Prodeje aut v Rusku meziročně vylétly na víc než dvojnásobek, překonaly i předválečnou úroveň

Pokud měly sankce zdevastovat ruský trh s auty, pak se to očividně nepovedlo. Zlikvidovaly pozici „západních” automobilek v zemi, které plně nahradily čínské alternativy.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Prodeje aut v Rusku meziročně vylétly na víc než dvojnásobek, překonaly i předválečnou úroveň

3.4.2024 | Petr Prokopec

Prodeje aut v Rusku meziročně vylétly na víc než dvojnásobek, překonaly i předválečnou úroveň

/

Foto: Haval

Pokud měly sankce zdevastovat ruský trh s auty, pak se to očividně nepovedlo. Zlikvidovaly pozici „západních” automobilek v zemi, které plně nahradily čínské alternativy.

Rusko je o do počtu prodaných nových aut zpátky na svém. Stav, ke kterému už nějaký ten pátek směřoval vývoj, potvrzují data za letošní březen, která přesto budou pro značnou část světa překvapením. V zemi se totiž dle dat Avtostatu prodalo minulý měsíc 146 526 nových vozů, což představuje 109procentní nárůst oproti březnu loňského roku. A je to nejlepší měsíční výsledek od května 2021. Prodeje osobních aut se tak nejen vrátily, ale dokonce překonávají úroveň, které dosahovaly těsně před vypuknutím konfliktu na Ukrajině.

Zajímavý, ovšem méně překvapivý je detailní pohled na skladbu nejúspěšnějších značek a modelů. V čele pelotonu znovu najdeme Ladu s 39 908 registracemi, které představují 27procentní podíl na trhu. Ten se nicméně oproti loňsku (takřka 35 %) citelně zmenšil, a to ve prospěch Číňanů. Výrobci z Říše středu ovládají zbytek žebříčku deseti nejlepších, přičemž druhý Haval a třetí Geely již disponují dokonce více než 10procentním podílem na trhu. K této metě se pak blíží i čtvrté Chery (9 %).

Co se jednotlivých modelů týče, trůn i nadále okupuje Lada Granta, které se v březnu prodalo 18 727 kusů. Záda jí přitom kryje druhá Vesta s 11 155 registracemi, třetí nejúspěšnější vůz - a nejlépe prodávané zahraniční auto v Rusku - již přeci jen poněkud ztrácí. Haval Jolion si ovšem i tak polepšil o nemalých 92 procent a má na kontě 6 387 prodaných aut. Ještě větší měrou ovšem zamířilo vzhůru páté Geely Monjaro, kterého se loni v březnu prodalo 170 kusů. Letos ale již šlo o 5 175 aut, tedy o 2 944 procent víc.

Znovu se tak můžeme ptát, jaký smysl sankce v rámci automobilové branže mají. Kreml k mírumilovné politice nepřiměly, místo toho jen nahrávají Říši středu. Ta v posledních pár letech začala trochu ztrácet vítr z plachet, vyklizení pole konkurencí v Rusku jí ale nalilo novou krev do žil.

Stávající čísla navíc připomínají i jinou věc, o které jsme se dříve zmiňovali. Řada západních značek sice ruský trh opustila a prodala i své továrny s možností případného návratu, ten ale bude za nastalé situace opravdu složitý. A pokud na něj dojde, stěží si značky jako VW, Škoda nebo Hyundai vydobydou takové pozice jako kdysi. Jsme zvědavi, který politik tohle označí za vítězství.


Prodeje aut v Rusku meziročně vylétly na víc než dvojnásobek, překonaly i předválečnou úroveň - 1 - Haval Jolion 2024 oficialni dalsi 01Prodeje aut v Rusku meziročně vylétly na víc než dvojnásobek, překonaly i předválečnou úroveň - 2 - Haval Jolion 2024 oficialni dalsi 02Prodeje aut v Rusku meziročně vylétly na víc než dvojnásobek, překonaly i předválečnou úroveň - 3 - Haval Jolion 2024 oficialni dalsi 03Prodeje aut v Rusku meziročně vylétly na víc než dvojnásobek, překonaly i předválečnou úroveň - 4 - Haval Jolion 2024 prvni foto 01Prodeje aut v Rusku meziročně vylétly na víc než dvojnásobek, překonaly i předválečnou úroveň - 5 - Haval Jolion 2024 oficialni dalsi 04Prodeje aut v Rusku meziročně vylétly na víc než dvojnásobek, překonaly i předválečnou úroveň - 6 - Haval Jolion 2024 oficialni dalsi 05Prodeje aut v Rusku meziročně vylétly na víc než dvojnásobek, překonaly i předválečnou úroveň - 7 - Haval Jolion 2024 oficialni dalsi 06Prodeje aut v Rusku meziročně vylétly na víc než dvojnásobek, překonaly i předválečnou úroveň - 8 - Haval Jolion 2024 oficialni dalsi 07Prodeje aut v Rusku meziročně vylétly na víc než dvojnásobek, překonaly i předválečnou úroveň - 9 - Haval Jolion 2024 oficialni dalsi 08Prodeje aut v Rusku meziročně vylétly na víc než dvojnásobek, překonaly i předválečnou úroveň - 10 - Haval Jolion 2024 oficialni dalsi 09Prodeje aut v Rusku meziročně vylétly na víc než dvojnásobek, překonaly i předválečnou úroveň - 11 - Haval Jolion 2024 oficialni dalsi 10Prodeje aut v Rusku meziročně vylétly na víc než dvojnásobek, překonaly i předválečnou úroveň - 12 - Haval Jolion 2024 oficialni dalsi 11Prodeje aut v Rusku meziročně vylétly na víc než dvojnásobek, překonaly i předválečnou úroveň - 13 - Haval Jolion 2024 oficialni dalsi 12Prodeje aut v Rusku meziročně vylétly na víc než dvojnásobek, překonaly i předválečnou úroveň - 14 - Haval Jolion 2024 oficialni dalsi 13Prodeje aut v Rusku meziročně vylétly na víc než dvojnásobek, překonaly i předválečnou úroveň - 15 - Haval Jolion 2024 oficialni dalsi 14Prodeje aut v Rusku meziročně vylétly na víc než dvojnásobek, překonaly i předválečnou úroveň - 16 - Haval Jolion 2024 prvni foto 03Prodeje aut v Rusku meziročně vylétly na víc než dvojnásobek, překonaly i předválečnou úroveň - 17 - Haval Jolion 2024 oficialni dalsi 15Prodeje aut v Rusku meziročně vylétly na víc než dvojnásobek, překonaly i předválečnou úroveň - 18 - Haval Jolion 2024 oficialni dalsi 15aProdeje aut v Rusku meziročně vylétly na víc než dvojnásobek, překonaly i předválečnou úroveň - 19 - Haval Jolion 2024 oficialni dalsi 16Prodeje aut v Rusku meziročně vylétly na víc než dvojnásobek, překonaly i předválečnou úroveň - 20 - Haval Jolion 2024 oficialni dalsi 17
Haval Jolion vládne ruskému trhu dlouhodobě, pro letošek se navíc dočkal faceliftu, který jej učinil ještě atraktivnějším. Tamní prodeje jsou ale dnes jedno velké čínské defilé a celkový odbyt je znovu robustní. Foto: Haval

Zdroj: Avtostat

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše