Škoda v Rusku prodává inovovaný Kodiaq o tolik levněji, že vrchol stojí míň než u nás základ

Trochu jako špatný vtip může Čechovi připadat nabídka Škody pro ruský trh. Zatímco u nás se zvlášť po faceliftu posunuly ceny Kodiaqu do až absurdních výšin, v Rusku stačí na základní verzi o neskutečných 268 tisíc méně.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Škoda v Rusku prodává inovovaný Kodiaq o tolik levněji, že vrchol stojí míň než u nás základ

24.11.2021 | Petr Miler

Škoda v Rusku prodává inovovaný Kodiaq o tolik levněji, že vrchol stojí míň než u nás základ

/

Foto: Škoda Auto

Trochu jako špatný vtip může Čechovi připadat nabídka Škody pro ruský trh. Zatímco u nás se zvlášť po faceliftu posunuly ceny Kodiaqu do až absurdních výšin, v Rusku stačí na základní verzi o neskutečných 268 tisíc méně.

Už několikrát jsme letos s otevřenými ústy hleděli na někdy až absurdní ceny nových Škod. Česká automobilka se v časech velmi omezené výroby, a tedy i nabídky, kterou poptávka snadno převýší, snaží přes nízké celkové prodeje vydělávat peníze, a tak zvyšuje ceny. To je pochopitelné, podle nás ale u některých modelů překračuje mez únosnosti a dostává se z hledáčku kupců, kteří by si i v této době její auta koupili, ale dnešní ani minimální sumy za ně nedají.

Pokračuje v tom navíc stále dál, však si srovnejte letní ceny nových škodovek se současným stavem. Z až absurdních cifer se staly ještě absurdnější. Nejkřiklavějším případem je v současné chvíli Kodiaq, který nám sice na jaře udělal radost povahou svého faceliftu, nikoli však svými cenami. Automobilka jej zdražila se zdražováním všeho ostatního, se zmíněnou modernizací a navrch vyřadila z nabídky všechna provedení vozu v nejnižší úrovni výbavy a poté znovu zdražila.

Výsledkem je, že nejlevnější Kodiaq dnes přijde na 864 tisíc Kč, s motorem 1,5 TSI a pořád nevalnou výbavou Ambition. To opravdu není dobrá hodnota za peníze, navíc jde o sumu vyšší o dalších 44 tisíc Kč, než za kolik automobilka prodávala vůz v létě. I když chápeme zvyšující se ceny některých vstupů a výše zmíněnou situaci, co se změnilo za 3 měsíce, aby auto mohlo být o 5 % dražší, když už předtím bylo nepochopitelně drahé?

Se zájmem jsme si tak otevřeli dnešní tiskovou zprávu ruského zastoupení Škody informující o začátku výroby faceliftovaného Kodiaqu pro tamní trh. Výroba v Nižném Novgorodu začne ještě letos, a vůz je tedy možné již objednávat. V případě cen jsme očekávali podobnou „raketu” jako u nás, reálný stav věcí je ale docela jiný. Zatímco Čechy nemá česká automobilka problém „natáhnout”, kam až to jde, na pro ni významnějším ruském trhu, kde jsou lidé na ceny citlivější, si evidentně netroufne nic.

Základní provedení vozu tak nepřijde na víc než 1 961 000 rublů, tedy na asi 596 tisíc Kč. Není to překlep, jde o 268 tisíc Kč nižší základní cenu než u nás za úplně ten samý faceliftovaný Kodiaq. S faceliftem navíc přišlo zdražení jen o 59 tisíc rublů, tedy asi 18 tisíc korun, to není českou optikou skoro nic - tady se zdražovalo o více jak dvojnásobek jen tak.

V základu dostanete motor 1,4 TSI místo 1,5 TSI a manuální převodovku místo DSG, jinak ale nejde o oholené auto. Ve výbavě jsou třeba už plná LED světla, mlhovky, multifunkční volant, infotainment s 8" displejem, dvouzónová automatická klimatizace, vyhřívaná přední sedadla, audio Bolero, SmartLink nebo spousta obvyklých bezpečnostních prvků.

Pokud byste chtěli dorovnat český základ, je třeba sáhnout po variantě Ambition s automatem DSG, kdy se bavíme o 2 242 000 RUB (tedy asi 680 tisících Kč) proti 913 900 Kč, to je pořád 234 tisíc korun rozdílu. A absolutní vrchol, tedy provedení Style s motorem 2,0 TSI, pohonem 4x4 a automatem, přijde pořád na 2 710 000 RUB, tedy 823 tisíc Kč. Ano, čtete správně, i vrcholné provedení se prodává za cenu nižší než český základ.

Kodiaq je tak v Rusku k mání za ceny, o kterých si u nás můžeme nechat jen zdát. A nedivili bychom se, kdyby jen to stačilo k tomu, aby další se lidé na Škodu naštvali a ukázali jí záda. Za ruské ceny bychom si Kodiaq klidně koupili, za ty české nám prostě nedává smysl.


Škoda v Rusku prodává inovovaný Kodiaq o tolik levněji, že vrchol stojí míň než u nás základ - 1 - Skoda Kodiaq 2021 facelift prvni sada 03Škoda v Rusku prodává inovovaný Kodiaq o tolik levněji, že vrchol stojí míň než u nás základ - 2 - Skoda Kodiaq 2021 facelift prvni sada 05Škoda v Rusku prodává inovovaný Kodiaq o tolik levněji, že vrchol stojí míň než u nás základ - 3 - Skoda Kodiaq 2021 facelift prvni sada 06Škoda v Rusku prodává inovovaný Kodiaq o tolik levněji, že vrchol stojí míň než u nás základ - 4 - Skoda Kodiaq 2021 facelift prvni sada 08Škoda v Rusku prodává inovovaný Kodiaq o tolik levněji, že vrchol stojí míň než u nás základ - 5 - Skoda Kodiaq 2021 facelift prvni sada 15Škoda v Rusku prodává inovovaný Kodiaq o tolik levněji, že vrchol stojí míň než u nás základ - 6 - Skoda Kodiaq 2021 facelift prvni sada 24
Faceliftovaná Škoda Kodiaq se u nás prodává za až absurdní ceny, totéž auto ale nyní automobilka začala nabízet v Rusku za sumy startující o 268 tisíc Kč niž. Rozdíly jsou tak obrovské, že ani absolutní vrchol nabídky nestojí tolik, co v Česku stojí úplný základ. Foto: Škoda Auto

Zdroj: Škoda Auto

Petr Miler

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše