Poslední ryzí sporťák Alfy Romeo končí bez nástupce, možná ani nevíte, že se pořád vyrábí

S Alfou Romeo to jde o pěti k nule a rozlučka s jeho posledním opravdu sportovním modelem bez jakéhokoli přímého nástupce je toho dalším důkazem. Po kupé končí i 4C Spider.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Poslední ryzí sporťák Alfy Romeo končí bez nástupce, možná ani nevíte, že se pořád vyrábí

16.12.2020 | Petr Prokopec

Poslední ryzí sporťák Alfy Romeo končí bez nástupce, možná ani nevíte, že se pořád vyrábí

/

Foto: Alfa Romeo

S Alfou Romeo to jde o pěti k nule a rozlučka s jeho posledním opravdu sportovním modelem bez jakéhokoli přímého nástupce je toho dalším důkazem. Po kupé končí i 4C Spider.

Alfa Romeo 4C se poprvé ukázala v roce 2013 a měla předznamenávat velký návrat slavné značky. A ač Italové v mezidobí skutečně přišlu s řadou nových, zajímavých modelů, její snahy jsou stále větší fiasko. Automobilka tak musí své portfolio spíše redukovat, přičemž první z kola šlo právě kupé, kterým onen návrat odstartoval. Kvůli tomu zůstala v nabídce jen verze 4C Spider, ovšem i té již pomalu dohořívá knot. Ostatně na evropském kontinentu ji už teď nekoupíte.

Dvoumístný sporťák s odnímatelnou střechou je stále stále k mání ve Spojených státech, ovšem i tam se jeho osud naplňuje. Automobilka ohlásila příchod nové limitované edice 33 Stradale Tributo, která dělá za érou 4C znamenat definitivní tečku. Vůz vznikne v třiatřiceti exemplářích, přičemž se klaní legendárnímu modelu a jednomu z vůbec prvních světových supersportů Alfě Romeo 33 Stradale. Italové jej v letech 1967 až 1969 vyrobili pouze v osmnácti kusech, přičemž každý disponoval dvoulitrovým osmiválcem, jehož 230 koní stálo za stovkou za méně než 6 sekund.

V tomto ohledu je novinka dynamicky schopnější, její přeplňovaná jedna-osma s 240 koňmi totiž stačí na 4,5sekundový sprint. V případě maximálky tu ovšem máme „jen“ 257 km/h, zatímco 33 Stradale zvládalo o tři kilometry více. Čísla však nejsou tím, co je nejpodstatnější. Důležitější je, že Alfa Romeo 4C definitivně končí, a to bez jakéhokoli nástupce byť jen na vzdáleném obzoru. Italové mají stále větší těžkosti, kvůli čemuž již museli přepustit vývoj nového modelu 8C sesterskému Maserati, které jej představilo jako vlastní MC20.

Jak se tedy zdá, v nejbližší době do jisté míry nebude u značky co nakupovat. Ti, kdo měli zájem o sedan Giulia či SUV Stelvio, se zdají být do značné míry ukojeni. A v případě dalšího SUV Tonale zatím není vůbec jisté, kdy fakticky dorazí do showroomů, Italové jej stále ani neodhalili.

Na další vývoj jsme tedy skutečně zvědavi, přičemž aktuálně již jen dodáme ještě pár slov k finální limitované edici 4C. Ta se chlubí unikátní červenou barvou Rosso Villa d'Este, se kterou vůbec poprvé dorazilo také červené karbonové šasí. Kola pak dostala klasický číselníkový design a navrch ještě zlatavý nádech, zatímco dovnitř se nastěhovala kombinace tabákové kůže a mikrovlákna Dinamica. Kromě toho nechybí karbonové dekory či všemožné odkazy na 33 Stradale.

Po stránce technické již k žádné změně nedošlo, počítat tedy lze s výše zmiňovanými parametry, stejně jako s automatickou převodovkou a pohonem zadních kol. Cena zveřejněna nebyla, nižší než dříve však rozhodně nebude. I přesto se však dá počítat s tím, dealerům na skladech 33 Stradale Tributo nezůstane. Koneckonců tu totiž máme loučení s jednou érou, za kterou už také nemusí následovat vůbec nic.


Poslední ryzí sporťák Alfy Romeo končí bez nástupce, možná ani nevíte, že se pořád vyrábí - 1 - Alfa Romeo 4C Spider 33 Stradale Tributo 2020 prvni sada 01Poslední ryzí sporťák Alfy Romeo končí bez nástupce, možná ani nevíte, že se pořád vyrábí - 2 - Alfa Romeo 4C Spider 33 Stradale Tributo 2020 prvni sada 02Poslední ryzí sporťák Alfy Romeo končí bez nástupce, možná ani nevíte, že se pořád vyrábí - 3 - Alfa Romeo 4C Spider 33 Stradale Tributo 2020 prvni sada 03Poslední ryzí sporťák Alfy Romeo končí bez nástupce, možná ani nevíte, že se pořád vyrábí - 4 - Alfa Romeo 4C Spider 33 Stradale Tributo 2020 prvni sada 04Poslední ryzí sporťák Alfy Romeo končí bez nástupce, možná ani nevíte, že se pořád vyrábí - 5 - Alfa Romeo 4C Spider 33 Stradale Tributo 2020 prvni sada 05Poslední ryzí sporťák Alfy Romeo končí bez nástupce, možná ani nevíte, že se pořád vyrábí - 6 - Alfa Romeo 4C Spider 33 Stradale Tributo 2020 prvni sada 06Poslední ryzí sporťák Alfy Romeo končí bez nástupce, možná ani nevíte, že se pořád vyrábí - 7 - Alfa Romeo 4C Spider 33 Stradale Tributo 2020 prvni sada 07Poslední ryzí sporťák Alfy Romeo končí bez nástupce, možná ani nevíte, že se pořád vyrábí - 8 - Alfa Romeo 4C Spider 33 Stradale Tributo 2020 prvni sada 08Poslední ryzí sporťák Alfy Romeo končí bez nástupce, možná ani nevíte, že se pořád vyrábí - 9 - Alfa Romeo 4C Spider 33 Stradale Tributo 2020 prvni sada 09Poslední ryzí sporťák Alfy Romeo končí bez nástupce, možná ani nevíte, že se pořád vyrábí - 10 - Alfa Romeo 4C Spider 33 Stradale Tributo 2020 prvni sada 10Poslední ryzí sporťák Alfy Romeo končí bez nástupce, možná ani nevíte, že se pořád vyrábí - 11 - Alfa Romeo 4C Spider 33 Stradale Tributo 2020 prvni sada 11Poslední ryzí sporťák Alfy Romeo končí bez nástupce, možná ani nevíte, že se pořád vyrábí - 12 - Alfa Romeo 4C Spider 33 Stradale Tributo 2020 prvni sada 12Poslední ryzí sporťák Alfy Romeo končí bez nástupce, možná ani nevíte, že se pořád vyrábí - 13 - Alfa Romeo 4C Spider 33 Stradale Tributo 2020 prvni sada 13Poslední ryzí sporťák Alfy Romeo končí bez nástupce, možná ani nevíte, že se pořád vyrábí - 14 - Alfa Romeo 4C Spider 33 Stradale Tributo 2020 prvni sada 14Poslední ryzí sporťák Alfy Romeo končí bez nástupce, možná ani nevíte, že se pořád vyrábí - 15 - Alfa Romeo 4C Spider 33 Stradale Tributo 2020 prvni sada 15
Alfa Romeo 4C Spider 33 Stradale Tributo je rozlučkou italské automobilky s tímto kapesní supersportem, s nástupcem se nepočítá. Foto: Alfa Romeo

Zdroj: Alfa Romeo

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše