Šéf Seatu s okamžitou platností rezignoval, míří za lepším s konečnou destinací Bejrút

S Bejrútem pochopitelně žertujeme, přesto se ale trochu divíme, že se Luca de Meo nechal zlákat nabídkou na vedení firmy, která se tak nepěkně vypořádala se svým zachráncem, Carlosem Ghosnem.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Šéf Seatu s okamžitou platností rezignoval, míří za lepším s konečnou destinací Bejrút

9.1.2020 | Petr Prokopec

Šéf Seatu s okamžitou platností rezignoval, míří za lepším s konečnou destinací Bejrút

/

Foto: Fernando Arús, Europa Press

S Bejrútem pochopitelně žertujeme, přesto se ale trochu divíme, že se Luca de Meo nechal zlákat nabídkou na vedení firmy, která se tak nepěkně vypořádala se svým zachráncem, Carlosem Ghosnem.

Když v listopadu předloňského roku došlo k překvapivému zatčení Carlose Ghosna, ocitl se Renault bez šéfa. Tuto roli po nějaký čas zastával Thierry Bollore, ten však byl loni v říjnu náhle na hodinu odvolán. Podle všeho za tím měly stát nepříjemné otázky související s jeho předchůdcem, ke kterému měl velmi blízko. Stejně jako další Ghosnovi přívrženci se tak musel poroučet a do křesla nejvyššího usedla Clotilde Delbos. Ta však byla jmenována jen dočasnou šéfkou, novou hlavu Renault nadále hledá.

Jak se nyní zdá, ideálního kandidáta francouzská značka již našla. A dokonce takového, který právě u ní odstartoval svou kariéru v automobilovém světě. Míněn je tím Luca de Meo, jemuž dokonce měl být post u Renaultu nabídnut. Oficiálně zatím nepotvrdil, že se tak stalo, nejnovější vývoj ale ukazuje, že ano. De Meo s okamžitou platností rezignoval na svůj post šéfa Seatu, a to by ve své pozici nedělal, když by nemířil za lepším.

„Seat oznamuje, že na základě vlastního požadavku a po vzájemné dohodě s koncernem VW Group Luca de Meo odstupuje z pozice prezidenta Seatu. Až do dalšího oznámení však Luca de Meo zůstává součástí koncernu,“ stojí v tiskovém prohlášení španělské značky. Italský manažer tedy jen odstoupil z funkce a u automobilky jej nejspíše drží doložka zamezující okamžité možnosti převzít vedení jiné firmy. Nyní tedy nejspíše bude několik měsíců čekat, než vlády nad Renaultem bude moci ujmout.

Francouzi tedy o návrat „ztraceného syna“ zjevně hodně stojí. To ale není až tak překvapivé, neboť de Meo u Seatu dokázal, že zvládne churavějící značku vyvést z problémů. Španělská automobilka se pod jeho nadvládou vrátila do černých čísel, zejména díky příchodu nových SUV. Kromě toho se de Meo zasadil o separaci divize Cupra, ze které je nyní samostatná značka.

Podobné zázraky by nejspíše nyní měl předvést u Francouzů, jejichž loď se po nuceném odchodu Ghosna začíná potápět. Do velmi dobré kondice ale dokázal Renault ze dna zvednout i Ghosn, totéž předvedl u Nissanu a jak skončil, víme dobře. Na De Meově místě bychom se tedy ptali, jestli i jej nečeká po záchraně firmy něco jako vyhnanství v Libanonu. Nyní jen dodejme, že u francouzské značky de Meo začínal, než se přesunul k Toyotě, Fiatu a následně k Volkswagenu. Odtud pak přes Audi putoval do čela Seatu, kde nyní jeho post převezme dosavadní finanční viceprezident Carsten Isensee.


Šéf Seatu s okamžitou platností rezignoval, míří za lepším s konečnou destinací Bejrút - 1 - Luca de Meo 2020 rezignace 01Šéf Seatu s okamžitou platností rezignoval, míří za lepším s konečnou destinací Bejrút - 2 - Luca de Meo 2020 rezignace 02Šéf Seatu s okamžitou platností rezignoval, míří za lepším s konečnou destinací Bejrút - 3 - Luca de Meo 2020 rezignace 03
Luca de Meo s okamžitou platností končí v čele Seatu. Mluví se o něm jako o budoucím šéfovi Renaultu, což je post, do kterého se nyní nikdo nehrne

Zdroj: Seat

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.