Pokus Britů o luxusní elektrický sporťák končí fiaskem, nakonec nepostaví ani jeden

Dlouho jsme byli skeptičtí k tomu, zda má smysl takové auto vrhat na trh, Britové ale ještě loni slibovali sériovou verzi. Nyní projekt ukončili, aniž by z plánovaných Rapidů E postavili jediný.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Pokus Britů o luxusní elektrický sporťák končí fiaskem, nakonec nepostaví ani jeden

10.1.2020 | Petr Prokopec

Pokus Britů o luxusní elektrický sporťák končí fiaskem, nakonec nepostaví ani jeden

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Dlouho jsme byli skeptičtí k tomu, zda má smysl takové auto vrhat na trh, Britové ale ještě loni slibovali sériovou verzi. Nyní projekt ukončili, aniž by z plánovaných Rapidů E postavili jediný.

O elektrickém Astonu Martin Rapide se poprvé začalo mluvit již v roce 2015, kdy britská automobilka vyrukovala s konceptem. O dvě léta později navíc potvrdila, že se svět dočká produkční verze, na které bude spolupracovat také Williams. Co bylo přislíbeno, to se i stalo, díky čemuž mohla značka loni na autosalonu v čínské Šanghaji představit jeho sériovou podobu. Vůz sice měl vzniknout v edici jen 155 kusů, nicméně se očekávalo, že prošlápne cestu dalším elektrifikovaným vozům značky. Nakonec se to ale nestane.

Jak totiž poněkud překvapivě oznámil Autocar, celý projekt zkrachoval a míří k ledu. Veškeré znalosti nabyté během vývoje sice prý budou využity u budoucích novinek, ovšem samotný Rapide E se nakonec do výroby nepodívá. Britové se totiž prý hodlají soustředit především na uvedení modelu DBX, který je pro jejich přežití stěžejní. Finanční situace značky totiž není zrovna oslnivá a elektrická auta výrobcům do černých čísel skutečně nepomáhají.

Rok 2019 ostatně šéf automobilky Andy Palmer popsal jako „velice neuspokojivý“. Stojí za tím mimo jiné i pád akcií na pouhé čtyři libry (cca 119 Kč) za kus, což je firemní minimum. Když přitom Aston Martin na burzu vstupoval, prodávala se jedna akcie za 17 GBP (506 Kč). Není tedy vlastně nikterak překvapivé, že se soustavně mluví o převzetí značky. Naposledy takové spekulace přitom zazněly loni v prosinci, kdy bylo naznačováno, že by podíl mohl koupit kanadský miliardář Lawrence Stroll.

Zda nakonec šéf konsorcia ovládajícího mimo jiné tým Formule 1 Racing Point do hry vstoupí či nikoliv, je nyní ve hvězdách, automobilka ale jednání připouští. Pokud by byla úspěšná, Stroll by jisté požadoval zapojení značky do královské motoristické disciplíny skrze jeho současný tým, nikoli skrze Red Bull, jak je tomu nyní.

Závěrem připomeňme, že stejně jako Porsche Taycan se i britský zástupce měl pochlubit přelomovou 800voltovou elektrickou architekturou, která by umožnila rychlejší dobíjení. Ve všech ostatních ohledech však na německou konkurenci výrazně ztrácel. Rapide E byl totiž spojen s dojezdem jen 320 km, a jakkoliv jeho dva elektromotory produkovaly 610 koní a 950 Nm, sprint na stovku měl trvat 4 sekundy.

Tato čísla rozhodně nejsou příliš impozantními, značka by tak dost možná měla problém rozprodat i oněch 155 kusů. A i kdyby se jí to povedlo, nejspíše by na každém exempláři tak jako tak prodělala. Ukončení projektu je tak vlastně plně logickým krokem, stejně jako přesunutí pozornosti k DBX, jenž k zákazníkům zamíří ve druhém letošním čtvrtletí.


Pokus Britů o luxusní elektrický sporťák končí fiaskem, nakonec nepostaví ani jeden - 1 - Aston Martin Rapide E 2020 nova sada 01Pokus Britů o luxusní elektrický sporťák končí fiaskem, nakonec nepostaví ani jeden - 2 - Aston Martin Rapide E 2020 nova sada 02Pokus Britů o luxusní elektrický sporťák končí fiaskem, nakonec nepostaví ani jeden - 3 - Aston Martin Rapide E 2020 nova sada 03Pokus Britů o luxusní elektrický sporťák končí fiaskem, nakonec nepostaví ani jeden - 4 - Aston Martin Rapide E 2020 nova sada 04Pokus Britů o luxusní elektrický sporťák končí fiaskem, nakonec nepostaví ani jeden - 5 - Aston Martin Rapide E 2020 nova sada 05Pokus Britů o luxusní elektrický sporťák končí fiaskem, nakonec nepostaví ani jeden - 6 - Aston Martin Rapide E 2020 nova sada 06Pokus Britů o luxusní elektrický sporťák končí fiaskem, nakonec nepostaví ani jeden - 7 - Aston Martin Rapide E 2020 nova sada 07Pokus Britů o luxusní elektrický sporťák končí fiaskem, nakonec nepostaví ani jeden - 8 - Aston Martin Rapide E 2020 nova sada 08Pokus Britů o luxusní elektrický sporťák končí fiaskem, nakonec nepostaví ani jeden - 9 - Aston Martin Rapide E 2020 nova sada 09
Elektrický Aston Martin Rapide E se nakonec do výroby nepodívá, Britové projekt odpískali

Zdroj: Autocar

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.