Škoda poodhalila pojetí svých dalších novinek, dosáhnout s nimi velkého úspěchu bude těžké

Mladoboleslavská automobilka je ve svých krocích poněkud rozpolcená, což je nakonec dobré znamení. Dosud mířila jediným směrem s klapkami na očích, nyní její nový šéf připouští, že ač na jednu kartu sází hodně, úplně všechno to není.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Škoda poodhalila pojetí svých dalších novinek, dosáhnout s nimi velkého úspěchu bude těžké

5.12.2022 | Petr Prokopec

Škoda poodhalila pojetí svých dalších novinek, dosáhnout s nimi velkého úspěchu bude těžké

/

Foto: Škoda Auto

Mladoboleslavská automobilka je ve svých krocích poněkud rozpolcená, což je nakonec dobré znamení. Dosud mířila jediným směrem s klapkami na očích, nyní její nový šéf připouští, že ač na jednu kartu sází hodně, úplně všechno to není.

Škoda již delší dobu prohlašuje, že její budoucnost leží v elektrifikaci. To je ovšem směr, který vytyčilo vedení, jenž společně s politiky má hlavy v ideologických oblacích. Oproti tomu takoví dealeři zůstávají stát nohama pevně na zemi a v kontaktu se zákazníky. Zcela zřetelně tak vidí značnou nechuť platit dvojnásobné sumy za poloviční využitelnost. Když proto nedávno vrcholný management značky zavelel k urychlení elektrifikace, řadu lidí ihned jako první věc napadlo, že od roku 2026 si dost možná budou muset hledat práci.

Mladoboleslavská automobilka chce totiž k danému datu představit tři další elektromobily. Zvolna jimi přitom bude nahrazovat své dosavadní spalovací portfolio, načež se kupříkladu můžeme těšit na bateriové SUV, které bude nepřímým nástupcem Škody Fabia. Značka přitom věří, že se jí povede základní cenu udržet pod 600 tisíci korunami. Už jen to dokládá, kterak je vedení odtržené od reality. Zákazníkům obvykle přijde drahý už stávající spalovací hatchback, který lze pořídit od 349 900 Kč.

Nový šéf značky Klaus Zellmer doufá, že cesta k srdcím klientely povede skrze design, který nebude tak expresivní jako u konkurence. „Škoda v případě svého vlastního designového jazyka nikdy nebyla striktní. Jasně se to ukáže ve chvíli, kdy dojde na přeskupení portfolia, zvláště u elektrických modelů,“ uvedl Zellmer. Zároveň dodal, že tyto vozy mají vyjádřit jistou upřímnost a nebudou až přespříliš zaměřené na technologie jako vozy Volkswagenu, jehož prodeje kvůli tomu poněkud trpí.

V rámci digitalizace by Škoda dle Zellmera měla kráčet „konzervativní cestou“. To je jistě dobrá zpráva, stejně jako ona snaha o poněkud střídmější design naznačený konceptem Vision 7S. Dosáhnout s takovým autem velkého úspěchu ale bude přesto těžké, pokud bude ještě podstatně dražší a jeho technická podstata nebude vyvolávat touhu.

Něco takového zjevně koncernu VW, který za elektromobilitu v posledních letech horoval v Evropě snad nejvíce, začíná pomalu docházet. Zvláště když za pár dnů dojde v Německu na redukci velkorysých dotací. Ty navíc během několika málo let zmizí úplně, takže klientela bude muset platit plné ceny. Podle Ferdinanda Dudenhöffera z CARu má jen tento krok poslat prodeje elektrických aut v Německu do roku 2024 na polovinu současných hodnot. Víra v zelenou ideologii tak ve Wolfsburgu začíná slábnout. A nejen tam.

Zellmer totiž uvedl, že Škoda se spalovacích aut nehodlá vzdát. Dle něj prý „zákazníci rozhodnou, jak se trh vyvine“. To je otočka přinejmenším o 180 stupňů a důkaz toho, že ani v Mladé Boleslavi již nejsou tak odhodlaní jako dříve. Něčemu takovému se ale opravdu nelze divit, zvláště ve chvíli, kdy cena benzinu klesá na předválečnou úroveň, zatímco cena elektřiny zjevně již zná pouze jediný směr, a to ten vzhůru. V takovém případě designová a digitální střídmost již vážně nic nezachrání.


Škoda poodhalila pojetí svých dalších novinek, dosáhnout s nimi velkého úspěchu bude těžké - 1 - Skoda Vision 7S 2022 prvni sada 03Škoda poodhalila pojetí svých dalších novinek, dosáhnout s nimi velkého úspěchu bude těžké - 2 - Skoda Vision 7S 2022 prvni sada 04Škoda poodhalila pojetí svých dalších novinek, dosáhnout s nimi velkého úspěchu bude těžké - 3 - Skoda Vision 7S 2022 prvni sada 05Škoda poodhalila pojetí svých dalších novinek, dosáhnout s nimi velkého úspěchu bude těžké - 4 - Skoda Vision 7S 2022 prvni sada 13Škoda poodhalila pojetí svých dalších novinek, dosáhnout s nimi velkého úspěchu bude těžké - 5 - Skoda Vision 7S 2022 prvni sada 14Škoda poodhalila pojetí svých dalších novinek, dosáhnout s nimi velkého úspěchu bude těžké - 6 - Skoda Vision 7S 2022 prvni sada 15
Koncept Vision 7S naznačuje designový směr značky. Ta nechce zákazníky až přespříliš zahltit digitálními prvky, jako se to povedlo mateřskému Volkswagenu. O úspěchu nicméně i tak bude rozhodovat hlavně cena. A jelikož ta u elektromobilů dolů opravdu nepůjde, začínají si již i v Mladé Boleslavi otevírat zadní vrátka. Foto: Škoda Auto

Zdroj: Handelsblatt

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše