Nový americký policejní speciál používá trik, který ochrání policisty před nárazy zezadu

Nárazy zezadu nejsou úplně typickými dopravními nehodami, u policejních aut ale hovoří statistika docela jinak. Právě proto nadělil Ford nejnovějším Interceptorům speciální výbavu.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Nový americký policejní speciál používá trik, který ochrání policisty před nárazy zezadu

20.2.2019 | Mirek Mazal

Nový americký policejní speciál používá trik, který ochrání policisty před nárazy zezadu

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Nárazy zezadu nejsou úplně typickými dopravními nehodami, u policejních aut ale hovoří statistika docela jinak. Právě proto nadělil Ford nejnovějším Interceptorům speciální výbavu.

Američtí policisté jsou tradičně vybaveni automobily domácí výroby, ty ale nejsou jen jinak zbarvenými sériovými stroji. Tamní výrobci se v soutěžích předhání, kdo vybaví uchazeče o pozici policejních speciálů zajímavější výbavou a bank naposledy shrábl Ford i proto, že svým vozům nadělil něco, o čem ostatní ani neuvažovali.

Novinka se poprvé objevuje v policejní verzi Fordu Explorer modelového roku 2020, který dokáže lépe než kterýkoli jiný vůz ochránit posádku při nečekaném nárazu zezadu. To je obecně docela neobvyklá nehoda, u policejních speciálů je ale z různých důvodů hodně častá. Můžeme se ptát, jak moc rozumně nechávají policisté v takových případech auta zastavená na silnici, faktem ale je, že náraz do kufru v momentě, kdy uvnitř vyřizují papíry k vyšetřovanému případu, je nejčastějším případem takových nehod.

Flotila policejních aut obecně musí splňovat bezpečnostní normy pro ochranu před zadním nárazem v rychlosti 80 km/h, což rozhodně není málo. Nový Explorer Police Interceptor Utility ale jako jediný poskytuje ochranu při nárazu rychlostí až 120 km/h, tedy o hodně víc.

Celý trik spočívá v nové konstrukci vzpěry ve tvaru písmena X v podlaze upraveného SUV a instalaci bezpečnostního rámu do zadní části vozidel dodaných policejním složkám. „Tato vylepšení dohromady představují primární výztuhu, kterou používáme ke zvládnutí absorpce nárazu při 120 km/h,“ řekl vedoucí inženýr Bill Gubing. „Jsou to ocelové trubky s vysokou pevností. Přidali jsme vrstvu výztuže mezi podlahu a sedací plochu. Drží to obě strany auta dohromady, takže se nemůže rozpadnout. Stavba zůstává neporušená a silná, což vede k menšímu poškození. Veškerá energie zásahu se rozptýlí po celé struktuře Exploreru,“ dodal.

Podle michiganské státní policie je jen otázkou času, kdy se opatření vyzkouší v praxi. Poručík Mike Shaw mluví z vlastních zkušeností: „Znám kolegu, který byl zasažen více než desetkrát. Lidé prostě nevěnují pozornost řízení a někdy jsou pod vlivem alkoholu, marihuany nebo se zaobírají mobilním telefonem.“

Ford spolupracuje s úřady, aby se do výroby dostaly i další praktické vychytávky. Dalším trikem je například plánovaná úprava výplně dveří, protože se policisté v neprůstřelných vestách špatně vejdou na úzká místa pro standardní smrtelníky. Něco takového ale čekejme až v další generaci Interceptorů.


Nový americký policejní speciál používá trik, který ochrání policisty před nárazy zezadu - 1 - Ford Explorer Police Interceptor 2020 foto prvni 01Nový americký policejní speciál používá trik, který ochrání policisty před nárazy zezadu - 2 - Ford Explorer Police Interceptor 2020 foto prvni 02Nový americký policejní speciál používá trik, který ochrání policisty před nárazy zezadu - 3 - Ford Explorer Police Interceptor 2020 foto prvni 03Nový americký policejní speciál používá trik, který ochrání policisty před nárazy zezadu - 4 - Ford Explorer Police Interceptor 2020 foto prvni 04Nový americký policejní speciál používá trik, který ochrání policisty před nárazy zezadu - 5 - Ford Explorer Police Interceptor 2020 foto prvni 05Nový americký policejní speciál používá trik, který ochrání policisty před nárazy zezadu - 6 - Ford Explorer Police Interceptor 2020 foto prvni 06Nový americký policejní speciál používá trik, který ochrání policisty před nárazy zezadu - 7 - Ford Explorer Police Interceptor 2020 foto prvni 07Nový americký policejní speciál používá trik, který ochrání policisty před nárazy zezadu - 8 - Ford Explorer Police Interceptor 2020 foto prvni 08Nový americký policejní speciál používá trik, který ochrání policisty před nárazy zezadu - 9 - Ford Explorer Police Interceptor 2020 foto prvni 09Nový americký policejní speciál používá trik, který ochrání policisty před nárazy zezadu - 10 - Ford Explorer Police Interceptor 2020 foto prvni 10Nový americký policejní speciál používá trik, který ochrání policisty před nárazy zezadu - 11 - Ford Explorer Police Interceptor 2020 foto prvni 11Nový americký policejní speciál používá trik, který ochrání policisty před nárazy zezadu - 12 - Ford Explorer Police Interceptor 2020 foto prvni 12Nový americký policejní speciál používá trik, který ochrání policisty před nárazy zezadu - 13 - Ford Explorer Police Interceptor 2020 foto prvni 13Nový americký policejní speciál používá trik, který ochrání policisty před nárazy zezadu - 14 - Ford Explorer Police Interceptor 2020 foto prvni 14Nový americký policejní speciál používá trik, který ochrání policisty před nárazy zezadu - 15 - Ford Explorer Police Interceptor 2020 foto prvni 15Nový americký policejní speciál používá trik, který ochrání policisty před nárazy zezadu - 16 - Ford Explorer Police Interceptor 2020 foto prvni 16Nový americký policejní speciál používá trik, který ochrání policisty před nárazy zezadu - 17 - Ford Explorer Police Interceptor 2020 foto prvni 17Nový americký policejní speciál používá trik, který ochrání policisty před nárazy zezadu - 18 - Ford Explorer Police Interceptor 2020 foto prvni 18Nový americký policejní speciál používá trik, který ochrání policisty před nárazy zezadu - 19 - Ford Explorer Police Interceptor 2020 foto prvni 19
Nový Ford Explorer je upraven tak, aby jeho karoserie bezprecedentně absorbovala náraz zezadu od jiného vozu

Zdroj: Freep

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše