Home > Rubriky a sekce > Představení > Článek
Rolls-Royce Phantom Coupe Aviator: hydroplán na kolech pro 35 štastlivců
18.8.2012 | Miro Mihálik | Přidat příspěvek
Britský Rolls-Royce vyrukovuje pod kalifornským sluncem s limitovanou edicí Phantom Coupe. Aviator má připomínat slavný hydroplán.
Schneider Trophy anebo také Coupe d'Aviation Maritime Jacques Schneider byla ceněná trofej udělovaná v závodech hydroplánů ze začátku minulého století. Právě pro tuto soutěž postavila v roce 1931 britská společnost Supermarine letadlo S.6B. Autorem návrhu štíhlého stroje byl Reginald Joseph Mitchell, který při stavbě využil motor Rolls-Royce R, dvanáctiválec s objemem 37 litrů, vyladěný speciálně pro tento letoun na 2 330 koní.
Rolls-Royce Phantom Coupe Aviator je, jednoduše řečeno, poctou tomuto hydroplánu a zároveň vzdává hold jednomu ze zakladatelů automobilky Charlesu Rollsovi, který se rovněž významně zasadil o rozvoj letecké techniky. Podoba obou strojů je pochopitelně pouze symbolická. Phantom byl nastříkán odstínem nazvaným Aviator Grey, přičemž v téměř neviditelném kontrastu s ním je matně kovová kapota, lem předního okna a vzpřímená maska chladiče.
Kabina, nebo přesněji palubní deska je vyšperkována leteckým chronografem Thommen s oranžovou ručičkou, nechybí ale ani leštěný nerez nebo třeba mahagonové dřevo. Další připomínku slavného hydroplánu představuje středový tunel ukrývající automatickou převodovku. Kryt byl vyroben z eloxovaného hliníku, uchycen pomocí viditelných šroubů typu torx a navíc dostal prolisy na bocích imitující boky letounu. Podobný motiv se pak opakuje také na loketních opěrkách ve dveřích.
Luxusní Rolls-Royce Phantom Coupe Aviator si odbyl svou světovou premiéru na Pebble Beach Concours d'Elegance, která se právě teď koná v Kalifornii. Britská značka cenu nezveřejnila, oznámila ale, že produkce vozu bude striktně limitována - celkem vnikne pouze pětatřicet aut.









V12 Phantomu Coupe s objemem 6,75 l je oproti V12 hydroplánu přeci jen poněkud skromnější, místo 2 330 koní jich má jen 460
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
Nejextrémnější Ford Mustang všech dob překonal svůj vlastní rekord z nejnáročnějšího okruhu světa, dejte mu ještě šanci
včeraČíňané na sebe naskládali sedm úplně nových aut a nechali je tak tři dny stát venku na odiv všem
1.5.2025Slovinská basketbalová superstar si lebedí nad svým novým autem. Aby ne, jde o 1000koňovou raketu pro 25 vyvolených
30.4.2025
Nejnovější články
Číňané mají převzít zavírané továrny VW a rozjet v nich vlastní výrobu, nic jiného o úpadku Evropy neříká víc
před 4 hodinamiVýkonná elektrická Kia nepřestává ruinovat majitele, za roční auto se zanedbatelným nájezdem v aukci nikdo nedal ani polovinu původní ceny
před 5 hodinamiČíňané ukazují, že pořád dělají obchod, ne jen politiku. Dřív jen elektrická značka nabídne Evropanům spalovací auta, protože je chtějí
před 7 hodinamiVW říká, že jeho spolupráce s Fordem je „velmi, velmi, velmi úspěšná”. Myslí těch 20 prodaných Capri v Česku za první kvartál?
před 8 hodinamiNová verze nejlevnějšího MG srazila jeho cenu v zahraničí o desítky tisíc níž. Pokud dorazí k nám, bude to jedno z nejlevnějších aut na trhu
před 10 hodinami
Živá témata na fóru
- GTD + STI 05.03. 17:37 - Stepan
- Fiat a vše kolem nich 05.03. 16:38 - Stepan
- S větrem ve vlasech.... 05.03. 13:40 - pavproch
- VZKAZY 05.02. 14:28 - pavproch
- Prodám Volkswagen Transporter 2.0 TDI 05.02. 12:09 - M.Z.
- Řidiči, co to mají v ruce... 05.02. 08:53 - řidičBOB
- Onboard videa 05.01. 09:03 - řidičBOB
- Táhneme na Brusel 04.30. 11:59 - abgx1