Home > Rubriky a sekce > Představení > Článek
Šéf Toyoty elektrickým autům dál nevěří. Odpískal plány na sportovní modely a řekl, proč nedávají smysl
2.5.2025 | Petr Prokopec
Je to dlouhodobě jediný šéf opravdu velké automobilky, který se stále řídí zdravým rozumem a nenosí hlavu v zelených oblacích. Nyní připomíná, že názory nejenže nezměnil, ale posouvá je před veřejností dál a dál.
Sportování a elektromobilita pořád nejdou dohromady. Ano, existují závodní série bateriových vozů, které někdy přinášejí vzrušení, ovšem jen děním mezi účastníky, ne technikou, kterou používají. Jejich popularita je mizivá a už vůbec se nepropisuje do vozů určených pro normální silnice. Tam, když už se člověk chce svézt pro zábavu, obvykle hledá jiné zdroje potěšení než ryzí rychlost.
Mimo to zde máme také dlouhé doplňování energie, které je v tomto případě nutné doslova po pár minutách jízdy. V neposlední řadě tu pak máme faktor zábavy, který je výrobci ohromně podceňován. Respektive každý má zřejmě pocit, že základem úspěchu je zběsilé zrychlení z klidu na stovku a dál nic, tak to ale není.
Před pár týdny jsem měl půjčené současné BMW M135 a dojel s ním starší Porsche 911. A jeho majiteli jsem jen záviděl, i když jsem mu během chvíle ukázal záda. Vůbec jsem se totiž přitom nemusel namáhat, zatímco on se pral o každý metr silnice. Domů pak nejspíš dojel totálně propocený, neboť venku tou dobou bylo poněkud vlhčeji. Jenže bych se vsadil, že nic z toho mu nevadilo a projížďku si užil tisíckrát víc než já.
Mnichovský hatchback přitom stále používá spalovací motor, se kterým je spojen alespoň nějaký zvuk, vibrace a prakticky nekonečná použitelnost. V případě elektromobilů však máte už jen akcelerace. A té se rychle nabažíte, případně si uvědomíte, že každé razantní sešlápnutí plynového pedálu bude vykoupeno setrváním u dobíjecího stojanu nejméně po dobu, za jakou do spalovacího auta natankujete plnou. Pokud tedy elektrický pohon v nadšencích nakonec vzbudí nějaké emoce, budou spíš negativní.
Nechme ale hovořit Akio Toyodu, šéfa největší automobilky světa, který taktéž není přítelem elektrických sporťáků, jak prozradil kolegům z Auto News. K věci zaujal rezolutní postoj: „Vždy budou i uvnitř Toyoty existovat lidé, kteří budou mít nemalý zápal pro elektrické sportovní vozy. Ale pro mě jako zkušeného řidiče definici sportovního auta odpovídá to, které voní benzinem a má hlučný motor,“ svěřil se Toyoda kolegům.
Šéf Toyoty ovšem zároveň naznačil, že se nehodlá stát žábou na prameni a elektromobilitě rozhodně bránit nehodlá. Poukázal však na to, že automobilka založená jeho předky „je masovou značkou, tudíž je třeba mít na paměti dostupnost, a to i u elektrických aut. Jakmile Toyota bude mít kapacitu nabídnout dostupný elektromobil, pak možná půjde o moment, kdy si já jako mistr volantu dokážu představit elektrický sporťák“.
Toyoda svůj odpor založil na rozsáhlých osobních zkušenostech, pod pseudonymem Morizo totiž aktivně závodil, mimo jiné ve čtyřiadvacetihodinovce Nürburgringu. Právě pro vytrvalostní závody se ale dle něj bateriový pohon nehodí, neboť by již nešlo „o řidičské schopnosti“. Místo toho by se z daného podniku stalo „klání v dobíjení, výměně baterií nebo něčem podobném“. Něco takového podle něj „rozhodně není vzrušující“.
Že nám hovoří z duše, asi nemusíme dodávat. Pro tuto chvíli tak už jen přidáme informaci, že v souladu s tímto postojem jsou všechny dříve uvažované projekty elektrických sporťáků značky u ledu, pracuje se dál jen na těch spalovacích


Akio Toyoda se aktivně účastní závodů i vývoje sportovních aut značky. Jako takový si ovšem nedokáže představit, že by pod kapotu takových vozů zamířil elektrický pohon, nemá na to schopnosti a nedokáže vzbudit ty správné emoce. Foto: Toyota
Zdroj: Auto News
Bleskovky
Britové upravili motor vzduchem chlazeného Porsche 911 tak, že točí 11 tisíc otáček. Je to ďábelský stroj, takhle zní v akci
před 7 hodinami
Tohle by neklaplo už ani v Rusku. Ohlášená nová funkce inzertního webu s auty je jako z jiného světa
5.4.2026
Stovka robotických taxíků selhala a zůstala stát i uprostřed dálnice s lidmi zamčenými uvnitř, výsledkem jsou scény jako z katastrofických filmů
4.4.2026
Nejčtenější články
Pořádně nejetá Škoda Octavia s nejlepším motorem i výbavou může být vaše o 160 tisíc levněji než základní nová Fabie
8.3.2026
Slavné Ferrari po slavném zpěvákovi je na prodej, vedle svérázné barvy zaujme i jednou technickou výjimečností
8.3.2026
Lamborghini bylo nominováno na „ekologickou lež roku” a je těžké říct, komu bychom se měli smát spíš
8.3.2026
BMW začalo odhalovat novou generaci klíčové trojky. Dostane i šestiválce, přednost ale budou mít jiné verze
9.3.2026
Kupci sourozence elektrického Porsche teprve poznávají, co je to bolest, majitel tohoto auta přišel o 2 miliony během 21 tisíc km
9.3.2026
Živá témata na fóru
- Ceny PHM ref aktuální válka v Iránu 04.08. 15:52 - řidičBOB
- Audi klub - pro ty, co chteji Auto 04.08. 05:37 - Lachende Bestien
- Vytvořil jsem appku pro evidenci nákladů na auto – Carlytic 04.08. 05:17 - seraphina
- IT poradna 04.07. 18:48 - pavproch
- BMW Divize 04.07. 12:31 - Vrooom
- Dříve M135i, nyní ///M2 04.07. 11:37 - pavproch
- S větrem ve vlasech.... 04.06. 17:45 - pavproch
- Policejni Passaty, Superby a neoznacena merici vozidla #2 04.05. 21:25 - abgx1
