Škoda zjevně přepálila ceny svých aut a teče jí do bot, na prvním trhu už zase zlevňuje

Ceny nových škodovek vystoupaly v posledních letech do závratných výšin, taková Octavia stojí dnes v základu skoro dvojnásobek toho, co stála ještě před 10 lety. Až jsme se divili, že její auta za tyto sumy ještě někdo kupuje. No, už nekupuje.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Škoda zjevně přepálila ceny svých aut a teče jí do bot, na prvním trhu už zase zlevňuje

7.3.2023 | Petr Prokopec

Škoda zjevně přepálila ceny svých aut a teče jí do bot, na prvním trhu už zase zlevňuje

/

Foto: Škoda Auto

Ceny nových škodovek vystoupaly v posledních letech do závratných výšin, taková Octavia stojí dnes v základu skoro dvojnásobek toho, co stála ještě před 10 lety. Až jsme se divili, že její auta za tyto sumy ještě někdo kupuje. No, už nekupuje.

Z vozů Škody se stala opravdu drahá záležitost. Stačí se koneckonců jen zaměřit na nejlevnější model značky, tedy na Fabii. Její základní provedení startuje na 369 900 Kč, což je suma, za jakou jste ještě před nějakými deseti lety mohli mít skoro o dvě třídy větší Octavii Combi s lepší motorizací i výbavou. Dnes se nicméně musíte spokojit s 80 atmosférickými koňmi, které doplňují 15palcová litá kola či multimédia se 6,5palcovou obrazovkou. Dobrou zprávou je alespoň přítomnost manuální klimatizace, ta je však jen velmi malým odpustkem.

Automobilka soustavně uvádí, že její klientela je velmi loajální a zdražování zapříčiněné zvýšením nákladů chápe. Z toho důvodu je pouze nedostatek komponentů důvodem, proč registrace klesají, nikoli nezájem publika. Jenže tomu se dá jen těžko věřit. Ostatně kvůli pořízení takové Octavie již musíte být pomalu „za vodou“, liftback totiž aktuálně startuje na 620 tisících korun. To je v rámci desetiletého horizontu takřka dvojnásobný posun.

Mladoboleslavské vozy tak jednoduše přestaly být rozumnou alternativou, kvůli čemuž prodeje značky klesají, zatímco Dacia jde neskutečně nahoru. To opravdu není překvapivé, neboť Sandero jakožto větší auto než Fabie startuje o 73 500 Kč níže. A jakkoli tato suma možná na první pohled nevypadá závratně, ve srovnání s rumunským hatchbackem je ten český o zhruba čtvrtinu dražší. Za méně peněz tak můžete pořídit i vyšší výbavu Expression spárovanou s plynovou verzí litrového tříválce, jenž produkuje 100 koní.

Bylo tak vlastně jen otázkou času, než Škoda v podstatě přizná, že její sebevědomí v posledních pár letech narostlo na úroveň, kterou lidé mimo továrnu nebude akceptovat. Takový moment přichází nyní, i když prozatím ne v Česku, tady lidé skutečně budou hodně loajální. Na tom nizozemském nicméně značka přistoupila ke kroku, který je pravým opakem všech dosavadních. Snížila totiž ceny u modelů Fabia a Kamiq. A i když některé verze zůstávají na stávající úrovni, je zjevné, že Škoda ceny přepálila a teče jí do bot.

Fabia se základním stupněm výbavy Active, který se u nás nenabízí, tedy nadále startuje na 22 490 Eurech (cca 530 000 Kč), ovšem následně jakákoli úroveň včetně těch vrcholných zamířila dolů o rovný tisíc Eur (23 600 Kč). Kamiq je pak stále k dispozici od 27 590 Eur (651 000 Kč), nicméně u výše postavených variant již lze počítat se slevou 600 až 1 600 Eur (14 200 až 37 800 Kč).

Nové ceny jsou známé již nyní, platit nicméně mají až od 1. dubna. Dá se nicméně předpokládat, že pokud již Nizozemci budou sepisovat objednávky, pak jistě za nižší částky. Otázkou je, nakolik to Škodě pomůže. Fabia a Kamiq jsou totiž modely, se kterými je spojena poněkud nižší zisková marže a které se i přes zdražení ještě vcelku držely u země. Zaúřadovat tedy Škoda měla hlavně u Octavie. Jak se ale zdá, po návratu někdejšího bestselleru na prodejní výsluní značka asi ani netouží.


Škoda zjevně přepálila ceny svých aut a teče jí do bot, na prvním trhu už zase zlevňuje - 1 - Skoda Fabia 2022 nove foto 01Škoda zjevně přepálila ceny svých aut a teče jí do bot, na prvním trhu už zase zlevňuje - 2 - Skoda Fabia 2022 nove foto 02Škoda zjevně přepálila ceny svých aut a teče jí do bot, na prvním trhu už zase zlevňuje - 3 - Skoda Fabia 2022 nove foto 03
Na nizozemském trhu došlo na zlevnění Fabie... Foto: Škoda Auto

Škoda zjevně přepálila ceny svých aut a teče jí do bot, na prvním trhu už zase zlevňuje - 4 - Skoda Kamiq vs VW T-Cross vs Seat Arona 2019 test 01Škoda zjevně přepálila ceny svých aut a teče jí do bot, na prvním trhu už zase zlevňuje - 5 - Skoda Kamiq vs VW T-Cross vs Seat Arona 2019 test 02Škoda zjevně přepálila ceny svých aut a teče jí do bot, na prvním trhu už zase zlevňuje - 6 - Skoda Kamiq vs VW T-Cross vs Seat Arona 2019 test 03
...a Kamiqu. Automobilka by to jistě nedělala, kdyby zájem o její vozy nešel dolů. Foto: Škoda Auto

Zdroj: AutoWeek.nl

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.