USA jsou dál jiný svět, pick-upy jsou tam dnes obrovský hit i přes raketový růst cen

Konec jejich popularity jim byl věštěn už mnohokrát, realita je ale taková, že i na konci roku 2019 platí za absolutní hit, který z piedestalu nesestřeluje ani rychlý růst cen.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

USA jsou dál jiný svět, pick-upy jsou tam dnes obrovský hit i přes raketový růst cen

20.12.2019 | Petr Prokopec

USA jsou dál jiný svět, pick-upy jsou tam dnes obrovský hit i přes raketový růst cen

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Konec jejich popularity jim byl věštěn už mnohokrát, realita je ale taková, že i na konci roku 2019 platí za absolutní hit, který z piedestalu nesestřeluje ani rychlý růst cen.

Ve světě aut existuje jen jedna věc, na kterou si lze s jistotou vsadit. Nová studie společnosti JATO Dynamics potvrzuje, že zatímco se popularita různých kategorií zásadně mění, pick-upy jsou ve velké části světa absolutními stálicemi. Podle JATO se podíl SUV na celkových amerických registracích vzrostl z 27,3 procenta v roce 2010 na 46,8 procenta v letošním roce, nicméně jejich cena za dané období v průměru vzrostla „pouze“ o 16,4 procenta. V případě pick-upů tu však máme posun o více než třetinu. Souběžně s tím se navíc zvýšily i jejich prodeje, firemní kasy tak plní bez jediného klopýtnutí.

Za posledních 10 let se pick-upy na celkových globálních registracích podílí jen 3,7 procenty, což není zrovna oslňující číslo. Nicméně pokud zůstaneme pouze v zámoří, rázem tu máme mnohem zajímavější data. Jen ve Státech pick-upy v uplynulé dekádě tvořily 14,6 % prodaných aut, v Kanadě pak jejich obliba vyšplhala dokonce na 18,2 %. Zájem navíc dále roste, jak dokazuje pohled na letošní prodeje v USA, kde pick-upy mají na kontě 16,8% podíl na veškerých registracích.

Nadmíru zajímavá je situace u Fordu F-150, který je už přes 40 let nejprodávanějším vozem Ameriky. Od roku 2010 do letoška má na kontě 5,2 miliónu registrací, sám o sobě by tak snadno mohl čelit i mnoha automobilkám s celých jejich portfoliem a celosvětovým odbytem. V rámci historických tabulek by se zařadil mezi Kiu a Subaru, jenž mají za uplynulou dekádu na kontě 5,4 a 4,9 milionu prodaných aut. Tady ale zůstáváme pouze ve Spojených státech, celosvětově by situace již dopadla v neprospěch Fordu.

Na druhou stranu, síla pick-upů je natolik enormní, že si skutečně mohou vyšlápnout i na mnohé země. Jejich kumulované prodeje od roku 2010 jsou vyšší než v celém Rusku (19,1 milionu aut), Kanadě (17,8 milionu aut) nebo Itálii (17 milionů aut). A jak jsme naznačili již výše, jejich průměrná cena soustavně narůstá, letos tak dosáhla 44 039 dolarů (cca 1,12 mil. Kč), což je o 35,1 procenta vyšší suma než v roce 2010. U pick-upů tak došlo k více než dvojnásobnému růstu cen než u SUV.

Dáno je to tím, že se začíná navyšovat jejich standardní výbava, která nově zahrnuje větší množství luxusních prvků. Letos tak kupříkladu 18 procent pick-upů disponovalo prémiovým audio systémem od značek Bose, Sony či Harman Kardon, zatímco před deseti lety to bylo pouze 5,1 procenta. A koženým čalouněním disponovalo dokonce 27,3 procenta prodaných vozů, zatímco ještě před dekádou to bylo 17,8 procenta.

Zajímavé pak je, že navzdory tlaku úřadů na downsizing u pick-upů na přílišné snižování objemu pohonných jednotek nedošlo. Průměrný objem motorů za oněch deset let poklesl z 5 litrů na 4,9 litru. Agregáty jsou však mnohem efektivnější, neboť aktuálně se mohou v průměru pochlubit 13,2litrovou spotřebou namísto někdejší 16,1litrové. Vzrostla pak i nosnost korby, a to z 827 na 992 kilogramů.

Suma sumárum, současné pick-upy jsou praktičtější i luxusnější, a to zjevně Američanům vyhovuje. Proto neváhají a jsou ochotni sáhnout do kapes o poznání hlouběji než před deseti lety. Vlastně tak nepřekvapí, že Ford letos představil model F-350 Limited, kterému kromě 6,7litrového motoru dodal také masážní sedadla potažená jemnou kůží či audio Bang & Olufsen a rázem tak stvořil nejdražší pick-up Ameriky.


USA jsou dál jiný svět, pick-upy jsou tam dnes obrovský hit i přes raketový růst cen - 1 - Pick-upy popularita 2010 versus 2019 01USA jsou dál jiný svět, pick-upy jsou tam dnes obrovský hit i přes raketový růst cen - 2 - Pick-upy popularita 2010 versus 2019 02
Zájem o pick-upy v Americe roste, stejně jako jejich cena

USA jsou dál jiný svět, pick-upy jsou tam dnes obrovský hit i přes raketový růst cen - 3 - Pick-upy popularita 2010 versus 2019 03USA jsou dál jiný svět, pick-upy jsou tam dnes obrovský hit i přes raketový růst cen - 4 - Pick-upy popularita 2010 versus 2019 04USA jsou dál jiný svět, pick-upy jsou tam dnes obrovský hit i přes raketový růst cen - 5 - Pick-upy popularita 2010 versus 2019 05USA jsou dál jiný svět, pick-upy jsou tam dnes obrovský hit i přes raketový růst cen - 6 - Pick-upy popularita 2010 versus 2019 06USA jsou dál jiný svět, pick-upy jsou tam dnes obrovský hit i přes raketový růst cen - 7 - Pick-upy popularita 2010 versus 2019 07USA jsou dál jiný svět, pick-upy jsou tam dnes obrovský hit i přes raketový růst cen - 8 - Pick-upy popularita 2010 versus 2019 08
Ford F-150 není jen nejprodávanějším vozem USA, překonat dokáže i mnohé značky s celým jejich portfoliemu

Zdroj: JATO Dynamics

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše