Přesun výroby vlajkové lodi Škody z ČR je hotová věc, existují už jen dvě možnosti

Po měsících spekulací a postupném probírání řady různých řešení už jsou na stole jen dvě. VW novou továrnu postaví buď v Turecku, nebo vůbec a Superb skončí kousek východněji.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Přesun výroby vlajkové lodi Škody z ČR je hotová věc, existují už jen dvě možnosti

20.12.2019 | Petr Prokopec

Přesun výroby vlajkové lodi Škody z ČR je hotová věc, existují už jen dvě možnosti

/

Foto: Škoda Auto

Po měsících spekulací a postupném probírání řady různých řešení už jsou na stole jen dvě. VW novou továrnu postaví buď v Turecku, nebo vůbec a Superb skončí kousek východněji.

Škoda již delší dobu řeší zapeklitý problém, který se týká jejích omezených výrobních kapacit. Řešením měla být nová továrna koncernu VW, nicméně do její výstavby nepříjemným způsobem zasáhl turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Vystavěna měla být v tureckém Izmiru, ovšem Erdogan letos na podzim rozpoutal vojenskou invazi do Sýrie. Následovala mezinárodní kritika, na jejímž základě Volkswagen rozhodnutí odložil. Dle nejnovějších informací však koncern kupodivu na Turecku trvá stůj co stůj, tedy svým způsobem.

Oficiálně platí, že šéf VW Group Herbert Diess má zveřejnit rozhodnutí koncernu do konce letošního roku. Nicméně dle informací magazínu Automobilwoche si Němci dají čas až do konce února. A co je nejpodstatnější, továrnu stále chtějí postavit v Manise, tedy v původně plánovaném městě ležícím v bezcelní zóně na tureckém západním pobřeží. Pokud by ovšem kvůli vojenské invazi tento záměr nemohl být naplněn, VW nezamíří do Bulharska, Rumunska či Srbska. Místo toho projekt nové továrny jednoduše zruší.

To je skutečně překvapivé, neboť zejména pro Škodu je nová továrna nutností. Jak ovšem naznačil koncernový mluvčí, při zamítnutí tureckého řešení dojde na opravdu rozsáhlou rošádu. Výroba Volkswagenu Passat by se přestěhovala z německého Emdenu do slovenské Bratislavy, a na stejných linkách by nejspíše skončil i Superb. Ten by tak uvolnil prostor v Kvasinách, otázkou však je, pro koho - ve hře totiž již není pouze Škoda Karoq či Seat Ateca, ale také jeden nebo dva modely Porsche.

Bude tedy zajímavé sledovat, jak se celá situace vyvrbí. Míč je momentálně hlavně na straně Turecka, které čerstvě oznámilo, že se z exilu vrátilo do svých domovů již 371 tisíc Syřanů. Erdogan přitom dodal, že v krátké době by jich mohl být dokonce trojnásobek. Zároveň vyzval k vytvoření bezpečného pásma, ve kterém by bylo vybudováno bydlení i školy. Jak se tedy zdá, situace se začíná vracet do normálu, pročež VW možná právě proto odložil své rozhodnutí - s „tureckou cestou” už je příliš daleko na to, aby ji jednoduše shodil ze stolu.


Přesun výroby vlajkové lodi Škody z ČR je hotová věc, existují už jen dvě možnosti - 1 - Skoda Superb facelift 2019 vyroba 01Přesun výroby vlajkové lodi Škody z ČR je hotová věc, existují už jen dvě možnosti - 2 - Skoda Superb facelift 2019 vyroba 02Přesun výroby vlajkové lodi Škody z ČR je hotová věc, existují už jen dvě možnosti - 3 - Skoda Superb facelift 2019 vyroba 03
Výroba Škody Superb se stoprocentně přesune z Kvasin. Otázkou je, zda do Turecka či na Slovensko

Zdroj: Auto News

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše