Nová obří výletní loď je extrém svého druhu, nabízí největší plovoucí závodní okruh na světě

Není to záměr ani slepá víra, tohle monstrum už za pár týdnů vypluje na svou první komerční plavbu. Obslouží více než 3 tisícovky cestujících, kteří zažijí hned několik světových prvenství.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Nová obří výletní loď je extrém svého druhu, nabízí největší plovoucí závodní okruh na světě

1.8.2022 | Petr Prokopec

Nová obří výletní loď je extrém svého druhu, nabízí největší plovoucí závodní okruh na světě

/

Foto: Norwegian Cruise Line, tiskové materiály

Není to záměr ani slepá víra, tohle monstrum už za pár týdnů vypluje na svou první komerční plavbu. Obslouží více než 3 tisícovky cestujících, kteří zažijí hned několik světových prvenství.

Již před letošní letní sezónou se mluvilo o tom, že lidé vydají za dovolené více než kdy dříve. Za tím stojí hlavně dva roky s koronavirem, kdy bylo cestování značně komplikované, pokud vůbec možné. Nebylo tomu tak jen proto, že po nějakou dobu byly uzavřené hranice, hotely či restaurace, z oblohy musela většina letadel, zatímco zámořské lodě musely na dlouhou dobu zakotvit.

Neznamená to nicméně, že světové oceány nadobro osiřely. Kromě stávajících plavidel se dokonce staví i nová, z nichž jednou z nejočekávanějších lodí je Norwegian Prima. Ta je první z šesti, které si společnosti Norwegian Cruise Line objednala u loděnic Fincantieri. Italská firma přišla jak s prototypem, tak i se sériovou verzí. Důraz byl přitom kladen nejen na luxus, ale rovněž také na ekologii. Loď je tak schopna optimalizovat spotřebu paliva, čímž redukuje svou celkovou uhlíkovou stopu.

Pokud si uvědomíme, že v případě námořní dopravy není politický tlak na snižování emisí nijak hmatatelný, pak tu máme další z připomínek, že není třeba deformovat trh, aby se dopravní prostředky stávaly efektivnějšími a ohleduplnějšími ke svému okolí. Průmysl ve vyspělých zemí se sám od sebe snaží dosáhnout menšího znečištění - ostatně třeba Evropa se na tom celkovém podílí pouhými dvěma procenty.

Pojďme si nicméně posvítit na samotnou loď, která je 294 metrů dlouhá, váží 142 tisíc tun a na její palubu se vejde přes tři tisíce hostů. Před sebou má pak vůbec první výlet, i proto již byla před nedávnem doručena do přístavu Marghera poblíž Benátek. Zde pak bude za pár dní slavnostně pokřtěna zpěvačkou Kate Perry, k tomu má ovšem dojít v Reykjavíku. Stane se vůbec poprvé, aby na Islandu došlo na křest tak velké zámořské lodi.

Z našeho úhlu pohledu je nicméně mnohem zajímavější několikaúrovňová závodní dráha zvaná Prima Speedway, která měří 420 metrů, čítá 14 zatáček a je určena až pro 15 lidí v motokárách. Ti na ní přitom mohou dosáhnout nejvyšší rychlosti až 50 km/h. Zda ovšem s něčím takovým bude možné počítat také na zbylých pěti lodích, které má NCL převzít do konce roku 2027, je zatím otázkou. Nicméně bychom se nedivili vždy zcela odlišné koncepci.

Největší plovoucí dráha na světě, tedy alespoň dle tvrzení společnosti, ovšem nebude jediným lákadlem. Cestující mohou počítat rovněž s třípatrovým divadlem, které se může stisknutím pár tlačítek proměnit v taneční klub. Z jeviště se totiž stává parket, atmosféru pak napomáhá dotvořit pohyblivý strop posázený diodami. Inspiraci přitom tvůrci hledali u nejznámějších podniků a kasin v Las Vegas.

Mimo to jsou samozřejmostí i relaxační zóny, kde lze počítat se dvěma „nekonečnými“ vířivkami, které jsou pro NCL dalším světovým prvenstvím. Norwegian Prima je tak přirovnávána k Ráji na zemi, což zní trochu přehnané, dá se ale podle toho udělat si obrázek, co dalšího lze na palubě čekat. Velká péče měla být věnována i samotným kajutám, a tak snad ani nepřekvapí, že cena lístku startuje okolo šesti tisíc korun za osobu na jeden den.


Nová obří výletní loď je extrém svého druhu, nabízí největší plovoucí závodní okruh na světě - 1 - Norwegian Prima 2022 prvni sada 01Nová obří výletní loď je extrém svého druhu, nabízí největší plovoucí závodní okruh na světě - 2 - Norwegian Prima 2022 prvni sada 02Nová obří výletní loď je extrém svého druhu, nabízí největší plovoucí závodní okruh na světě - 3 - Norwegian Prima 2022 prvni sada 03Nová obří výletní loď je extrém svého druhu, nabízí největší plovoucí závodní okruh na světě - 4 - Norwegian Prima 2022 prvni sada 04Nová obří výletní loď je extrém svého druhu, nabízí největší plovoucí závodní okruh na světě - 5 - Norwegian Prima 2022 prvni sada 05Nová obří výletní loď je extrém svého druhu, nabízí největší plovoucí závodní okruh na světě - 6 - Norwegian Prima 2022 prvni sada 06Nová obří výletní loď je extrém svého druhu, nabízí největší plovoucí závodní okruh na světě - 7 - Norwegian Prima 2022 prvni sada 07Nová obří výletní loď je extrém svého druhu, nabízí největší plovoucí závodní okruh na světě - 8 - Norwegian Prima 2022 prvni sada 08Nová obří výletní loď je extrém svého druhu, nabízí největší plovoucí závodní okruh na světě - 9 - Norwegian Prima 2022 prvni sada 09Nová obří výletní loď je extrém svého druhu, nabízí největší plovoucí závodní okruh na světě - 10 - Norwegian Prima 2022 prvni sada 10Nová obří výletní loď je extrém svého druhu, nabízí největší plovoucí závodní okruh na světě - 11 - Norwegian Prima 2022 prvni sada 11Nová obří výletní loď je extrém svého druhu, nabízí největší plovoucí závodní okruh na světě - 12 - Norwegian Prima 2022 prvni sada 12Nová obří výletní loď je extrém svého druhu, nabízí největší plovoucí závodní okruh na světě - 13 - Norwegian Prima 2022 prvni sada 13Nová obří výletní loď je extrém svého druhu, nabízí největší plovoucí závodní okruh na světě - 14 - Norwegian Prima 2022 prvni sada 14
Norwegian Prima se již přesunula do přístavu poblíž Benátek, ještě tento měsíc se pak chystá slavnostní křest na Islandu. Poté loď vyrazí na první výlet. Foto: Norwegian Cruise Line, tiskové materiály

Zdroj: Norwegian Cruise Line

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše