Tesla si patentovala nové řešení vyhřívání a chlazení sedadel, přinese nové možnosti i problémy

Tesla inovuje ve všech oblastech, a tak nedotčeným nehodlá nechat ani řešení vyhřívání a chlazení sedadel. Dnes auta používají dva oddělené systémy, Tesla je chce novinkou spojit v jeden.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Tesla si patentovala nové řešení vyhřívání a chlazení sedadel, přinese nové možnosti i problémy

8.10.2019 | Mirek Mazal

Tesla si patentovala nové řešení vyhřívání a chlazení sedadel, přinese nové možnosti i problémy

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Tesla inovuje ve všech oblastech, a tak nedotčeným nehodlá nechat ani řešení vyhřívání a chlazení sedadel. Dnes auta používají dva oddělené systémy, Tesla je chce novinkou spojit v jeden.

Vyhřívaná a ventilovaná sedadla značně zpříjemňují soužití s jakýmkoli autem. První funkce přijde vhod za chladnějších dnů zejména v momentech, kdy topení v autě ještě nezačalo topit, druhá pak teplejších, kdy klimatizace sice ochladí vaši tělesnou schránku, k tělesným partiím „přilepeným” k sedadlu se ale obvykle nedostane.

Prvotřídní posed tvoří základ spokojenosti s autem, proto automobilky neustále vymýšlejí zvelebování materiálů sedaček a přibývá množství jejich doplňkových funkcí. Americký patentový úřad v před pár dny zaevidoval dokumenty pojednávající o novém řešení vyhřívání a chlazení sedadel z dílny Tesly.

Kalifornská automobilka postupuje jako obvykle novátorským způsobem. Současná vyhřívaná a ventilovaná sedadla potřebují dvě zcela samostatná řešení, když první funkce používá topný prvek zabudovaný pod potah sedadla. Kovové segmenty se zahřívají, jakmile jimi projde elektrický proud, s chlazením ale nepomůže. To vyžaduje umístění větráku obvykle pod sedadlo, který do něj vhání vzduch z klimatizace.

Tesla na to chce jít úplné jinak a sedadla zahřívat i chladit cirkulující kapalinou. Výrobce elektromobilů si proto nechal registrovat řešení kapalinového oběhu s integrovaným řízením teploty pod tělesnými schránkami cestujících. Patentové nákresy znázorňují sedadlo složené z několika vrstev. Pod vnějším potahem je část skladby vyrobená z pěny nebo síťoviny, kterou následuje vrstva umožňující přítomnost tekutiny. Rovnoměrné proudění by mělo zajistit čerpadlo rozhánějící blíže neupřesněnou tekutinu, čekejme nejspíše nějaký vodivý gel.

Právě ten poslouží jako médium k rozvádění tepla nebo chladu po sedadle. Spojení systému vyhřívání a chlazení do jednoho jistě přinese nové možnosti a usnadní konstrukci, ovšem přinese jistě i nové problémy. S ohledem na spolehlivost Tesel se někteří už předem děsí rozlité kapaliny po interiéru auta. Patent říká, že systém něco takového nedovolí, ale teorie a praxe mohou být dvě docela jiné věci.

Firma Elona Muska aktuálně nabízí zabudovanou ventilaci standardního charakteru, datum přechodu na inovativní způsob změny teploty není jasný, pokud k němu vůbec dojde. Evidence patentové ochrany ještě neznamená sériovou výroby, ale dává alespoň naději a naznačuje, kam ve Fremontu směřuje vývoj.


Tesla si patentovala nové řešení vyhřívání a chlazení sedadel, přinese nové možnosti i problémy - 1 - Tesla Patent na sedadla s kapalinou foto 01Tesla si patentovala nové řešení vyhřívání a chlazení sedadel, přinese nové možnosti i problémy - 2 - Tesla Patent na sedadla s kapalinou foto 02
Sedadla Tesel budou možná plné kapaliny

Tesla si patentovala nové řešení vyhřívání a chlazení sedadel, přinese nové možnosti i problémy - 3 - Tesla Patent na sedadla s kapalinou foto 05Tesla si patentovala nové řešení vyhřívání a chlazení sedadel, přinese nové možnosti i problémy - 4 - Tesla Patent na sedadla s kapalinou foto 06Tesla si patentovala nové řešení vyhřívání a chlazení sedadel, přinese nové možnosti i problémy - 5 - Tesla Patent na sedadla s kapalinou foto 07Tesla si patentovala nové řešení vyhřívání a chlazení sedadel, přinese nové možnosti i problémy - 6 - Tesla Patent na sedadla s kapalinou foto 08Tesla si patentovala nové řešení vyhřívání a chlazení sedadel, přinese nové možnosti i problémy - 7 - Tesla Patent na sedadla s kapalinou foto 09Tesla si patentovala nové řešení vyhřívání a chlazení sedadel, přinese nové možnosti i problémy - 8 - Tesla Patent na sedadla s kapalinou foto 10Tesla si patentovala nové řešení vyhřívání a chlazení sedadel, přinese nové možnosti i problémy - 9 - Tesla Patent na sedadla s kapalinou foto 11Tesla si patentovala nové řešení vyhřívání a chlazení sedadel, přinese nové možnosti i problémy - 10 - Tesla Patent na sedadla s kapalinou foto 12
Plány naznačuje patentová dokumentace

Zdroj: United States Patent and Trademark Office přes Car and Driver

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše