Renault Clio RS 2013: nové RS v detailech, nabídne i falešný zvuk motoru

Clio RS se mění z analogové na digitální hračku. Předchůdce překoná třeba škálou zvuků - na přání může znít jako stará Alpine, Gordini nebo GT-R.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Renault Clio RS 2013: nové RS v detailech, nabídne i falešný zvuk motoru

15.2.2013 | Miro Mihálik | 19 příspěvků

Renault Clio RS 2013: nové RS v detailech, nabídne i falešný zvuk motoru

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Clio RS se mění z analogové na digitální hračku. Předchůdce překoná třeba škálou zvuků - na přání může znít jako stará Alpine, Gordini nebo GT-R.

Nová generace Renaultu Clio RS se vůči svému předchůdci docela radikálně vymezila. Rozměry i hmotností vychází přibližně nastejno, místo tradičního atmosférického motoru spojeného s manuální převodovkou však novinka dostala přeplňovanou šestnáctistovku a (co zaráží poněkud více) pouze šestistupňovou dvouspojkovou převodovku EDC, bez možnosti mít klasický manuál.

Jak se tyto změny podepíšou na celkovém charakteru vozu, zjistíme až za volantem, do té doby vám můžeme nabídnout alespoň podrobnější technická data, která v době pařížské premiéry nebyla dostupná - Renault se původně pochlubil pouze výkonem 200 koní a nejvyšším točivým momentem 240 newtonmetů.

Čím začít? Třeba hmotností, kterou se podařilo zredukovat o 36 kilogramů, z 1 240 na 1 204 kg. Díky tomu a rychle řadícímu automatu se systémem kontroly rozjezdu je nové Clio RS schopné akcelerovat na 100 km/h za 6,7 sekundy, tedy o dvě desetiny vteřiny svižněji ve srovnání s minulou generací. Maximální rychlost se zvýšila z 225 na 230 km/h.

Malý rychlý Renault opět nabídne možnost vybrat si jedno ze dvou nastavení podvozku. Standardem je verze Sport, která oproti předchůdci dostala o deset procent tužší pružiny, větší brzdy a elektronickou náhražku samosvorného diferenciálu, omezující prokluz kol zásahy ESP. Provedení Cup má o tři milimetry sníženou světlou výšku o dalších patnáct procent pevnější odpružení, osmnáctipalcová kola a rychlejší převod řízení.

Výběhové Clio RS bylo považováno za jeden z nejlépe ovladatelných ostrých hatchbacků na trhu a už proto lze předpokládat, že stejné ambice bude mít i jeho nástupce. O patřičné jízdní vlastnosti se mají kromě jiného postarat také dvoustupňově stavitelné tlumiče měnící svou odezvu podle intenzity a stupně komprese.

Bez ohledu na výbavu bude mít každý řidič k dispozici systém nazvaný RS Drive Control, který upravuje odezvu motoru a rychlost řazení do jednoho ze tří dostupných režimů - Normal, Sport anebo Race. Clio od Renautsportu bude mít rovněž systém R-Link, což je v podstatě zjednodušená verze telemetrie, snímající parametry motoru či nabízející měření času na kolo. Poněkud méně smyslu dává elektronický akustický generátor RS Sound Pipe, napodobující zvuk motoru klasické Alpine A110, Renaultu R8 Gordini nebo dokonce Nissanu GT-R R35.

Nové ostré Clio se bude vyrábět v hlavní centrále Renautsportu v Dieppe, přičemž k mání má být pět odstínů laku karoserie. Ceny pro jednotlivé státy EU si jistě každý importér nasadí zvlášť, budou se ale odvíjet od francouzské cenovky, začínající na 24 990 Eur. V přepočtu jde o 635 tisíc, což je o 10 tisíc korun více, než jste dali za odcházející model.


Renault Clio RS 2013: nové RS v detailech, nabídne i falešný zvuk motoru - 1 - Renault Clio RS 2013 nove foto 01Renault Clio RS 2013: nové RS v detailech, nabídne i falešný zvuk motoru - 2 - Renault Clio RS 2013 nove foto 02Renault Clio RS 2013: nové RS v detailech, nabídne i falešný zvuk motoru - 3 - Renault Clio RS 2013 nove foto 03Renault Clio RS 2013: nové RS v detailech, nabídne i falešný zvuk motoru - 4 - Renault Clio RS 2013 nove foto 04Renault Clio RS 2013: nové RS v detailech, nabídne i falešný zvuk motoru - 5 - Renault Clio RS 2013 nove foto 05Renault Clio RS 2013: nové RS v detailech, nabídne i falešný zvuk motoru - 6 - Renault Clio RS 2013 nove foto 06Renault Clio RS 2013: nové RS v detailech, nabídne i falešný zvuk motoru - 7 - Renault Clio RS 2013 nove foto 07Renault Clio RS 2013: nové RS v detailech, nabídne i falešný zvuk motoru - 8 - Renault Clio RS 2013 nove foto 08
Vůz se na stovku dostane o 0,2 sekundy dříve a je o 5 km/h rychlejší než předchůdce

Zdroj: Autoexpress

Miro Mihálik

Diskuze 19 příspěvků

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.