Policie má novou past na ujíždějící řidiče, chytí je jak býka na laso

Vynález Leonarda Stocka umožňuje zachycení a zablokování stíhaného vozu. K jeho ovládnutí je však třeba trénink.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Policie má novou past na ujíždějící řidiče, chytí je jak býka na laso

9.5.2019 | Petr Prokopec

Policie má novou past na ujíždějící řidiče, chytí je jak býka na laso

/

Foto: Grappler Bumper

Vynález Leonarda Stocka umožňuje zachycení a zablokování stíhaného vozu. K jeho ovládnutí je však třeba trénink.

Policejní honičky často končí tragicky. Není přitom podstatné, zda se odehrávají ve Spojených státech nebo České republice, vždy je kolem řada nevinných, jež mohou přijít k úrazu, stejně tak je v ohrožení i jejich majetek. Americká společnost Grappler proto ruce zákona nabídla pomoc v podobě systému, jenž umožňuje na jedné straně účinné a na druhé přece jen méně rizikové zadržení osob prchajících v automobilech.

Novinka spočívá v ocelovém nosníku ve tvaru písmene „V“ uchyceném na přední části policejního vozidla. Během pronásledování podezřelých dochází k jeho spuštění, přičemž ve stejné chvíli se rozvinou nylonové popruhy určené k zachycení zadního kola stíhaného vozidla. To je následně zablokováno, přičemž policisté se mohou rozhodnout, zda podezřelého budou držet „na vodítku“ či zda popruh uvolní.

Policie tímto způsobem nemusí aplikovat napříč silnicí pásy s hřeby ani stavět barikády z aut ostatních motoristů. Zároveň dle Leonarda Stocka, jenž za celý nápadem stojí, již nebude třeba manévrů, během kterých policisté svými vozy narážejí do stíhaných, aby je vyvedli z rovnováhy. Tento přístup je ostatně v některých státech USA zakázán, neboť nezřídka vede k fatálním nehodám.

Nebezpečí dosavadních policejních praktik ostatně Stocka vedlo k vymyšlení celého systému zvaného Grappler Police Bumper (GPB). Stock jednoho dne v televizi sledoval honičku, „jež skončila nárazem do vozu nevinného motoristy. Spát jsem šel pohoršen s vědomím, že se tohle vůbec děje, a pak jsem se náhle ve tři ráno probudil a tohle bylo to první, co mne napadlo.“

Mimo to vynálezce dodává, že systém byl již testován na řadě vozidel a počítá s mnoha okolnostmi včetně okolní dopravy. Zároveň však také zmiňuje, že je potřeba extrémní obezřetnosti a adekvátního tréninku. Zvláště, pokud se pronásledování odehrává mimo zpevněný asfalt. Právě tyto aspekty by ovšem mohly být kamenem úrazu nového systému.

GPB se poprvé představil už dříve, až loni v listopadu byl ale poprvé úspěšně použit samotnou policií a od té doby má na kontě dalších 11 úspěšných zachycení bez obětí na straně policistů i podezřelých. Nyní tak míří do služby u dalších vybraných policejních sborů v USA, výrobce už hovoří o desítkách prodaných kusů. O tom, že by se o GPB zajímaly úřady v České republice, nemáme zprávy.


Policie má novou past na ujíždějící řidiče, chytí je jak býka na laso - 1 - Grappler Police Bumper dalsi 01Policie má novou past na ujíždějící řidiče, chytí je jak býka na laso - 2 - Grappler Police Bumper dalsi 02Policie má novou past na ujíždějící řidiče, chytí je jak býka na laso - 3 - Grappler Police Bumper dalsi 03Policie má novou past na ujíždějící řidiče, chytí je jak býka na laso - 4 - Grappler Police Bumper dalsi 04Policie má novou past na ujíždějící řidiče, chytí je jak býka na laso - 5 - Grappler Police Bumper dalsi 05Policie má novou past na ujíždějící řidiče, chytí je jak býka na laso - 6 - Grappler Police Bumper dalsi 06Policie má novou past na ujíždějící řidiče, chytí je jak býka na laso - 7 - Grappler Police Bumper dalsi 07Policie má novou past na ujíždějící řidiče, chytí je jak býka na laso - 8 - Grappler Police Bumper dalsi 08Policie má novou past na ujíždějící řidiče, chytí je jak býka na laso - 9 - Grappler Police Bumper dalsi 09Policie má novou past na ujíždějící řidiče, chytí je jak býka na laso - 10 - Grappler Police Bumper dalsi 10Policie má novou past na ujíždějící řidiče, chytí je jak býka na laso - 11 - Grappler Police Bumper dalsi 11Policie má novou past na ujíždějící řidiče, chytí je jak býka na laso - 12 - Grappler Police Bumper 05Policie má novou past na ujíždějící řidiče, chytí je jak býka na laso - 13 - Grappler Police Bumper 06Policie má novou past na ujíždějící řidiče, chytí je jak býka na laso - 14 - Grappler Police Bumper 07Policie má novou past na ujíždějící řidiče, chytí je jak býka na laso - 15 - Grappler Police Bumper 08Policie má novou past na ujíždějící řidiče, chytí je jak býka na laso - 16 - Grappler Police Bumper 09Policie má novou past na ujíždějící řidiče, chytí je jak býka na laso - 17 - Grappler Police Bumper 10Policie má novou past na ujíždějící řidiče, chytí je jak býka na laso - 18 - Grappler Police Bumper 11
Nový záchytný systém Grappler Police Bumper má snížit riziko během policejních honiček. K jeho ovládnutí je však vyžadován patřičný trénink

Zdroje: Autoblog, NBC Palm Springs

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše