Nové vrcholné korejské SUV nafoceno bez maskování, chce konkurovat i BMW X5

Korejci nikdy neměli skromné cíle, a tak ani ty spojené se čtvrtou generací Kie Sorento nemíří nízko. Tento model už nepůjde po objemech, ale po zisku, pročež se posune blíže k prémii.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Nové vrcholné korejské SUV nafoceno bez maskování, chce konkurovat i BMW X5

29.1.2020 | Petr Prokopec

Nové vrcholné korejské SUV nafoceno bez maskování, chce konkurovat i BMW X5

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Korejci nikdy neměli skromné cíle, a tak ani ty spojené se čtvrtou generací Kie Sorento nemíří nízko. Tento model už nepůjde po objemech, ale po zisku, pročež se posune blíže k prémii.

Třetí generace Sorenta, vrcholného SUV značky Kia, přišla na světlo světa v roce 2014. Vůči předchůdci došlo ke snížení i prodloužení, stejně jako šla nahoru také tuhost. Kromě toho Korejci rozšířili zejména americké portfolio výbavy, pročež se zdálo, že SUV má cestu k úspěchu umetenou. Ten však nebyl až takový, jak se předpokládalo - v uplynulých třech letech totiž prodeje ve Státech dvakrát klesly pod metu 100 tisíc kusů ročně, což se u předchůdce nikdy nestalo. Proto Kia nejspíše hodlá u generace čtvrté částečně přehodit výhybku.

Korejci totiž v posledních měsících byli několikráte spatřeni, jak svou novinku poměřují s nejnovějším BMW X5. Znamená to tedy, že Sorento se má posunout směrem k prémiovému segmentu. Kia tak začala toužit po vyšších ziskových maržích a dává vale objemům. To samozřejmě není ojedinělá strategie, přistupovat k ní začíná stále více výrobců. Stále více trhů totiž hlásí těžkosti, a jelikož v důsledku nucené elektrifikace stoupnou i ceny běžných aut, problémy hned tak neustanou.

Navyšování ziskové marže na zavedených modelech je tedy jednou z cest, jak získat peníze na nevyhnutelné investice. Sorento tedy do showroomů dorazí s vyšší cenou, což bude vykoupeno mnohem majestátnějším vzhledem i působivější výbavou. Tedy alespoň dle prototypu, který byl před pár dny nafocen prakticky zcela bez maskování. V případě exteriéru tu totiž máme nové pojetí tradičního „tygřího čumáku“, který se dočkal luxusně působícího výpletu. Nechybí pak úzká světla užívající technologii LED či robustní nárazníky.

Zatím se zdá, že Korejci jdou spíše cestou nadčasové elegance, než aby vyrukovali s velkým množstvím křivek. Tedy minimálně v zadních partiích, kde se navzdory současné módě stále objevuje uprostřed pouze logo značky. To navíc ještě nebylo inovováno, což snahu o posun do vyšších sfér poněkud neguje. Ideálem by přitom pro značku byl nápis Sorento, který by se roztáhl mezi zadními vertikálními lampami a napomohl by tak optickému rozšíření vozu.

Zda na tento krok dojde, zatím není jisté. Jasno bychom ovšem mohli mít již 17. února, kdy se nové Sorento má představit domácímu publiku. O zhruba dva týdny později by pak mohlo dorazit na ženevský autosalonu a s odstupem několika dalších týdnů také na ten newyorský. Dá se nicméně předpokládat, že všechny verze se budou lišit pouze v detailech, a to navíc hlavně zvenčí či pod kapotou. Uvnitř ale budou rozdíly dané jen různými stupni výbavy.

Sorento přitom míří nahoru také v kabině, která sice spoléhá na poněkud více tlačítek, než je nyní obvyklé, ovšem digitální přístrojový štít nechybí, stejně jako rozměrná obrazovka multimédií. Zajímavě stylizované jsou středové výdechy klimatizace, v případě takového volantu nás ale mnoho překvapení nečeká. Pozoruhodná je přitom šířka středového tunelu, která naznačuje, že do centrální loketní schránky napěchujete pomalu zásoby na celý víkend.

Po stránce motorické bude v Evropě nejspíše možné počítat především s 2,2litrovým turbodieselem, který by měl v nabídce doplnit ještě dvoulitrový hybrid. Ve Státech a Koreji se ovšem zákazníci mohou těšit na širší selekci, neboť by měl dorazit také 2,4litrový atmosférický čtyřválec, dvoulitrové turbo a především 3,8litrový šestiválec, jenž by na všechna čtyři kola posílal zhruba 300 nepřeplňovaných koní. Nahradit jej ale může výkonnější 3,3litrové turbo.

Jestli to bude stačit na sebrání alespoň jednoho zákazníka BMW X5, uvidíme časem. Stejně tak jsme zvědavi, zda se Korejcům na evropských trzích povede dosáhnout alespoň na metu dvou tisíc registrací měsíčně. Třetí generace se totiž tak vysoko nedostala, pohled zejména na poslední dvě léta je dokonce až k pláči. Překonat metu tisíce vozů se totiž povedlo jen v pěti měsících ze čtyřiadvaceti.


Nové vrcholné korejské SUV nafoceno bez maskování, chce konkurovat i BMW X5 - 1 - Kia Sorento 2020 nove spy foto 01Nové vrcholné korejské SUV nafoceno bez maskování, chce konkurovat i BMW X5 - 2 - Kia Sorento 2020 nove spy foto 02Nové vrcholné korejské SUV nafoceno bez maskování, chce konkurovat i BMW X5 - 3 - Kia Sorento 2020 nove spy foto 03Nové vrcholné korejské SUV nafoceno bez maskování, chce konkurovat i BMW X5 - 4 - Kia Sorento 2020 nove spy foto 04Nové vrcholné korejské SUV nafoceno bez maskování, chce konkurovat i BMW X5 - 5 - Kia Sorento 2020 nove spy foto 05Nové vrcholné korejské SUV nafoceno bez maskování, chce konkurovat i BMW X5 - 6 - Kia Sorento 2020 nove spy foto 07Nové vrcholné korejské SUV nafoceno bez maskování, chce konkurovat i BMW X5 - 7 - Kia Sorento 2020 nove spy foto 08Nové vrcholné korejské SUV nafoceno bez maskování, chce konkurovat i BMW X5 - 8 - Kia Sorento 2020 nove spy foto 09
Prototyp čtvrté generace Kie Sorento nafocený bez maskování naznačuje posun směrem k prémiovému segmentu

Zdroj: Carscoops

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše