Nový Renault Grand Scénic je venku, chce být praktický i elegantní

Až sedmimístná verze francouzského MPV narostla na 4,63 metru, do zavazadelníku tak pobere 866 litrů. Lité dvacítky má nadále ve standardu.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Nový Renault Grand Scénic je venku, chce být praktický i elegantní

24.5.2016 | Petr Prokopec | 4 příspěvky

Nový Renault Grand Scénic je venku, chce být praktický i elegantní

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Až sedmimístná verze francouzského MPV narostla na 4,63 metru, do zavazadelníku tak pobere 866 litrů. Lité dvacítky má nadále ve standardu.

S novou generací Renaultu Scénic jsme se mohli seznámit na autosalonu v Ženevě. Při té příležitosti jsme konstatovali, že francouzské MPV je nadmíru šik, k čemuž napomohla jak stylizace připomínající spíše SUV než rodinný stěhovák, tak i 20palcová standardně dodávaná kola. Prozatím přitom byla odhalena pouze pětimístná verze, nyní si ovšem můžeme představit také až sedmimístnou variantu Grand Scénic.

Začneme přitom rozměry, kde se počítá s délkou 4 634 milimetrů, šířkou 1 865 mm, výškou 1 660 mm a rozvorem 2 804 mm. Ve srovnání s předchozí generací je tak novinka o 75 milimetrů delší, 20 mm širší a 15 mm širší. Zatímco přitom čelní převis narostl o 46 mm, zadní byl o 6 mm zkrácen. V případě rozvoru pak vozu naměříme o 35 milimetrů více, což garantuje jak dynamický postoj, tak i více prostoru uvnitř.

Než se ovšem podíváme do kabiny, zůstaneme ještě chvíli u podvozku, kde se světlá výška navýšila o 30 milimetrů na 160 mm. Stejně jako u pětimístné verze pak i zde najdeme 20palcová litá kola, která však dostala do vínku poměrné úzké pneumatiky o rozměru 195/55. Dle Renaultu tak Grand Scénic nabízí vyvážený mix vzhledu a komfortu daný vyšším profilem i nízkým valivým odporem redukujícím spotřebu.

Ve srovnání s verzí Scénic došlo k nárůstu do délky o 24 centimetrů, překvapením tak není zvětšený zavazadelník. Při pětimístné konfiguraci lze počítat minimálně se 718 litry dle metodiky VDA (Renault ale jinak udává až 765 litrů - asi dle vlastní metodiky), při posunutí prostřední lavice co nejblíže předním sedadlům objem narůstá na 866 l. V tomto ohledu přitom již Renault dvě hodnoty neudává, známa prozatím není ani celková kapacita při sklopení druhé řady.

Víme ovšem, že v kabině se nachází dodatečných 63 litrů úložných prostorů, kdy např. do posuvné střední konzole Easy Life se vejde 13 litrů a do čtyř schránek v podlaze 38,5 litru. Samotná architektura i výbava interiéru však již koresponduje s pětimístnou verzí, pročež lze u vyšších úrovní čekat multimediální systém R-Link 2 s 8,7palcovým displejem, navigací, hlasovým ovládáním a konektivitou s mobilními telefony.

Dále mohou zákazníci sáhnout po barevném head-up displeji či kupříkladu audio systému Bose se 13 reproduktory. Nechybí ani vrcholné kožené čalounění Club Brown, v případě bezpečnostních prvků se již ve standardu nabízejí autonomní brzdy. Kromě toho lze sáhnout po monitoringu jízdních pruhů, detekci únavy řidiče, adaptivním tempomatu či třeba zpětné kameře a parkovacím asistentu.

Opomenout pak nesmíme ani motorový prostor, kde jsou na výběr dvě 1,6litrové benzinové verze nabízející 115 či 130 koní. V obou případech je k dispozici pouze šestistupňový manuál, širší selekce se týká až dieselů. Motory 1,5 dCi a 1,6 dCi produkují 110, 130 a 160 koní, přičemž první a poslední zmíněnou verzi lze spřáhnout se sedmistupňovým, respektive šestistupňovým automatem EDC.

Mimo to nabídka zahrnuje také variantu Hybrid Assist, která kromě 110 koní počítá s manuálem, elektrickým generátorem a 48voltovou baterií. Ta přitom schraňuje energii získanou při rekuperaci, jenž následně využívá při podpoře akcelerace. Data spojená s dynamikou či spotřebou však aktuálně zmíněna nebyla, více bychom se totiž měli dozvědět až ve druhé půli roku, kdy bude zahájen prodej.


Nový Renault Grand Scénic je venku, chce být praktický i elegantní - 1 - Renault Grand Scenic 2016 prvni sada 01Nový Renault Grand Scénic je venku, chce být praktický i elegantní - 2 - Renault Grand Scenic 2016 prvni sada 02Nový Renault Grand Scénic je venku, chce být praktický i elegantní - 3 - Renault Grand Scenic 2016 prvni sada 03Nový Renault Grand Scénic je venku, chce být praktický i elegantní - 4 - Renault Grand Scenic 2016 prvni sada 04Nový Renault Grand Scénic je venku, chce být praktický i elegantní - 5 - Renault Grand Scenic 2016 prvni sada 05Nový Renault Grand Scénic je venku, chce být praktický i elegantní - 6 - Renault Grand Scenic 2016 prvni sada 06Nový Renault Grand Scénic je venku, chce být praktický i elegantní - 7 - Renault Grand Scenic 2016 prvni sada 07Nový Renault Grand Scénic je venku, chce být praktický i elegantní - 8 - Renault Grand Scenic 2016 prvni sada 08Nový Renault Grand Scénic je venku, chce být praktický i elegantní - 9 - Renault Grand Scenic 2016 prvni sada 09Nový Renault Grand Scénic je venku, chce být praktický i elegantní - 10 - Renault Grand Scenic 2016 prvni sada 10Nový Renault Grand Scénic je venku, chce být praktický i elegantní - 11 - Renault Grand Scenic 2016 prvni sada 11Nový Renault Grand Scénic je venku, chce být praktický i elegantní - 12 - Renault Grand Scenic 2016 prvni sada 12Nový Renault Grand Scénic je venku, chce být praktický i elegantní - 13 - Renault Grand Scenic 2016 prvni sada 13Nový Renault Grand Scénic je venku, chce být praktický i elegantní - 14 - Renault Grand Scenic 2016 prvni sada 14Nový Renault Grand Scénic je venku, chce být praktický i elegantní - 15 - Renault Grand Scenic 2016 prvni sada 15Nový Renault Grand Scénic je venku, chce být praktický i elegantní - 16 - Renault Grand Scenic 2016 prvni sada 16
Nový Renault Grand Scénic narostl do délky, šířky i výšky, přesto je na MPV překvapivě nadmíru šik

Petr Prokopec

Diskuze 4 příspěvky

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše