USA jsou dál jiný svět, pick-upy jsou tam dnes obrovský hit i přes raketový růst cen

Konec jejich popularity jim byl věštěn už mnohokrát, realita je ale taková, že i na konci roku 2019 platí za absolutní hit, který z piedestalu nesestřeluje ani rychlý růst cen.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

USA jsou dál jiný svět, pick-upy jsou tam dnes obrovský hit i přes raketový růst cen

20.12.2019 | Petr Prokopec

USA jsou dál jiný svět, pick-upy jsou tam dnes obrovský hit i přes raketový růst cen

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Konec jejich popularity jim byl věštěn už mnohokrát, realita je ale taková, že i na konci roku 2019 platí za absolutní hit, který z piedestalu nesestřeluje ani rychlý růst cen.

Ve světě aut existuje jen jedna věc, na kterou si lze s jistotou vsadit. Nová studie společnosti JATO Dynamics potvrzuje, že zatímco se popularita různých kategorií zásadně mění, pick-upy jsou ve velké části světa absolutními stálicemi. Podle JATO se podíl SUV na celkových amerických registracích vzrostl z 27,3 procenta v roce 2010 na 46,8 procenta v letošním roce, nicméně jejich cena za dané období v průměru vzrostla „pouze“ o 16,4 procenta. V případě pick-upů tu však máme posun o více než třetinu. Souběžně s tím se navíc zvýšily i jejich prodeje, firemní kasy tak plní bez jediného klopýtnutí.

Za posledních 10 let se pick-upy na celkových globálních registracích podílí jen 3,7 procenty, což není zrovna oslňující číslo. Nicméně pokud zůstaneme pouze v zámoří, rázem tu máme mnohem zajímavější data. Jen ve Státech pick-upy v uplynulé dekádě tvořily 14,6 % prodaných aut, v Kanadě pak jejich obliba vyšplhala dokonce na 18,2 %. Zájem navíc dále roste, jak dokazuje pohled na letošní prodeje v USA, kde pick-upy mají na kontě 16,8% podíl na veškerých registracích.

Nadmíru zajímavá je situace u Fordu F-150, který je už přes 40 let nejprodávanějším vozem Ameriky. Od roku 2010 do letoška má na kontě 5,2 miliónu registrací, sám o sobě by tak snadno mohl čelit i mnoha automobilkám s celých jejich portfoliem a celosvětovým odbytem. V rámci historických tabulek by se zařadil mezi Kiu a Subaru, jenž mají za uplynulou dekádu na kontě 5,4 a 4,9 milionu prodaných aut. Tady ale zůstáváme pouze ve Spojených státech, celosvětově by situace již dopadla v neprospěch Fordu.

Na druhou stranu, síla pick-upů je natolik enormní, že si skutečně mohou vyšlápnout i na mnohé země. Jejich kumulované prodeje od roku 2010 jsou vyšší než v celém Rusku (19,1 milionu aut), Kanadě (17,8 milionu aut) nebo Itálii (17 milionů aut). A jak jsme naznačili již výše, jejich průměrná cena soustavně narůstá, letos tak dosáhla 44 039 dolarů (cca 1,12 mil. Kč), což je o 35,1 procenta vyšší suma než v roce 2010. U pick-upů tak došlo k více než dvojnásobnému růstu cen než u SUV.

Dáno je to tím, že se začíná navyšovat jejich standardní výbava, která nově zahrnuje větší množství luxusních prvků. Letos tak kupříkladu 18 procent pick-upů disponovalo prémiovým audio systémem od značek Bose, Sony či Harman Kardon, zatímco před deseti lety to bylo pouze 5,1 procenta. A koženým čalouněním disponovalo dokonce 27,3 procenta prodaných vozů, zatímco ještě před dekádou to bylo 17,8 procenta.

Zajímavé pak je, že navzdory tlaku úřadů na downsizing u pick-upů na přílišné snižování objemu pohonných jednotek nedošlo. Průměrný objem motorů za oněch deset let poklesl z 5 litrů na 4,9 litru. Agregáty jsou však mnohem efektivnější, neboť aktuálně se mohou v průměru pochlubit 13,2litrovou spotřebou namísto někdejší 16,1litrové. Vzrostla pak i nosnost korby, a to z 827 na 992 kilogramů.

Suma sumárum, současné pick-upy jsou praktičtější i luxusnější, a to zjevně Američanům vyhovuje. Proto neváhají a jsou ochotni sáhnout do kapes o poznání hlouběji než před deseti lety. Vlastně tak nepřekvapí, že Ford letos představil model F-350 Limited, kterému kromě 6,7litrového motoru dodal také masážní sedadla potažená jemnou kůží či audio Bang & Olufsen a rázem tak stvořil nejdražší pick-up Ameriky.


USA jsou dál jiný svět, pick-upy jsou tam dnes obrovský hit i přes raketový růst cen - 1 - Pick-upy popularita 2010 versus 2019 01USA jsou dál jiný svět, pick-upy jsou tam dnes obrovský hit i přes raketový růst cen - 2 - Pick-upy popularita 2010 versus 2019 02
Zájem o pick-upy v Americe roste, stejně jako jejich cena

USA jsou dál jiný svět, pick-upy jsou tam dnes obrovský hit i přes raketový růst cen - 3 - Pick-upy popularita 2010 versus 2019 03USA jsou dál jiný svět, pick-upy jsou tam dnes obrovský hit i přes raketový růst cen - 4 - Pick-upy popularita 2010 versus 2019 04USA jsou dál jiný svět, pick-upy jsou tam dnes obrovský hit i přes raketový růst cen - 5 - Pick-upy popularita 2010 versus 2019 05USA jsou dál jiný svět, pick-upy jsou tam dnes obrovský hit i přes raketový růst cen - 6 - Pick-upy popularita 2010 versus 2019 06USA jsou dál jiný svět, pick-upy jsou tam dnes obrovský hit i přes raketový růst cen - 7 - Pick-upy popularita 2010 versus 2019 07USA jsou dál jiný svět, pick-upy jsou tam dnes obrovský hit i přes raketový růst cen - 8 - Pick-upy popularita 2010 versus 2019 08
Ford F-150 není jen nejprodávanějším vozem USA, překonat dokáže i mnohé značky s celým jejich portfoliemu

Zdroj: JATO Dynamics

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.