První elektrické Porsche zrychlí z 0 na 260 km/h dřív, než řeknete Tesla

Ačkoli podle papírových údajů má nové Porsche Taycan akcelerací v přímce za nejlepší Teslou Model S zaostávat, v praxi je aspoň podle první úplné dokumentace zrychlení z klidu na maximálku mnohem rychlejší.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

První elektrické Porsche zrychlí z 0 na 260 km/h dřív, než řeknete Tesla

2.10.2019 | Petr Miler

První elektrické Porsche zrychlí z 0 na 260 km/h dřív, než řeknete Tesla

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Ačkoli podle papírových údajů má nové Porsche Taycan akcelerací v přímce za nejlepší Teslou Model S zaostávat, v praxi je aspoň podle první úplné dokumentace zrychlení z klidu na maximálku mnohem rychlejší.

Na nové Porsche Taycan lze hledět mnoha způsoby, čistě racionálně je ale třeba jej vnímat jako vítaný svěží vítr vnesený do segmentu aut, který byl dosud ovládaný jedinou značkou. Tesla si posledních asi 7 let mohla užívat relativní pohody díky tomu, že si jako obdivovaný, a proto investory nadšeně krytý start-up mohla dovolit prodávat auta, na kterých nelze vydělat. Mohla se tak pouštět do eskapád, které byly zavedeným firmám usilujícím o zisk zapovězeny, těmto časům je ale s Taycanem konec.

Vzhledem k odlišné ceně a prestižnější značce nejde o úplně přímého konkurenta, přesto zejména Modelu S nastavuje zrcadlo. Ačkoli je stále vrcholná Tesla obdivována pro své zrychlení v přímce, neudržitelnost a neopakovatelnost její dynamiky spojená s nízkou kvalitou montáže a často mizernou zákaznickou podporou ukazovala už dříve její limity. Bez konkurenta schopného nabídnout více se některé nedostatky mohly jevit neřešitelnými, Taycan ale nyní ukazuje, že v některých ohledech je možné dosáhnout lepších výsledků.

Ano, i jej trápí akumulátory a ani jeho dynamika nevydrží věčně, přesto to zejména v druhém ohledu dotáhl mnohem dál, než konkurence očekávala. Zejména „teslisté” ale rádi říkají, že Taycan vlastně nic neznamená, protože léta po Modelu S přichází s horší dynamikou za vyšší cenu. A jakkoli to druhé nelze rozporovat, v prvním případě už Model S vládcem být nemusí.

Na přímé srovnání obou soků si ještě musíme počkat, přiložené video kolegů z francouzského Motor Sportu ale naznačuje, že byť nový Taycan starší Model S nemusí překonávat v akceleraci z 0 na 100 km/h, může být přesto mnohem rychlejší. Francouzi totiž natočili kompletní zrychlení vrcholného Taycanu Turbo S z klidu až na maximální rychlost a je to takový „fičák”, že přes jen o málo delší než půlminutovou stopáž většinu videa zabírá pár statických záběrů na karoserii a interiér.

Nevíme samozřejmě, kde bylo zrychlení natočeno, kam foukal vítr nebo jak moc proměřuje tachometr, pakliže ale správně předpokládáme, ze půjde o místo s minimálním převýšením, orkán v tu chvíli neřádil a proměřování tachometru se bude pohybovat v nejobvyklejších jednotkách kilometrů v hodině, je vrcholný Taycan Turbo S neskutečně rychlý. Podle videa zvládne z 0 na 100 km/h za 2,7 sekundy, z 0 na 200 km/h za 8,7 sekundy a z 0 na 260 km/h za 16,3 sekundy.

To je taková chvilka, že stačí na chvíli odhlédnout od monitoru či displeje a celé představení prošvihnete. A zejména v posledním případě by šlo o dramaticky lepší údaj než u Tesly Model S P100D, ta se k podobné metě dostane okolo 23 sekund. Dříve to bylo „něco”, vedle Taycanu Turbo S by šlo ale o druhou ligu.

Uvidíme, jaká bude realita při přímém srovnání, zatím můžeme říci, že na stroj s hmotností téměř 2,3 tuny jde o obdivuhodně rychlé auto. V případě dynamiky elektřina konvenční pohony nepochybně překonává, to je zde opět zjevné, v řadě ostatních aspektů zatím má co dohánět.


První elektrické Porsche zrychlí z 0 na 260 km/h dřív, než řeknete Tesla - 1 - Porsche Taycan acceleration video 0-260 kmh 01První elektrické Porsche zrychlí z 0 na 260 km/h dřív, než řeknete Tesla - 2 - Porsche Taycan acceleration video 0-260 kmh 02První elektrické Porsche zrychlí z 0 na 260 km/h dřív, než řeknete Tesla - 3 - Porsche Taycan acceleration video 0-260 kmh 02aPrvní elektrické Porsche zrychlí z 0 na 260 km/h dřív, než řeknete Tesla - 4 - Porsche Taycan acceleration video 0-260 kmh 03První elektrické Porsche zrychlí z 0 na 260 km/h dřív, než řeknete Tesla - 5 - Porsche Taycan acceleration video 0-260 kmh 04První elektrické Porsche zrychlí z 0 na 260 km/h dřív, než řeknete Tesla - 6 - Porsche Taycan acceleration video 0-260 kmh 05První elektrické Porsche zrychlí z 0 na 260 km/h dřív, než řeknete Tesla - 7 - Porsche Taycan acceleration video 0-260 kmh 06První elektrické Porsche zrychlí z 0 na 260 km/h dřív, než řeknete Tesla - 8 - Porsche Taycan acceleration video 0-260 kmh 06a
Při dynamice Taycanu se snadno může stát, že jeho zrychlení z klidu na skoro maximální rychlost se odehraje rychleji než si prohlédnete screenshoty jej dokumentující

Zdroj: Motorsport Magazine@Youtube

Petr Miler

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše