Nové americké SUV ukázalo vychytávku, kterou se nemůže chlubit žádné dnešní auto

Podobně střižená auta se obvykle chlubí velkou praktičností, Bollinger ale vše posouvá na další úroveň. Jeho nové modely nabídnou zvláštní věc.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Nové americké SUV ukázalo vychytávku, kterou se nemůže chlubit žádné dnešní auto

7.6.2020 | Petr Prokopec

Nové americké SUV ukázalo vychytávku, kterou se nemůže chlubit žádné dnešní auto

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Podobně střižená auta se obvykle chlubí velkou praktičností, Bollinger ale vše posouvá na další úroveň. Jeho nové modely nabídnou zvláštní věc.

Elektřinou poháněné vozy mohou jen stěží pomýšlet na to, že by plně nahradily auta s benzínovým či dieselovým motorem. Stojí za tím hlavně limity drahých akumulátorů s omezenou energetickou hustotou, které neumožňují rychlé dobití ani uložení dostatečně velkého množství energie. A pokud to přece jen dovedou, pak musí mít akumulátory velké tak moc, že to ještě více negativně ovlivňuje cenu a hmotnost, tedy i jízdní dynamiku a dojezd.

Neznamená to nicméně, že by s elektromobily byla spojena pouze negativa. Baterie lze poměrně jednoduše integrovat do podlahy v rámci tzv. sendvičových platforem a relativně malé elektromotory schovat tam, kde ničemu nepřekáží. To výrobcům dává poměrně volné ruce v případě řešení zbytku vozu, a této svobody se zejména společnost Bollinger Motors rozhodla využít měrou vrchovatou. Chystané prvotině odhalené ve verzích B1 a B2 proto nadělila zcela inovativní prvky, jež nenabízí žádné současné auto.

V prvé řadě tu máme nejzajímavější patent zvaný Passthrough, který plně odpovídá překladu do českého jazyka. Onou „cestou skrz“ je míněn tunel, který se táhne podél celého auta. V případě SUV B1 je tak možné naložit až 4 metry dlouhé předměty, zatímco u odvozeného pick-upu B2 je dokonce možné naložit 4,9 m dlouhý náklad. A pokud vám tak velkorysá hodnota nebude stačit, jednoduše lze sklopit víko korby a možnosti vozu tak ještě navýšit.

Přesunout se můžeme k druhému zajímavému řešení, které ovšem s tím prvním úzce souvisí. Pod pojmem Frunkgate se ukrývá víko předního zavazadelníku sklápějící se stejným způsobem jako to zadní. Cestující tak mají k dispozici další prostor o kapacitě 243,5 litrů, jakkoliv se samozřejmě musí rozhodnout, zda jej zaplní svými kufry či naopak zde budou končit ony dlouhé předměty. Ať tak či onak, bez absence spalovacího ústrojí by něco takového možné nebylo.

„Prvky Passthrough a Frunkgate jsou v případě našich vozů těmi nejvýraznějšími a jako takové byly klíčovou součástí naší DNA již od prvního dne,“ uvedl k tématu šéf firmy Robert Bollinger. Dle něj se jedná o jasný důkaz toho, že nová automobilka skutečně odstartovala projekt na čistém listu papíru, místo aby vycházela z již existujících návrhů, konceptů či produkčních vozů. I proto ostatně přední zavazadelník osadila také čtyřmi zásuvkami.

Samotné vozy pohání dvojice elektromotorů, jež produkuje 623 koní a 906 Nm točivého momentu. To oběma modelům stačí na sprint z klidu na stovku (respektive 96 km/h) již za 4,5 sekundy, v případě nejvyšší rychlosti je však možné počítat maximálně s omezenými 161 km/h. V případě dojezdu se ovšem firma Bollinger Motors příliš nepředvedla, při 120 kWh nabízí zhruba 322 km.

Tím se tedy vracíme na začátek, a sice k tomu, že elektromobily jsou stále jen alternativou pro auta se spalovacími motory. Na jedné straně mohou ohromit nebývalými možnostmi, nicméně v závěru se nakonec stejně vše bude točit okolo toho, jak moc je vůbec budete moci používat. A v tomto ohledu ani Bollinger zatím žádnou revoluci nepřináší, bohužel.


Nové americké SUV ukázalo vychytávku, kterou se nemůže chlubit žádné dnešní auto - 1 - Bollinger Passthrough a Frunkgate 2020 prvni foto 01Nové americké SUV ukázalo vychytávku, kterou se nemůže chlubit žádné dnešní auto - 2 - Bollinger Passthrough a Frunkgate 2020 prvni foto 02Nové americké SUV ukázalo vychytávku, kterou se nemůže chlubit žádné dnešní auto - 3 - Bollinger Passthrough a Frunkgate 2020 prvni foto 03Nové americké SUV ukázalo vychytávku, kterou se nemůže chlubit žádné dnešní auto - 4 - Bollinger Passthrough a Frunkgate 2020 prvni foto 04Nové americké SUV ukázalo vychytávku, kterou se nemůže chlubit žádné dnešní auto - 5 - Bollinger Passthrough a Frunkgate 2020 prvni foto 05Nové americké SUV ukázalo vychytávku, kterou se nemůže chlubit žádné dnešní auto - 6 - Bollinger Passthrough a Frunkgate 2020 prvni foto 06Nové americké SUV ukázalo vychytávku, kterou se nemůže chlubit žádné dnešní auto - 7 - Bollinger Passthrough a Frunkgate 2020 prvni foto 07
Firma Bollinger osadí chystané SUV a pick-up dosud neviděnými prvky. Bohužel špatný dojezd elektromobilů neřeší, a to přesto, že svým novinkám nadělí baterie o kapacitě 120 kWh

Zdroj: Bollinger Motors

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše