Škoda Octavia III 2013: vzhled i technika už se rýsují

Nová Škoda Rapid byla zbavena většiny tajemství, takže je možná nejvyšší čas podívat se na to, jak by mohla vypadat budoucí Octavia.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Škoda Octavia III 2013: vzhled i technika už se rýsují

27.6.2012 | Miro Mihálik | 12 příspěvků

Škoda Octavia III 2013: vzhled i technika už se rýsují

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Nová Škoda Rapid byla zbavena většiny tajemství, takže je možná nejvyšší čas podívat se na to, jak by mohla vypadat budoucí Octavia.

Tip: Podívejte se na oficiální fotky a specifikace nové Octavie 3.

Rapid a jeho španělský sourozenec Toledo byly odhaleny v poněkud zvláštním termínu mimo jakýkoli světový autosalon. Na jejich veřejnou premiéru si patrně počkáme do pařížské výstavy, tím ale vyvstává jedna důležitá otázka - kdy a kde bude odhalena třetí generace Škody Octavia, která by se podle dostupných informací měla objevit v prodeji někdy na přelomu letošního a příštího roku.

Nezdá se příliš logické, aby Škoda, respektive Volkswagen nechal ve Francii roztříštit pozornost potenciálních zákazníků mezi dva nové modely a přidal k tomu ještě třetí (možná čtvrtý, pokud se v Paříži objeví také Golf), a tak se pravděpodobněji jeví Ženeva. Ať už se ale Škoda rozhodne jakkoli, nic to nemění na skutečnosti, že už dnes lze předvídat, jak bude nová Octavia vypadat.

Naznačil to vlastně již hlavní designér Jozef Kabaň, který Rapid popsal jako vyslance příštího stylistického směru mladoboleslavské značky, a přestože celkově bude Octavia vypadat trochu jinak a naroste ve všech směrech, v detailech budou tvarové paralely určitě nepřehlédnutelné.

Jak moc ale bude Octavia Rapidu podobná? Odpověď pochopitelně dnes neznáme, ruský grafik a designér Konstantin Vasilijev nicméně naznačuje, že to možná ví a podělil se s námi o to. Při výrobě svého návrhu nepochybně spojil známé tvary současné Octavie, Rapidu a částečně vycházel také ze špionážních fotografií holé karoserie, které v loňském roce obletěly svět.

Kromě korporátního designu dostane nová Octavia také moderní modulární platformu MQB, kterou byste dnes našli pod karoserií Audi A3 a v nejbližší době ji využije rovněž sedmá generace Volkswagenu Golf. Co to pro Škodu znamená. Především prodloužení rozvoru až na 2 620 mm a snížení hmotnosti v průměru o 80 kg.

Stejně jako dosud se očekává liftback a kombi se zavazadelníky o objemu 550 až 1500 litrů a přeplňované zážehové i dieselové motory o objemu od 1,2 do 2,0 litru, ty naftové by pak měly být už z nové řady TDI EA 288.

Zdá se vám to trochu jako věštění z karet? Pak to není úplně mylný pocit, ale vězte, že Škoda opravdu nemá čím překvapit. Technika těžko bude jiná než koncernová a vzhled stěží jiný než konzervativní. Docela bychom si vsadili na to, že příští rok budeme skutečnou Octavii třetí generace popisovat velmi podobnými slovy a vykreslovat velmi podobnými záběry...


Škoda Octavia III 2013: vzhled i technika už se rýsují - 1 - Skada Octavia 3 render 01Škoda Octavia III 2013: vzhled i technika už se rýsují - 2 - Skada Octavia 3 render 02
Škoda Octavia III 2013: vzhled i technika už se rýsují - 3 - Skoda Octavia III spionazni 01Škoda Octavia III 2013: vzhled i technika už se rýsují - 4 - Skoda Octavia III spionazni 02Škoda Octavia III 2013: vzhled i technika už se rýsují - 5 - Skoda Octavia III spionazni 03
Konstantin Vasilijev využil při tvorbě možné podoby příští Octavie i reálné fotografie karoserie kombíku z Česany a samozřejmě stylistické prvky nového Rapidu

Ilustrace: Konstantin Vasilijev přes zr.ru

Miro Mihálik

Diskuze 12 příspěvků