Nový Ford Fiesta WRC je venku, vypadá jako Batmobil

Stroje WRC pro rok 2017 slibovaly nejen více výkonu a dynamiky, ale také agresivnější vzhled. Nový Fiesta WRC tomuto slibu dostává dokonale.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Nový Ford Fiesta WRC je venku, vypadá jako Batmobil

10.12.2016 | Petr Miler | Přidat příspěvek

Nový Ford Fiesta WRC je venku, vypadá jako Batmobil

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Stroje WRC pro rok 2017 slibovaly nejen více výkonu a dynamiky, ale také agresivnější vzhled. Nový Fiesta WRC tomuto slibu dostává dokonale.

Uběhlo jen pár dnů od chvíle, co se světu odhalila nová generace Fordu Fiesta. Dnešní premiéra s ní ale nemá co do činění, však pozornému oku čtenáře ostatně neunikne, že tento vůz staví na designu ještě předchozí Fiesty. Trápit to ale bude málokoho - podstatou tohoto stroje je technika, jde o ztělesnění velkých změn ve WRC pro rok 2017, které mají speciály po létech alespoň trochu ideově přiblížit monstrům skupiny B.

Jejich evoluci jsme sledovali v průběhu celého roku a i z maskovaných prototypů bylo zjevné, že skutečně budou nejen silnější, ale i agresivnější a hlasitější. Jednotliví výrobci a závodní týmy nyní stroje odhalují zcela a i když zatím zůstává otázkou, zda u dalšího ročníku v nějaké podobě bude VW se svým Polem GTI WRC, další chybět nebudou. Měli jsme tu nové Hyundai i20 Coupe WRC, Citroën C3 WRC a teď vám můžeme ukázat i Ford Fiesta WRC pro rok 2017.

Ryze tovární stroj to znovu není. Za jeho stvořením stojí britským M-Sport Malcolma Wilsona a je to právě on, kdo před pár hodinami vytáhl vůz na světlo světa. Pozoruhodný je na něm právě jeho vzhled, kterého by se možná zalekl i ministr války - výrazně rozšířená karoserie zakončená v oblasti blatníků jakýmisi useknutými volutami nepokrytě připomíná Batmanovo přibližovadlo, a to i v beránčí bílé barvě. Zepředu i zezadu auto působí opravdu zvláštně, neurvale svalnatě a slavná „Béčka” připomíná už tím.

M-Sport říká, že i když na první pohled může stroj připomenout jen modifikované dosavadní provedení Fiesty WRC, pravda nemůže být odlišnější - 95 procent vozu bylo údajně postaveno od nuly. Po stránce techniky víme všechno dávno, M-Sport mohl jen naplnit možnosti dané pravidly, což znamená 380 koní výkonu (o 80 více než dosud) a 450 Nm točivého momentu pod kapotou z přeplňované jedna-šestky.

Pohon všech je samozřejmostí, šestistupňová sekvence též nepřekvapí, stejně jako plně nastavitelný podvozek či kotoučové brzdy s čtyřpístkovými třmeny. Nezbytností je ocelová klec, 95 litrů pěny absorbující případné nárazy a další očekávatelné bezpečnostní prvky. Hmotnost vozu může nyní být o 25 kg nižší, takže tu máme nejméně 1 175 kilogramů vážící stroje bez náplní a posádky.

Pochopitelně, M-Sport pomýšlí s novou Fiestou WRC na pódia a vítězství, jestli se mu to ale povede, ukáže až čas. Stejně tak teprve bude muset být upřesněno, kdo bude novou Fiestu WRC řídit - během 6 000 km testů ji řídil i Sebastien Ogier, který je jako jeden z volných pilotů ve hře. Spekulovat ale nyní nemá smysl, neznámých zůstává příliš. Nová Fiesta WRC je ale už věcí známou, tak se na ni podívejte...


Nový Ford Fiesta WRC je venku, vypadá jako Batmobil - 1 - Ford Fiesta WRC 2017 novy prvni 01Nový Ford Fiesta WRC je venku, vypadá jako Batmobil - 2 - Ford Fiesta WRC 2017 novy prvni 02Nový Ford Fiesta WRC je venku, vypadá jako Batmobil - 3 - Ford Fiesta WRC 2017 novy prvni 03Nový Ford Fiesta WRC je venku, vypadá jako Batmobil - 4 - Ford Fiesta WRC 2017 novy prvni 04Nový Ford Fiesta WRC je venku, vypadá jako Batmobil - 5 - Ford Fiesta WRC 2017 novy prvni 05Nový Ford Fiesta WRC je venku, vypadá jako Batmobil - 6 - Ford Fiesta WRC 2017 novy prvni 06
Nová Fiesta WRC zaujme už na pohled, působivější by ale měly být hlavně její výkony

Petr Miler

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše