Nový velký pick-up s obřím dieselem s 1 233 Nm je Amerika ve své nejryzejší formě

USA si asi s naftovými motor nespojíte, velkým pick-upům jsou ale vlastní úplně stejně jako samy pick-upy Spojeným státům. Toto je jeden z jejich vrcholů, nový Chevrolet Silverado HD.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Nový velký pick-up s obřím dieselem s 1 233 Nm je Amerika ve své nejryzejší formě

5.12.2018 | Mirek Mazal

Nový velký pick-up s obřím dieselem s 1 233 Nm je Amerika ve své nejryzejší formě

/

USA si asi s naftovými motor nespojíte, velkým pick-upům jsou ale vlastní úplně stejně jako samy pick-upy Spojeným státům. Toto je jeden z jejich vrcholů, nový Chevrolet Silverado HD.

Včera jsme vám nabídli přehled nejprodávanějších aut v USA v letošním roce, který nejlépe ukazuje, jak moc je tamní automobilový svět odlišný od toho našeho. Na vrcholu nejžádanějších vozů najdete velké pick-upy, které v Evropě ani nejsou k sehnání a mezi nimi i Chevrolet Silverado. Právě ten se nyní odhalil v inovované verzi HD a nejlépe ukazuje, co to v Americe znamená populární auto.

Nové Silverado HD je podle automobilky vůbec nejvyspělejším strojem nesoucí toto jméno. Ve srovnání s novým typem 1500 je stejná pouze střecha kabiny, všechno ostatní míří v nějakém smyslu výše - auto je větší, designově výraznější, prostornější a v neposlední řadě také silnější díky vskutku neskromnému motoru.

Začít musíme u designu, který posouvá už tak výraznou stylizaci moderních amerických pick-upů zase o stupínek dál. Auto vypadá neuvěřitelně mohutně, i velká kola se pod masou karoserie pomalu ztrácí a přední maska bude méně vzrostlým lidem sahat až po hlavu. Hranatý tank budí respekt, někteří ale říkají, že Chevrolet už to přehání. Posuďte sami, designér vozu Brian Izard říká, že takové auto jinak pojmout nejde - Chevrolet prý chtěl jen vizuálně zachytit výkon a schopnosti svého špičkového pick-upu.

Monstróznímu vzhledu vozidla odpovídá jeho zatím jediný dostupný motor. Zákazníci tedy budou moci později volit ze dvou alternativ - tou druhou bude dosud blíže neupřesněný benzín s přímým vstřikováním, tou první je nový turbodiesel Duramax. S objemem 6,6 litru a osmi válci je to vážně kanón produkující monstrózních 1 233 Nm točivého momentu a 451 koní výkonu, které na kola přenáší desetistupňový automat.

Stranou nezůstala ani praktičnost, provedení HD získává oproti menšímu typu 1500 navíc 7,6 centimetrů pro nohy posádky, aby cestující měli více pohodlí. Praktickým vylepšením budou integrované nášlapné prahy usnadňující přístup ke korbě. „Známe potřeby a priority zákazníků těchto automobilů, jejich nároky se liší od ostatních,“ uvedl vedoucí inženýr společnosti Jaclyn McQuaid. „Jim na míru jsme postavili velký užitkový vůz, který se od ostatních liší než kdykoli předtím.“ dodal.

Pochopitelně, velkou chloubo budou tažné schopnosti, novinka má být schopná zvládnout vyšší zatížení než kdy dříve, detaily si ale Chevy dál nechává pro sebe. Zatím proběhla jen jakási předpremiéra, plné odhalení Silverada HD modelového roku 2020 se odehraje až za dva měsíce, do prodeje pak bude robustní ikona Spojených států uvedena v létě.

Dodejme, že za oceánem patří Silverado léta mezi nejprodávanější auta. Letos se do začátku října 2018 se prodalo 424 403 kusů tohoto stroje, což stačilo na bronzovou pozici mezi všemi prodávanými vozy na trhu. Do konce roku očekáváme polepšení o jednu pozici, kterou terénní Chevy obsadil také loni.


Nový velký pick-up s obřím dieselem s 1 233 Nm je Amerika ve své nejryzejší formě - 1 - Chevrolet Silverado 2020 foto prvni 11Nový velký pick-up s obřím dieselem s 1 233 Nm je Amerika ve své nejryzejší formě - 2 - Chevrolet Silverado 2020 foto prvni 12Nový velký pick-up s obřím dieselem s 1 233 Nm je Amerika ve své nejryzejší formě - 3 - Chevrolet Silverado 2020 foto prvni 13Nový velký pick-up s obřím dieselem s 1 233 Nm je Amerika ve své nejryzejší formě - 4 - Chevrolet Silverado 2020 foto prvni 14Nový velký pick-up s obřím dieselem s 1 233 Nm je Amerika ve své nejryzejší formě - 5 - Chevrolet Silverado 2020 foto prvni 15Nový velký pick-up s obřím dieselem s 1 233 Nm je Amerika ve své nejryzejší formě - 6 - Chevrolet Silverado 2020 foto prvni 16Nový velký pick-up s obřím dieselem s 1 233 Nm je Amerika ve své nejryzejší formě - 7 - Chevrolet Silverado 2020 foto prvni 17Nový velký pick-up s obřím dieselem s 1 233 Nm je Amerika ve své nejryzejší formě - 8 - Chevrolet Silverado 2020 foto prvni 18Nový velký pick-up s obřím dieselem s 1 233 Nm je Amerika ve své nejryzejší formě - 9 - Chevrolet Silverado 2020 foto prvni 19Nový velký pick-up s obřím dieselem s 1 233 Nm je Amerika ve své nejryzejší formě - 10 - Chevrolet Silverado 2020 foto prvni 20
Nový Chevrolet Silverado HD je venku

Nový velký pick-up s obřím dieselem s 1 233 Nm je Amerika ve své nejryzejší formě - 11 - Duramax 66 turbo diesel V8 dalsi 01Nový velký pick-up s obřím dieselem s 1 233 Nm je Amerika ve své nejryzejší formě - 12 - Duramax 66 turbo diesel V8 dalsi 02
Mastodonta zatím pohání jen obří motor 6,6 V8 s točivým momentem až 1 233 newtonmetrů

Nový velký pick-up s obřím dieselem s 1 233 Nm je Amerika ve své nejryzejší formě - 13 - Chevrolet Silverado 2020 foto prvni 02Nový velký pick-up s obřím dieselem s 1 233 Nm je Amerika ve své nejryzejší formě - 14 - Chevrolet Silverado 2020 foto prvni 07
Jaký to bude dříč, nejlépe ukazují záběry z testování

Zdroj: Chevrolet, Motor 1

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše