Převratný stroj, který odstraní největší neduh českých silnic jen za 8 minut, se dočkal nasazení

S dekádami zkušeností ježdění po českých silnicích není těžké dojít k přesvědčení, že dohromady je nedá už nikdy nikdo. Naděje ale umírá poslední, chce se říci po nasazení novinky firmy JCB do akce.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Převratný stroj, který odstraní největší neduh českých silnic jen za 8 minut, se dočkal nasazení

19.7.2021 | Petr Prokopec

Převratný stroj, který odstraní největší neduh českých silnic jen za 8 minut, se dočkal nasazení

/

Foto: JCB

S dekádami zkušeností ježdění po českých silnicích není těžké dojít k přesvědčení, že dohromady je nedá už nikdy nikdo. Naděje ale umírá poslední, chce se říci po nasazení novinky firmy JCB do akce.

Letošní zima byla na poměry posledních let velmi tuhá a vedle nepříjemných zpráv pro milovníky zimních radovánek - protože příznivých podmínek stejně využít nešlo - přinesla nepříjemné zprávy i pro řidiče. Na vozovkách se objevila spousta nových výmolů a ty starší jsou zase o něco větší. A jelikož koronavirus peníze do státní kasy nepřidává, nedá se předpokládat, že by se stav českých silnic výhledově zlepšil.

Situace na britských silnicích je bohužel podobná. Jen za první tři měsíce letošního roku bylo členy tamního autoklubu RAC nahlášeno třikrát více pojistných událostí ve spojitosti s poškozením aut stavem silnic. A není to málo případů, jejich počet přesáhl 10 tisíc. Vědoma si toho je i firma JCB, která letos přišla s revolučním strojem zvaným Pothole Pro.

Ten má dokázat kompletně opravit díry ve vozovce za méně než 8 minut a kolegové z Autocaru, kteří byli svědky prvního ostrého nasazení v Británii, konstatují, že to skutečně dovede. Je tedy čtyřikrát rychlejší než veškeré dosavadní modely, ať už od této firmy, nebo od konkurence, což je opravdu výrazný posun. Zároveň s rychlostí navíc přichází levnější opravy a v neposlední řadě také snadnější doprava, a tedy i s ní spojená logistika.

Pothole Pro jsou vlastně takové tři stroje v jednom. Novinka v prvé fázi pracuje s 600milimetrovou frézou, která se postará nejen o ořez díry, ale také o odstranění zbytkového asfaltu. Následně pak do akce zamíří čistič s 1 200 mm širokým nástavcem, který eliminuje veškerý prach. Díky tomu je vozovka připravena na vylití asfaltem, o který se nicméně již musí postarat jiný stroj.

Položení asfaltové záplaty je nicméně taktéž otázkou minut, i když k němu dochází manuálně. Ve výsledku tedy Pothole Pro skutečně stojí za nemalými úsporami času i peněz, jak se ukazuje během prvního nasazení. Stroj zvládá opravit až desítky děr za den, pakliže se nachází v oblasti, kterou je možné takto rychle obsloužit. Něco takového bylo dosud nemyslitelné.

Dodejme, že Pothole Pro není levná věc, vychází na 165 000 GBP (cca 5 milionů Kč). S ohledem na rychlost jeho práce a škody, které výmoly umí napáchat, se ale může velmi rychle vyplatit. Snad se jeho nasazení jednoho dne dočkáme i u nás.


Převratný stroj, který odstraní největší neduh českých silnic jen za 8 minut, se dočkal nasazení - 1 - JCB Pothole Pro nasazeni 2021 01Převratný stroj, který odstraní největší neduh českých silnic jen za 8 minut, se dočkal nasazení - 2 - JCB Pothole Pro nasazeni 2021 02Převratný stroj, který odstraní největší neduh českých silnic jen za 8 minut, se dočkal nasazení - 3 - JCB Pothole Pro nasazeni 2021 03Převratný stroj, který odstraní největší neduh českých silnic jen za 8 minut, se dočkal nasazení - 4 - JCB Pothole Pro nasazeni 2021 04Převratný stroj, který odstraní největší neduh českých silnic jen za 8 minut, se dočkal nasazení - 5 - JCB Pothole Pro nasazeni 2021 05Převratný stroj, který odstraní největší neduh českých silnic jen za 8 minut, se dočkal nasazení - 6 - JCB Pothole Pro nasazeni 2021 06Převratný stroj, který odstraní největší neduh českých silnic jen za 8 minut, se dočkal nasazení - 7 - JCB Pothole Pro nasazeni 2021 07Převratný stroj, který odstraní největší neduh českých silnic jen za 8 minut, se dočkal nasazení - 8 - JCB Pothole Pro nasazeni 2021 08Převratný stroj, který odstraní největší neduh českých silnic jen za 8 minut, se dočkal nasazení - 9 - JCB Pothole Pro nasazeni 2021 09
JCB Pothole Pro dokáže opravovat díry na vozovce v řádu minut. Šetří tak nejen čas, ale rovněž náklady, pro Českou republiku by tak mohl být požehnáním. Foto: JCB

Zdroje: Autocar, JCB

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše