Škoda Karoq prošla crash testem. Je tak bezpečná, jak od SUV očekáváte?

Jedním z důvodů, proč se zákazníci stále více přiklání k vozům kategorie SUV, je jejich údajná bezpečnost. Je taková opravdu nová Škoda Karoq?
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Škoda Karoq prošla crash testem. Je tak bezpečná, jak od SUV očekáváte?

8.11.2017 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek

Škoda Karoq prošla crash testem. Je tak bezpečná, jak od SUV očekáváte?

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Jedním z důvodů, proč se zákazníci stále více přiklání k vozům kategorie SUV, je jejich údajná bezpečnost. Je taková opravdu nová Škoda Karoq?

Euro NCAP zveřejnilo výsledky nové várky crash testů, který je tentokráte docela požehnaně - do zdi bylo posláno hned osm aut. Jedním z nich byla i Škoda Karoq, která právě začíná svou kariéru. Zdá se, že to bude obvyklý škodovácký příběh. V říjnu bylo zaregistrováno 415 vozů, což s přehledem stačilo na třetí místo v daném segmentu. Šlo přitom stále o vozy dealerů a samotné automobilky, s těmi zákaznickými se pytel roztrhne až tento měsíc.

Na Karoq jsme se už dříve detailně podívali prostřednictvím jeho konfigurátoru, nyní se vydáme ještě hlouběji pod povrch, tedy k samotné konstrukci a bezpečnostním systémům. Pokud sledujete naše zprávy o crash testech nových aut, nejspíše vás nepřekvapí, že nové SUV dostalo od Euro NCAP plný počet hvězd - stejným hodnocením se pochlubil sesterský Seat Ateca.

Zajímavé ovšem je, že v jednotlivých kategoriích se tuzemský i španělský vůz liší, tedy kromě ochrany dospělé posádky, za kterou oba získaly 93 procent. Výsledky v jiných kategoriích je ovšem i tak jiné, Karoq podle crash testů Euro NCAP lépe obstojí při bočním nárazu, zatímco při čelním hrozí menší riziko poranění u Seatu. Pokud jde o náraz celou částí přídě, je u Španěla v lehčím ohrožení pouze hrudník řidiče, v případě Škody jsou však ve hře i stejné partie spolujezdce.

Přesunout se můžeme k ochraně dětí, za kterou si Karoq odváží 79 procent, tedy o pět méně než v případě Seatu. Za tím stojí zejména vysoké riziko poranění hrudníku u šestiletých ratolestí, v případě desetiletých je pro změnu u českého SUV vyvíjen vyšší tlak na krční partie. Škoda ovšem vrací úder u ochrany chodců, neboť její příď je přívětivější k hlavě, pánvi i nohám pěších. Také má lepší hodnocení u autonomních brzd, za které dostala 73 procent, tedy o dva body více než Seat.

Ve finále lze zmínit kategorii elektronických berliček, na kterou Euro NCAP klade stále větší důraz. To je patrné i z vývoje posledních let, kdy ještě před nedávnem se prvky jako autonomní brzdy podílely na celkovém hodnocení 10 procenty, nyní je to ovšem již 20 %. Zde Karoq opět prohrál, od testovacích komisařů dostal 58 %, tedy o dva méně. Za tím stojí hlavně funkce omezovače rychlosti, jež pracuje s přesností pouze na 10 km/h, nikoliv na 5 km/h jako u Španěla.

Kterého z koncernových sourozenců tedy v případě zájmu zvolíte, to již necháme na vás, každý se v určité oblasti pyšní pozitivy i negativy. Tím ale prozatím končíme, výsledky zbývající sedmičky - tedy Citroënu C3 Aircross, Mitsubishi Eclipse Cross, Opelu Crossland X, Seatu Arona, Volva XC60 a Volkswagenu Polo a T-Roc - si můžete projít alespoň telegraficky v tabulkách níže.

Tip: Projděte si výsledky dalších crash testů Euro NCAP.

Stručný přehled výsledků posledních crash testů Euro NCAP


Škoda Karoq prošla crash testem. Je tak bezpečná, jak od SUV očekáváte? - 1 - Euro NCAP 2017 Skoda Karoq 01Škoda Karoq prošla crash testem. Je tak bezpečná, jak od SUV očekáváte? - 2 - Euro NCAP 2017 Skoda Karoq 02Škoda Karoq prošla crash testem. Je tak bezpečná, jak od SUV očekáváte? - 3 - Euro NCAP 2017 Skoda Karoq 03Škoda Karoq prošla crash testem. Je tak bezpečná, jak od SUV očekáváte? - 4 - Euro NCAP 2017 Skoda Karoq 04

Tabulka s klíčovými výsledky Škody Karoq

Škoda Karoq prošla crash testem. Je tak bezpečná, jak od SUV očekáváte? - 5 - Euro NCAP 2017 Skoda Karoq 05Škoda Karoq prošla crash testem. Je tak bezpečná, jak od SUV očekáváte? - 6 - Euro NCAP 2017 Skoda Karoq 06Škoda Karoq prošla crash testem. Je tak bezpečná, jak od SUV očekáváte? - 7 - Euro NCAP 2017 Skoda Karoq 07Škoda Karoq prošla crash testem. Je tak bezpečná, jak od SUV očekáváte? - 8 - Euro NCAP 2017 Skoda Karoq 08Škoda Karoq prošla crash testem. Je tak bezpečná, jak od SUV očekáváte? - 9 - Euro NCAP 2017 Skoda Karoq 09

Záběry s následky jednotlivých testů

Škoda Karoq prošla crash testem. Je tak bezpečná, jak od SUV očekáváte? - 10 - Euro NCAP 2017 Skoda Karoq 10Škoda Karoq prošla crash testem. Je tak bezpečná, jak od SUV očekáváte? - 11 - Euro NCAP 2017 Skoda Karoq 11Škoda Karoq prošla crash testem. Je tak bezpečná, jak od SUV očekáváte? - 12 - Euro NCAP 2017 Skoda Karoq 12Škoda Karoq prošla crash testem. Je tak bezpečná, jak od SUV očekáváte? - 13 - Euro NCAP 2017 Skoda Karoq 13Škoda Karoq prošla crash testem. Je tak bezpečná, jak od SUV očekáváte? - 14 - Euro NCAP 2017 Skoda Karoq 14Škoda Karoq prošla crash testem. Je tak bezpečná, jak od SUV očekáváte? - 15 - Euro NCAP 2017 Skoda Karoq 15Škoda Karoq prošla crash testem. Je tak bezpečná, jak od SUV očekáváte? - 16 - Euro NCAP 2017 Skoda Karoq 16

Zjistěte více: Podrobné výsledky crash testu Škody Karoq na stránkách Euro NCAP.

Petr Prokopec

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.