Prodej mocného Bugatti prťavé chorvatské firmě může dávat větší smysl, než se zdá

Na první pohled je to absurdní záměr připomínající snahy o vzkříšení Saabu za pomoci Spykeru. Jenže o prodej samotného Bugatti tu jít nemusí, značka může být spíše formou úhrady za technologie Rimacu.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Prodej mocného Bugatti prťavé chorvatské firmě může dávat větší smysl, než se zdá

19.9.2020 | Petr Miler

Prodej mocného Bugatti prťavé chorvatské firmě může dávat větší smysl, než se zdá

/

Foto: Porsche

Na první pohled je to absurdní záměr připomínající snahy o vzkříšení Saabu za pomoci Spykeru. Jenže o prodej samotného Bugatti tu jít nemusí, značka může být spíše formou úhrady za technologie Rimacu.

Tento týden obletěla svět zpráva, která leckoho zaskočila. Podle ní se koncern VW začíná rozpadat, neboť vedení firmy už mělo schválit prodej Bugatti a další značky mohou následovat. Důvod? Investice do elektromobility, v jejíž úspěch koncern pevně věří a hodlá na ni stavět svou budoucnost, i když na ní nemůže v nejbližších letech nic vydělat. Právě proto jednak potřebuje být co možná nejštíhlejší, aby složitá léta přežil, a pochopitelně chce mít ze stejného důvodu k dispozici co nejvíce volných prostředků.

O něčem takovém se mluvilo už dříve, teď se to ale skutečně má stávat realitou. Nějaký smysl to dává, jakkoli si stejně jako bývalý šéf Škody myslíme, že sázka na jednu kartu je od VW velký hazard, který se může proti firmě snadno obrátit. Navíc je otázkou, jak by zrovna prodej Bugatti měl VW pomoci? Je to značka, která loni prodala 82 aut, pod křídly jakékoli firmy bude fungovat jen hůře a navíc se i v této době dokáže držet v černých číslech.

Žádné (pro VW) podstatné peníze za ní Němci nemohou dostat od nikoho a když už, tak rozhodně ne od Rimacu, který za celou dobu své existence prodal méně než 10 aut. Na firmu takového ražení požívá velkého renomé, ale zatím nikomu nedokázal, že by jej byl vůbec hoden - je to firma žijící z víry investorů ještě více než Tesla. Proč tedy zrovna takováto operace?

Více světla vnáší do celé věci opět Greg Kable, tentokrát na stránkách Autocaru, s nimiž lze celý záměr chápat lépe. Podle jeho zdrojů uvnitř Porsche a Bugatti (pro které léta pracoval) by VW s celou operací souhlasil jen v případě, kdy by Porsche získalo v Rimacu alespoň 49% podíl, bylo jeho jasně největším akcionářem a mohlo Bugatti dále nepřímo alespoň částečné ovládat. Tím se rýsuje trochu jiný scénář.

Kdyby druhá strana (a další investoři Rimacu) s tímto souhlasila, stala by se chorvatská firma tak trochu nepřímou součástí koncernu VW a ani Volkswagen by vlastně o mnoho nepřišel, v Bugatti by zprostředkovaně dále měl rozhodující slov. Rimacu by za tuto operaci tak trochu zaplatil pomocí Bugatti a sám by získal přístup k elektrickým technologiím, které potřebuje pro další rozvoj. Pro samotný Rimac (a jeho další investory) jde o zajímavější možnost než ryzí investici - peníze pro něj po všech předchozích injekcích nemusí být zajímavé, jedna z nejslavnějších automobilových značek světa ano.

Pochopitelně, je to spekulace, ale dává větší smysl než ryzí prodej Bugatti, který VW dnes už nic nestojí a mnoho za něj z podstaty nemůže dostat. Pro Rimac dává smysl aspoň v tom ohledu, že beztak vyrábí velmi omezené množství aut pro velmi bohaté klienty a se svými elektrickými hypersporty by jistě snáze prorazila, kdyby se jmenovaly Bugatti. VW by celou operací v podstatě jen ušetřil za koupi Rimacu, který - pokud je na tom s vývojem řešení elektrického pohonu tak dobře, jak sám tvrdí - pro něj při jeho elektrické mánii může mít hodnotu. A neztratil by téměř nic.

Více ukáže čas. Zůstane-li VW u Bugatti a této operace, půjde spíše o přeskupení sil. Pokud ale do světa zamíří i Bentley, Lamborghini, Ducati či Italdesign, jak se též uvádí, jde o rozprodej, snahu zeštíhlet a získat peníze navíc skoro za každou cenu.


Prodej mocného Bugatti prťavé chorvatské firmě může dávat větší smysl, než se zdá - 1 - Mate Rimac Oliver Blume Porsche Rimac Bugatti 01
Porsche dnes vlastní v Rimacu 15,5% podíl a pokud mu má VW prodat Bugatti, pak v něm musí mít alespoň 49 %. To celou operaci posouvá do jiného světla. Na snímku šéf Porsche Blume a zakladatel Rimacu Mate Rimac. Foto: Porsche

Prodej mocného Bugatti prťavé chorvatské firmě může dávat větší smysl, než se zdá - 2 - Bugatti Chiron Pur Sport Nardo Airborne 01Prodej mocného Bugatti prťavé chorvatské firmě může dávat větší smysl, než se zdá - 3 - Bugatti Chiron Pur Sport Nardo Airborne 02Prodej mocného Bugatti prťavé chorvatské firmě může dávat větší smysl, než se zdá - 4 - Bugatti Chiron Pur Sport Nardo Airborne 03Prodej mocného Bugatti prťavé chorvatské firmě může dávat větší smysl, než se zdá - 5 - Bugatti Chiron Pur Sport Nardo Airborne 04Prodej mocného Bugatti prťavé chorvatské firmě může dávat větší smysl, než se zdá - 6 - Bugatti Chiron Pur Sport Nardo Airborne 05Prodej mocného Bugatti prťavé chorvatské firmě může dávat větší smysl, než se zdá - 7 - Bugatti Chiron Pur Sport Nardo Airborne 06Prodej mocného Bugatti prťavé chorvatské firmě může dávat větší smysl, než se zdá - 8 - Bugatti Chiron Pur Sport Nardo Airborne 07Prodej mocného Bugatti prťavé chorvatské firmě může dávat větší smysl, než se zdá - 9 - Bugatti Chiron Pur Sport Nardo Airborne 08Prodej mocného Bugatti prťavé chorvatské firmě může dávat větší smysl, než se zdá - 10 - Bugatti Chiron Pur Sport Nardo Airborne 09Prodej mocného Bugatti prťavé chorvatské firmě může dávat větší smysl, než se zdá - 11 - Bugatti Chiron Pur Sport Nardo Airborne 10Prodej mocného Bugatti prťavé chorvatské firmě může dávat větší smysl, než se zdá - 12 - Bugatti Chiron Pur Sport Nardo Airborne 11Prodej mocného Bugatti prťavé chorvatské firmě může dávat větší smysl, než se zdá - 13 - Bugatti Chiron Pur Sport Nardo Airborne 12
Modely Bugatti v jejich současné podobě dokáže efektivně vyvíjet snad jen VW, proto samostatný prodej této automobilky komukoli nedává velký smysl, zvlášť když se drží v černých číslech. Foto: Bugatti

Zdroj: Autocar

Petr Miler

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše