Tesly jsou druhá vůbec nejporuchovější auta dneška, elektromobily ale škodí i jiným

Tesly zrovna neprosluly kvalitou a výsledky dalšího ročníku tradiční studie spolehlivosti aut magazínu Consumer Reports to potvrzují. Horší než Tesla je už jen jedna značka, elektrické modely ale táhnou dolů výsledky všech.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Tesly jsou druhá vůbec nejporuchovější auta dneška, elektromobily ale škodí i jiným

20.11.2021 | Petr Prokopec

Tesly jsou druhá vůbec nejporuchovější auta dneška, elektromobily ale škodí i jiným

/

Foto: Tesla

Tesly zrovna neprosluly kvalitou a výsledky dalšího ročníku tradiční studie spolehlivosti aut magazínu Consumer Reports to potvrzují. Horší než Tesla je už jen jedna značka, elektrické modely ale táhnou dolů výsledky všech.

Americký magazín Consumer Reports (CR) koncem každého roku zveřejňuje žebříček výrobců nejvíce a nejméně spolehlivých aut. Také pro letošek vycházel z odpovědí stovek tisíc respondentů, kteří hodnotili své zkušenosti s vozy za posledních dvanáct měsíců. Zmínit měli hlavně problémy, které u aut zaznamenali, byť ne úplně všechny. Statistiku neovlivňují třeba opravy po dopravních nehodách, stejně jako opravy v rámci svolávacích akcí. Majitelé aut pak relevantní potíže neřadili jen do jednotlivých kategorií, ale také měli uvést výši nákladů či dobu, po kterou vůz stál v servisu.

Suma sumárum zde máme tradičně velmi komplexní žebříček, který ale ve srovnání s předchozími roky přináší pár novinek. Na čele pelotonu tedy opětovně najdeme asijské, zejména pak japonské značky, na tom se nic nemění. Neobvykle vysoko je ale Mazda, která je tentokrát druhá, až třetí je většinou vítězná Toyota. První je nepřekvapivě Lexus. Naopak překvapením je pátá příčka, kam se propracoval Buick. Americká značka takto dobrého hodnocení dosáhla zejména díky malému portfoliu, u kterého se dokázala vyvarovat stěžejních problémů. U šesté Hondy pak stále vysoká kvalita většiny modelů vyvažuje problémy u Odyssey a Passport.

Zajímavý je propad u třináctého Porsche, jde o výrobce, který obvykle stojí velmi vysoko. Německé ikoně škodí jednak Macan a Cayenne, CR ale poukazuje hlavně na problémy elektromobilu Taycan, který lidem nedoporučuje. I přesto Porsche zůstává druhou nejlepší evropskou automobilkou po Mini.

Elektromobily ostatně výrobcům škodí obecně, tedy alespoň v rámci tohoto hodnocení spolehlivosti. Audi je patnácté hlavně kvůli E-Tronu, zatímco takovou Kiu poslal na devatenáctou příčku model Niro. A vše nejlépe podtrhuje Tesla, která je nyní na předposledním sedmadvacátém místě, horší už je pouze Lincoln. Problémy Tesel už jsou legendární, dodejme ale, že dle CR se nejvíce týkají Modelů X a S, které zjevně zubu času neodolávají nejlépe.

Podívejte se ale sami na kompletní celkové výsledky značek, k některým dílčím aspektům letošní studie spolehlivosti CR se ještě v dalších dnech vrátíme.

Nejvíce a nejméně spolehlivé značky aut dle CR pro rok 2022


Tesly jsou druhá vůbec nejporuchovější auta dneška, elektromobily ale škodí i jiným - 1 - Spolehlivost aut Consumer Reports 2022 znacky tab 01Tesly jsou druhá vůbec nejporuchovější auta dneška, elektromobily ale škodí i jiným - 2 - Spolehlivost aut Consumer Reports 2022 znacky tab 02Tesly jsou druhá vůbec nejporuchovější auta dneška, elektromobily ale škodí i jiným - 3 - Spolehlivost aut Consumer Reports 2022 znacky tab 03
Japonci znovu prokazují svou kvalitu, zatímco takové Porsche padá dolů. Na chvostu pak již tradičně najdeme Teslu. Grafika: Autoforum.cz, Zdroj dat: Consumer Reports

Tesly jsou druhá vůbec nejporuchovější auta dneška, elektromobily ale škodí i jiným - 4 - Tesla Model S a Model X svolavaci akce Cina 04Tesly jsou druhá vůbec nejporuchovější auta dneška, elektromobily ale škodí i jiným - 5 - Tesla Model S a Model X svolavaci akce Cina 05Tesly jsou druhá vůbec nejporuchovější auta dneška, elektromobily ale škodí i jiným - 6 - Tesla Model S a Model X svolavaci akce Cina 06
O špatné kvalitě Tesly byly napsány již stohy článků, dle CR se problémy nejvíce týkají Modelu X. Foto: Tesla

Zdroj: Consumer Reports

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.