SUV Toyoty nezvládlo losí test v ani jedné z verzí, připomíná úskalí tohoto typu aut

Tento vůz si nekupujte, radí po dvojité prověrce aktuální generace populární Toyoty tradiční exekutoři losích testů. Bylo by ale naivní tvrdit, že podobné problémy se týkají jen ji.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

SUV Toyoty nezvládlo losí test v ani jedné z verzí, připomíná úskalí tohoto typu aut

13.9.2019 | Mirek Mazal

SUV Toyoty nezvládlo losí test v ani jedné z verzí, připomíná úskalí tohoto typu aut

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Tento vůz si nekupujte, radí po dvojité prověrce aktuální generace populární Toyoty tradiční exekutoři losích testů. Bylo by ale naivní tvrdit, že podobné problémy se týkají jen ji.

Švédský magazín Teknikens Värld (Svět techniky) už tradičně provádí takzvané losí testy prověřující schopnost plně obsazených aut se náhle vyhnout překážce na silnici. V minulosti jsme v provedení švédských kolegů mohli několikrát vidět odlišné reakce různých podvozků, například propadla korejská kombi a o nic lépe se neprezentoval japonský pick-up.

Nejnovější zkouška se bohužel pro Japonce opět proměnila v problém, neboť současná Toyota RAV4 předvedla tak záludné chování, že z testu nemohla odejít s dobrým vysvědčením. Pátá generace RAV4 vstoupila do výroby v listopadu 2018, vůz modelového roku 2019 je zatím úspěšně nabízen prakticky po celém světě. Populární model ale může nyní o část své obliby přijít, neboť Švédové vydali jednoznačný verdikt: „Dokud společnost Toyota chybu neopraví, radíme auto nekupovat.“ A redaktoři Teknikens Värld svá slova pochopitelně opírají právě o neuspokojivé chování auta během losího testu.

Prověrka prudkého zatáčení vlevo a hned vpravo byla bezpečná jen do rychlosti 68 km/h, což je na moderní automobil žalostně pomalé, jakýmsi standardem je rychlost o 9 km/h vyšší. Zvýšení rychlosti průjezdu ukázalo problémy. „Chování bylo opravdu špatné se silnými smykovými tendencemi,“ ohodnotil zkušební řidič projev aktuálního SUV. Další přítěží byl pro vůz stabilizační program ESP a jeho naladění, které zachraňovalo situaci s příliš velkým zpožděním.

Špatné výsledky se potvrdily opakováním vyhýbacího manévru se dvěma verzemi vozu. Oba kusy Toyoty RAV4 s pohonem všech kol AWD-i v kritické situaci nervózně poskakovaly bez držení stopy. Posádka chvílemi jela jen po dvou kolech s minimální šancí korekce směru. Řidič popsal nepříjemný zážitek jako plný úsilí a velkých problémů.

Automobilka samozřejmě vidí věc jinak, auto označuje za bezpečné. Brání se úspěšně provedenými interními testy včetně normy ISO 3888-2. Výrobce neudal možné důvody selhání hned dvou náhodně vybraných kusů, stejně tak chybí oficiální vyjádření k zřetelně problematickému projevu. My můžeme jen říci, že bezpečně opravdu nevypadá.

Na druhou stranu je třeba dodat, že od SUV obecně nikdy nelze očekávat nejlepší možné chování, zákony fyziky nelze popřít. Tato auta mají vysoké těžiště a byť zejména elektronika dokáže jejich přirozené tendence krotit, stačí použít kupříkladu pneumatiky, s nimiž nebyl vůz vyvíjen a chování v hraničních situacích se může citelně zhoršit.

Tím nechceme Toyotu omlouvat, měla by mnohem více zkoumat, co k selhání vedlo a pokusit se hledat příčiny - ne tvrdit, že u ní v testovacím areálu je všechno v pořádku, to zákazníky nebude zajímat. Pořád ale platí, že pokud chcete vůz, který krizovou situaci zvládne tím nejlepším možným způsobem, nekupujte si SUV. A nebo se zkrátka smiřte s tím, že každá mince má dvě strany. Vyšší posez je přirozeně spjat se zvýšeným těžištěm, kvůli kterému se navíc těžší sportovně užitkové vozy budou vždy více naklánět než srovnatelné lehčí sedany, hatchbacky nebo kombíky posazené níže.


SUV Toyoty nezvládlo losí test v ani jedné z verzí, připomíná úskalí tohoto typu aut - 1 - Toyota RAV4 2019 losi test foto 01SUV Toyoty nezvládlo losí test v ani jedné z verzí, připomíná úskalí tohoto typu aut - 2 - Toyota RAV4 2019 losi test foto 02SUV Toyoty nezvládlo losí test v ani jedné z verzí, připomíná úskalí tohoto typu aut - 3 - Toyota RAV4 2019 losi test foto 03SUV Toyoty nezvládlo losí test v ani jedné z verzí, připomíná úskalí tohoto typu aut - 4 - Toyota RAV4 2019 losi test foto 04SUV Toyoty nezvládlo losí test v ani jedné z verzí, připomíná úskalí tohoto typu aut - 5 - Toyota RAV4 2019 losi test foto 05SUV Toyoty nezvládlo losí test v ani jedné z verzí, připomíná úskalí tohoto typu aut - 6 - Toyota RAV4 2019 losi test foto 06SUV Toyoty nezvládlo losí test v ani jedné z verzí, připomíná úskalí tohoto typu aut - 7 - Toyota RAV4 2019 losi test foto 07SUV Toyoty nezvládlo losí test v ani jedné z verzí, připomíná úskalí tohoto typu aut - 8 - Toyota RAV4 2019 losi test foto 08SUV Toyoty nezvládlo losí test v ani jedné z verzí, připomíná úskalí tohoto typu aut - 9 - Toyota RAV4 2019 losi test foto 09SUV Toyoty nezvládlo losí test v ani jedné z verzí, připomíná úskalí tohoto typu aut - 10 - Toyota RAV4 2019 losi test foto 10SUV Toyoty nezvládlo losí test v ani jedné z verzí, připomíná úskalí tohoto typu aut - 11 - Toyota RAV4 2019 losi test foto 11SUV Toyoty nezvládlo losí test v ani jedné z verzí, připomíná úskalí tohoto typu aut - 12 - Toyota RAV4 2019 losi test foto 12SUV Toyoty nezvládlo losí test v ani jedné z verzí, připomíná úskalí tohoto typu aut - 13 - Toyota RAV4 2019 losi test foto 13SUV Toyoty nezvládlo losí test v ani jedné z verzí, připomíná úskalí tohoto typu aut - 14 - Toyota RAV4 2019 losi test foto 14SUV Toyoty nezvládlo losí test v ani jedné z verzí, připomíná úskalí tohoto typu aut - 15 - Toyota RAV4 2019 losi test foto 15SUV Toyoty nezvládlo losí test v ani jedné z verzí, připomíná úskalí tohoto typu aut - 16 - Toyota RAV4 2019 losi test foto 16SUV Toyoty nezvládlo losí test v ani jedné z verzí, připomíná úskalí tohoto typu aut - 17 - Toyota RAV4 2019 losi test foto 17SUV Toyoty nezvládlo losí test v ani jedné z verzí, připomíná úskalí tohoto typu aut - 18 - Toyota RAV4 2019 losi test foto 18
Japonské SUV v losí testu předvedlo mizerné chování, Toyota říká, že je vše v pořádku

Zdroj: Teknikens Värld

Mirek Mazal

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.