Ruský premiér těsně před rezignací schválil stavbu nejsilnějšího atomového ledoborce světa

Jako by samotná Medveděvova náhlá rezignace nebyla dost zvláštní, padla těsně před ní řada důležitých rozhodnutí. Jedno z nich se pojí se stavbou vůbec nejsilnějšího atomového monstra moří.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Ruský premiér těsně před rezignací schválil stavbu nejsilnějšího atomového ledoborce světa

21.1.2020 | Mirek Mazal

Ruský premiér těsně před rezignací schválil stavbu nejsilnějšího atomového ledoborce světa

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Jako by samotná Medveděvova náhlá rezignace nebyla dost zvláštní, padla těsně před ní řada důležitých rozhodnutí. Jedno z nich se pojí se stavbou vůbec nejsilnějšího atomového monstra moří.

Ruskou politickou scénu zasáhl Putinův strategický mající za cíl uchování moci v jeho rukou i po roce 2024, kdy bude muset podruhé opustit post prezidenta země. V tu chvíli se zřejmě chce stát opět předsedou vlády, a tak začal pracovat na tom, aby se část dnešní moci ruského prezidenta přesunula právě tímto směrem.

Putinovy šachy přinesly mimo jiné nečekané odstoupení jeho dlouholetého mocnářského partnera Dmitrije Medveděva, který s Putinem tvořil dvacetiletý údernický tandem. Proč se tak stalo, není úplně jasné, Medveděv ale rozhodně neupadl v nemilost. Dál zůstává Putinovou pravou rukou a získá jiný důležitý post ve vedení země.

Jistě tedy věděl, že bude muset odejít, a tak krátce před svou nečekanou rezignací podepsal řadu důležitých dokumentů. Mezi nimi najdeme i dekret o přidělení více než 127,5 miliard rublů (47 mld. Kč) ze státního rozpočtu na výstavbu obřího ledoborce s jaderným pohonem. Investice bude postupně probíhat po následujících sedm let a na konci by měla hladinu rozvířit neobyčejně velká loď LC-110 s výkonem 120 MW na hřídeli a výtlakem 55 600 tun.

Málem neodklepnutý projekt proběhne pod taktovkou státní jaderné korporace Rosatom, kterou v roce 2007 založil sám Putin. Nejvýkonnější ledoborec světa by měl od roku 2027 prorážet cestu ledem tlustým až 4,5 metru. Starat by se měl o dosažitelnost Arktidy a o celoroční průchodnost významné severní mořské trasy. I mezi obrovskými loděmi tohoto ražení bude něčím zcela výjimečným


Ruský premiér těsně před rezignací schválil stavbu nejsilnějšího atomového ledoborce světa - 1 - Rusky jaderny ledoborec LC-110 foto 01Ruský premiér těsně před rezignací schválil stavbu nejsilnějšího atomového ledoborce světa - 2 - Rusky jaderny ledoborec LC-110 foto 02Ruský premiér těsně před rezignací schválil stavbu nejsilnějšího atomového ledoborce světa - 3 - Rusky jaderny ledoborec LC-110 foto 03Ruský premiér těsně před rezignací schválil stavbu nejsilnějšího atomového ledoborce světa - 4 - Rusky jaderny ledoborec LC-110 foto 04Ruský premiér těsně před rezignací schválil stavbu nejsilnějšího atomového ledoborce světa - 5 - Rusky jaderny ledoborec LC-110 foto 05Ruský premiér těsně před rezignací schválil stavbu nejsilnějšího atomového ledoborce světa - 6 - Rusky jaderny ledoborec LC-110 foto 06Ruský premiér těsně před rezignací schválil stavbu nejsilnějšího atomového ledoborce světa - 7 - Rusky jaderny ledoborec LC-110 foto 07Ruský premiér těsně před rezignací schválil stavbu nejsilnějšího atomového ledoborce světa - 8 - Rusky jaderny ledoborec LC-110 foto 08
Rusové investují do kontroly severních plavebních tras, z modelu LC-110 udělají skutečný obří ledoborec

Ruský premiér těsně před rezignací schválil stavbu nejsilnějšího atomového ledoborce světa - 9 - Rusky jaderny ledoborec LC-110 foto 09
Dekret o investicích podepsal náhled odstoupivší premiér Medveděv

Zdroj: Auto.Mail.ru

Mirek Mazal

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše