Ruský premiér těsně před rezignací schválil stavbu nejsilnějšího atomového ledoborce světa

Jako by samotná Medveděvova náhlá rezignace nebyla dost zvláštní, padla těsně před ní řada důležitých rozhodnutí. Jedno z nich se pojí se stavbou vůbec nejsilnějšího atomového monstra moří.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Ruský premiér těsně před rezignací schválil stavbu nejsilnějšího atomového ledoborce světa

21.1.2020 | Mirek Mazal

Ruský premiér těsně před rezignací schválil stavbu nejsilnějšího atomového ledoborce světa

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Jako by samotná Medveděvova náhlá rezignace nebyla dost zvláštní, padla těsně před ní řada důležitých rozhodnutí. Jedno z nich se pojí se stavbou vůbec nejsilnějšího atomového monstra moří.

Ruskou politickou scénu zasáhl Putinův strategický mající za cíl uchování moci v jeho rukou i po roce 2024, kdy bude muset podruhé opustit post prezidenta země. V tu chvíli se zřejmě chce stát opět předsedou vlády, a tak začal pracovat na tom, aby se část dnešní moci ruského prezidenta přesunula právě tímto směrem.

Putinovy šachy přinesly mimo jiné nečekané odstoupení jeho dlouholetého mocnářského partnera Dmitrije Medveděva, který s Putinem tvořil dvacetiletý údernický tandem. Proč se tak stalo, není úplně jasné, Medveděv ale rozhodně neupadl v nemilost. Dál zůstává Putinovou pravou rukou a získá jiný důležitý post ve vedení země.

Jistě tedy věděl, že bude muset odejít, a tak krátce před svou nečekanou rezignací podepsal řadu důležitých dokumentů. Mezi nimi najdeme i dekret o přidělení více než 127,5 miliard rublů (47 mld. Kč) ze státního rozpočtu na výstavbu obřího ledoborce s jaderným pohonem. Investice bude postupně probíhat po následujících sedm let a na konci by měla hladinu rozvířit neobyčejně velká loď LC-110 s výkonem 120 MW na hřídeli a výtlakem 55 600 tun.

Málem neodklepnutý projekt proběhne pod taktovkou státní jaderné korporace Rosatom, kterou v roce 2007 založil sám Putin. Nejvýkonnější ledoborec světa by měl od roku 2027 prorážet cestu ledem tlustým až 4,5 metru. Starat by se měl o dosažitelnost Arktidy a o celoroční průchodnost významné severní mořské trasy. I mezi obrovskými loděmi tohoto ražení bude něčím zcela výjimečným


Ruský premiér těsně před rezignací schválil stavbu nejsilnějšího atomového ledoborce světa - 1 - Rusky jaderny ledoborec LC-110 foto 01Ruský premiér těsně před rezignací schválil stavbu nejsilnějšího atomového ledoborce světa - 2 - Rusky jaderny ledoborec LC-110 foto 02Ruský premiér těsně před rezignací schválil stavbu nejsilnějšího atomového ledoborce světa - 3 - Rusky jaderny ledoborec LC-110 foto 03Ruský premiér těsně před rezignací schválil stavbu nejsilnějšího atomového ledoborce světa - 4 - Rusky jaderny ledoborec LC-110 foto 04Ruský premiér těsně před rezignací schválil stavbu nejsilnějšího atomového ledoborce světa - 5 - Rusky jaderny ledoborec LC-110 foto 05Ruský premiér těsně před rezignací schválil stavbu nejsilnějšího atomového ledoborce světa - 6 - Rusky jaderny ledoborec LC-110 foto 06Ruský premiér těsně před rezignací schválil stavbu nejsilnějšího atomového ledoborce světa - 7 - Rusky jaderny ledoborec LC-110 foto 07Ruský premiér těsně před rezignací schválil stavbu nejsilnějšího atomového ledoborce světa - 8 - Rusky jaderny ledoborec LC-110 foto 08
Rusové investují do kontroly severních plavebních tras, z modelu LC-110 udělají skutečný obří ledoborec

Ruský premiér těsně před rezignací schválil stavbu nejsilnějšího atomového ledoborce světa - 9 - Rusky jaderny ledoborec LC-110 foto 09
Dekret o investicích podepsal náhled odstoupivší premiér Medveděv

Zdroj: Auto.Mail.ru

Mirek Mazal

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.