Rusové odhalili protiletecké SUV s obřím kulometem na střeše, děsí už od pohledu

SUV v moderním automobilovém světě zastávají rozličné role, ale aby některé z nich sloužilo jako součást protiletecké obrany? Právě takové stvořili v Rusku, proto má na střeše otočnou věž s kulometem ráže 12,7 mm.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Rusové odhalili protiletecké SUV s obřím kulometem na střeše, děsí už od pohledu

25.5.2019 | Petr Prokopec

Rusové odhalili protiletecké SUV s obřím kulometem na střeše, děsí už od pohledu

/

SUV v moderním automobilovém světě zastávají rozličné role, ale aby některé z nich sloužilo jako součást protiletecké obrany? Právě takové stvořili v Rusku, proto má na střeše otočnou věž s kulometem ráže 12,7 mm.

V roce 2010 ruská automobilka Kamaz odstartovala vývoj nových obrněných vozidel, které by plnily mezinárodní standardy týkající balistické ochrany. Pod názvem Typhoon následně o čtyři léta později dorazila velká SUV se čtyřmi, šesti a dokonce i osmi koly, jejichž podvozek zvládne odolat i výbuchu 8 kilogramů TNT. V případě stěn byla využita kombinace ocelových plátů a keramiky, jíž neproniknou ani kulky kalibru 14,5 milimetru. Obdobně jsou na tom i okna, zatímco automatický systém dofukován pneumatik dokáže v pláštích i po jejich proražení udržet tlak 4,5 atmosféry.

Při pohledu na tyto parametry není překvapivé, že se Kamaz Typhoon dočkal značné obliby. Rusové v armádě nejčastěji používají šestikolky, zejména při čištění minových polí. Nyní ale začali s testy lehce modifikované čtyřkolové verze, která se dočkala interního kódu 4386. Rozdíl oproti již existujícím verzím je patrný na první pohled - spočívá v instalaci otočné věže s kulometem ráže 12,7 milimetru určené k protiletecké obraně a právě ta podtrhuje zlověstný vzhled vozu.

Novinka i s výzbrojí váží přes 14 tun, o jejichž rozpohybování se stará šestiválcový diesel naladěný na 350 koní. Tento výkon dostala na starosti osmistupňová automatická převodovka, se kterou Kamaz zvládá dosáhnout nejvyšší rychlosti 105 km/h. Dojezd na jedno natankování činí 1 200 kilometrů, přičemž prakticky tytéž parametry jsou spojené také se šestikolkou. Její hmotnost však vyrostla na 21 tun, pod kapotu tak sice dorazila rovněž šestiválcová jednotka, ovšem ta produkuje koní 450. Jejich přenos ale již opětovně zajišťuje zmíněný automat.

Přesunout se můžeme do interiéru, který je uzpůsoben převozu pětice lidí. To je opravdu výrazný sešup vůči šestikolce, jež i díky devítimetrové délce pobere na palubu až 18 vojáků. Čelní část kabiny je přitom okupována řidičem a velitelem vozu, zadní pak na jedné straně disponuje lavicí pro trojici pasažérů. Zmíněný kulomet obsluhuje vždy jeden z těchto vojáků, velitel pak má k dispozici ještě separátní poklop ve střeše, aby tak měl lepší přístup k dalším protiletadlovým systémům.

Souběžně s novou verzí Kamazu Typhoon jsou testovány také nové radarové technologie. Rusové pak očekávají, že na základě testů vyrukují s oficiálním oznámením o možném zařazení novinky do aktivní služby během mezinárodního vojenského cvičení Clear Sky 2019, jež se uskuteční v srpnu v Číně.


Rusové odhalili protiletecké SUV s obřím kulometem na střeše, děsí už od pohledu - 1 - Kamaz Typhoon Air Defense 2019 prvni foto 01Rusové odhalili protiletecké SUV s obřím kulometem na střeše, děsí už od pohledu - 2 - Kamaz Typhoon Air Defense 2019 prvni foto 02Rusové odhalili protiletecké SUV s obřím kulometem na střeše, děsí už od pohledu - 3 - Kamaz Typhoon Air Defense 2019 prvni foto 03Rusové odhalili protiletecké SUV s obřím kulometem na střeše, děsí už od pohledu - 4 - Kamaz Typhoon Air Defense 2019 prvni foto 04Rusové odhalili protiletecké SUV s obřím kulometem na střeše, děsí už od pohledu - 5 - Kamaz Typhoon Air Defense 2019 prvni foto 05Rusové odhalili protiletecké SUV s obřím kulometem na střeše, děsí už od pohledu - 6 - Kamaz Typhoon Air Defense 2019 prvni foto 06Rusové odhalili protiletecké SUV s obřím kulometem na střeše, děsí už od pohledu - 7 - Kamaz Typhoon Air Defense 2019 prvni foto 07Rusové odhalili protiletecké SUV s obřím kulometem na střeše, děsí už od pohledu - 8 - Kamaz Typhoon Air Defense 2019 prvni foto 08Rusové odhalili protiletecké SUV s obřím kulometem na střeše, děsí už od pohledu - 9 - Kamaz Typhoon Air Defense 2019 prvni foto 09
Nová verze Kamazu Typhoon dostala do vínku otočnou věž s kulometem ráže 12,7 milimetru, i díky ní vypadá tak zlověstně

Zdroje: Kamaz, BMPD@Livejournal

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše