Tatra ukázala nové speciály mířící do zahraničí, sloužit budou daleko od ČR

Kopřivnická továrna se může pochlubit dalšími úspěchy. Hned 85 těžkých náklaďáků Terra a Force si objednaly zahraniční vojenské a hasičské sbory, česká stopa povede až do Brazílie a Turecka.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Tatra ukázala nové speciály mířící do zahraničí, sloužit budou daleko od ČR

13.3.2019 | Mirek Mazal

Tatra ukázala nové speciály mířící do zahraničí, sloužit budou daleko od ČR

/

Kopřivnická továrna se může pochlubit dalšími úspěchy. Hned 85 těžkých náklaďáků Terra a Force si objednaly zahraniční vojenské a hasičské sbory, česká stopa povede až do Brazílie a Turecka.

Český výrobce nákladních automobilů se úspěšně angažuje na poli civilních i vojenských modelů. Nákladní vozidla pro armádu a bezpečnostní složky tvoří páteř každoroční plánované produkce a své uplatnění nenacházejí jen v České republice či na Slovensku.

Těžké stroje českého původu bodují i jinde a fabrika má do budoucna zajištěný odbyt dalších desítek exemplářů modelů Terra a Force. Nejnověji jde o podvozky pro vojenské speciály do Brazílie, která se opakovaně vrací do Kopřivnice objednávat kvůli modernizaci své vojenské techniky. Letos Tatra potvrdila zájem o dalších 56 kusů kompletních podvozků 4x4 a 6x6 s centrální nosnou rourou a výkyvnými polonápravami dovybavené o motory a převodovky Tatra.

Brazilci si po dodání na podvozky doplňují originální pancéřované nástavby. Hotová vozidla budou z části určena pro armádu, ostatní najdou své uživatele v dalších složkách ozbrojených sil. Na druhý konec zeměkoule pak zamíří i tři vozidla modelové řady Tatra Terra ve zvětšené konfiguraci 8x8. Tyto nakladače kopřivnická továrna nejprve dodá německému partnerovi s motory a převodovkami. U západních sousedů bude pokračovat doladění ve formě instalace nástaveb a zkompletované automobily pak budou sloužit v Jižní Americe jako nosiče pontonových mostních souprav.

Pod označením Terra (též T815-2) se skrývá známý sklopný typ kabiny populární především mezi hasiči, kteří používají požární speciály této kategorie. Novinka by měla přinést očekávanou odolnost a dlouhodobou spolehlivost. Úpravy exteriéru a interiéru přinesly posun v bezpečnosti a kvalitě použitých technologií. Skelet kabiny s lepeným sklem prošel kompletní rekonstrukcí, aby splňoval nejnovější bezpečnostní standardy.

Dalším letošním významným trhem pro vojenské verze je Turecko. Odtud přišla objednávka na 29 podvozků Tatra Force 8x8. Česká automobilka prý jako jediná splňuje náročné požadavky tureckých velitelů. Kabinová varianta Force (též T815-7) je určena především k plnění specifických úkolů u hasičů nebo v ozbrojených složkách. Proto se designéři kabinové části zaměřili na jednodušší tvary se zachováním praktičnosti ve formě nastavitelného volantu, klimatizace či nezávislého topení. Strop je vyztužen, aby ochránil posádku před proražením kabiny při pádu předmětu nebo při převrácení vozidla.

Pro vojenské jednotky je interiér chráněn pancířem s odolností dle STANAG 4569 úrovní 2 a 3 a disponuje přetlakovou filtroventilací. Na střeše je připraven průlez s lafetací pro zbraňové systémy. Nízká celková výška vozidla umožňuje přepravu na dlouhé vzdálenosti letadly C-130 Herkules.

Objednané tatrovácké podvozky Force 8x8 budou doplněny pohonnými jednotkami Cummins ISX o výkonu 447 kW (608 koní) vázaných na plně automatickou převodovku, která je zakomponovaná do centrální nosné roury včetně děliče točivého momentu. Přibude dvojice typů kolových redukcí anebo systém centrálního dofukování pneumatik. České stoje se stanou základním stavebním kamenem pro turecká vyprošťovací vozidla s maximální hmotností 46 tun. Později se vozy dočkají osazení nástavbou s odtahovou zadní vidlicí o nosnosti 13 tun.


Tatra ukázala nové speciály mířící do zahraničí, sloužit budou daleko od ČR - 1 - Tatra hasicske specialy foto lepsi 01Tatra ukázala nové speciály mířící do zahraničí, sloužit budou daleko od ČR - 2 - Tatra hasicske specialy foto lepsi 02Tatra ukázala nové speciály mířící do zahraničí, sloužit budou daleko od ČR - 3 - Tatra hasicske specialy foto lepsi 03Tatra ukázala nové speciály mířící do zahraničí, sloužit budou daleko od ČR - 4 - Tatra hasicske specialy foto lepsi 04Tatra ukázala nové speciály mířící do zahraničí, sloužit budou daleko od ČR - 5 - Tatra hasicske specialy foto lepsi 05Tatra ukázala nové speciály mířící do zahraničí, sloužit budou daleko od ČR - 6 - Tatra hasicske specialy foto lepsi 06Tatra ukázala nové speciály mířící do zahraničí, sloužit budou daleko od ČR - 7 - Tatra hasicske specialy foto lepsi 07Tatra ukázala nové speciály mířící do zahraničí, sloužit budou daleko od ČR - 8 - Tatra hasicske specialy foto lepsi 08Tatra ukázala nové speciály mířící do zahraničí, sloužit budou daleko od ČR - 9 - Tatra hasicske specialy foto lepsi 09Tatra ukázala nové speciály mířící do zahraničí, sloužit budou daleko od ČR - 10 - Tatra hasicske specialy foto lepsi 10Tatra ukázala nové speciály mířící do zahraničí, sloužit budou daleko od ČR - 11 - Tatra hasicske specialy foto lepsi 11Tatra ukázala nové speciály mířící do zahraničí, sloužit budou daleko od ČR - 12 - Tatra hasicske specialy foto lepsi 12Tatra ukázala nové speciály mířící do zahraničí, sloužit budou daleko od ČR - 13 - Tatra hasicske specialy foto lepsi 13Tatra ukázala nové speciály mířící do zahraničí, sloužit budou daleko od ČR - 14 - Tatra hasicske specialy foto lepsi 14Tatra ukázala nové speciály mířící do zahraničí, sloužit budou daleko od ČR - 15 - Tatra hasicske specialy foto lepsi 15Tatra ukázala nové speciály mířící do zahraničí, sloužit budou daleko od ČR - 16 - Tatra hasicske specialy foto lepsi 16Tatra ukázala nové speciály mířící do zahraničí, sloužit budou daleko od ČR - 17 - Tatra hasicske specialy foto lepsi 17Tatra ukázala nové speciály mířící do zahraničí, sloužit budou daleko od ČR - 18 - Tatra hasicske specialy foto lepsi 18Tatra ukázala nové speciály mířící do zahraničí, sloužit budou daleko od ČR - 19 - Tatra hasicske specialy foto lepsi 19Tatra ukázala nové speciály mířící do zahraničí, sloužit budou daleko od ČR - 20 - Tatra hasicske specialy foto lepsi 20Tatra ukázala nové speciály mířící do zahraničí, sloužit budou daleko od ČR - 21 - Tatra hasicske specialy foto lepsi 21Tatra ukázala nové speciály mířící do zahraničí, sloužit budou daleko od ČR - 22 - Tatra hasicske specialy foto lepsi 22Tatra ukázala nové speciály mířící do zahraničí, sloužit budou daleko od ČR - 23 - Tatra hasicske specialy foto lepsi 23Tatra ukázala nové speciály mířící do zahraničí, sloužit budou daleko od ČR - 24 - Tatra hasicske specialy foto lepsi 24
Do Brazílie se chystá několik modelů Tatry na podvozku 4x4, 6x6 i 8x8. Do Jižní Ameriky odletí i verze Terra, která poslouží hasičům

Tatra ukázala nové speciály mířící do zahraničí, sloužit budou daleko od ČR - 25 - Tatra hasicske specialy foto 06Tatra ukázala nové speciály mířící do zahraničí, sloužit budou daleko od ČR - 26 - Tatra hasicske specialy foto 07Tatra ukázala nové speciály mířící do zahraničí, sloužit budou daleko od ČR - 27 - Tatra hasicske specialy foto lepsi 25Tatra ukázala nové speciály mířící do zahraničí, sloužit budou daleko od ČR - 28 - Tatra hasicske specialy foto 08Tatra ukázala nové speciály mířící do zahraničí, sloužit budou daleko od ČR - 29 - Tatra hasicske specialy foto 09Tatra ukázala nové speciály mířící do zahraničí, sloužit budou daleko od ČR - 30 - Tatra hasicske specialy foto lepsi 26Tatra ukázala nové speciály mířící do zahraničí, sloužit budou daleko od ČR - 31 - Tatra hasicske specialy foto lepsi 27Tatra ukázala nové speciály mířící do zahraničí, sloužit budou daleko od ČR - 32 - Tatra Force pro tureckou armadu 01Tatra ukázala nové speciály mířící do zahraničí, sloužit budou daleko od ČR - 33 - Tatra Force pro tureckou armadu 02Tatra ukázala nové speciály mířící do zahraničí, sloužit budou daleko od ČR - 34 - Tatra Force pro tureckou armadu 03Tatra ukázala nové speciály mířící do zahraničí, sloužit budou daleko od ČR - 35 - Tatra Force pro tureckou armadu 04Tatra ukázala nové speciály mířící do zahraničí, sloužit budou daleko od ČR - 36 - Tatra Force pro tureckou armadu 05Tatra ukázala nové speciály mířící do zahraničí, sloužit budou daleko od ČR - 37 - Tatra Force pro tureckou armadu 06Tatra ukázala nové speciály mířící do zahraničí, sloužit budou daleko od ČR - 38 - Tatra Force pro tureckou armadu 07Tatra ukázala nové speciály mířící do zahraničí, sloužit budou daleko od ČR - 39 - Tatra Force pro tureckou armadu 08
Zakázku uzavřeli i Turci, kteří chtějí armádě dopřát Tatru Force

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše