 4 400 ot./min.

No, uvidíme. A patrně již brzy. Nissan slíbil, že sériové auto bude v prodeji letos na podzim a to znamená, že produkční vůz se možná představí už v Ženevě.


Nissan Pathfinder 2012: přerod v SUV završen - 1 - Nissan Pathfinder Detroit 01Nissan Pathfinder 2012: přerod v SUV završen - 2 - Nissan Pathfinder Detroit 02Nissan Pathfinder 2012: přerod v SUV završen - 3 - Nissan Pathfinder Detroit 03Nissan Pathfinder 2012: přerod v SUV završen - 4 - Nissan Pathfinder Detroit 04
Ani s fotografiemi se Nissan moc nepřetrhl, všeho všudy zveřejnil čtyři záběry...

Nissan Pathfinder 2012: přerod v SUV završen - 5 - Nissan Pathfinder 2012 prvni 01Nissan Pathfinder 2012: přerod v SUV završen - 6 - Nissan Pathfinder 2012 prvni 02Nissan Pathfinder 2012: přerod v SUV završen - 7 - Nissan Pathfinder 2012 prvni 03
...takže ještě jednou připomínáme živé fotky přímo z Detroitu

Miro Mihálik

Diskuze 7 příspěvků

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše