Ukrajina dělá z klíčové Lady Potěmkinovu vesnici, bude z ní úplně jiné auto, než se zdá

Náznaky toho, že se něco takového stane, se objevovaly už chvíli, teď ale máme k dispozici téměř kompletní informace. Sedan a kombík, které se nedávno dočkaly faceliftu, budou nakonec vypadat stejně, z jejich „vnitřností” ale zbude jen torzo.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Ukrajina dělá z klíčové Lady Potěmkinovu vesnici, bude z ní úplně jiné auto, než se zdá

15.4.2022 | Petr Prokopec

Ukrajina dělá z klíčové Lady Potěmkinovu vesnici, bude z ní úplně jiné auto, než se zdá

/

Foto: AvtoVAZ

Náznaky toho, že se něco takového stane, se objevovaly už chvíli, teď ale máme k dispozici téměř kompletní informace. Sedan a kombík, které se nedávno dočkaly faceliftu, budou nakonec vypadat stejně, z jejich „vnitřností” ale zbude jen torzo.

Ve druhé půli února představil ruský AvtoVAZ faceliftovanou Ladu Vesta. Automobilka tehdy dala do placu pouze snímky exteriéru a o interiéru se příliš nezmiňovala. Krátce na to pak začal konflikt na Ukrajině, který stihl přímo či nepřímo zasáhnout prakticky celý automobilový svět. Rusko je totiž jedním z předních dodavatelů nerostných surovin, zatímco Ukrajina se pro změnu starala třeba o kabeláž. A o zbytek následků se postaraly sankce západu.

Lada se tak ocitla bez dodávek některých komponentů, a tak nejprve v březnu vyhlásila několikadenní odstávku výroby, než v dubnu přistoupila dokonce k třítýdenní. Ta přitom stále probíhá, dělníci se totiž mají do práce vrátit až 24. dubna. A na montážních linkách již nebudou sestavovat tytéž vozy jako před pár týdny. Místo toho půjde o jejich značně oholené verze, kvůli nimž byla dokonce nutná i změna legislativy.

Jakkoli se totiž AvtoVAZ snažil být soběstačným, stále v mnoha případech musel spoléhat na externí dodavatele. Někteří z nich jej však nadále nemohou zásobovat, a tak výroba vozu odstartuje v hodně zjednodušené formě. V důsledku toho tak v červnu zamíří na trh Granta, která přijde o airbagy, ESP a ABS i automatické volání v případě nehody. Bez téhož se od července musí obejít i Niva.

Nejde nicméně jen o redukci výbavy, ruská automobilka totiž musela přistoupit také k nahrazení výfuku s lambda sondou a katalyzátorem, pročež Granta i Niva náhle plní jen emisní normu Euro 2. Vláda proto upravuje příslušné zákony, neboť momentálně je v Rusku zakázáno prodávat vozy odpovídající takovému emisnímu limitu. Stejně jako je povinné osazovat vozy airbagy a ABS.

My se přitom můžeme vrátit k v úvodu zmíněné Ladě Vesta, která vedení automobilky způsobila poněkud větší vrásky. Počet dovážených komponentů je totiž v jejím případě daleko vyšší, a Rusové zkrátka nemohli vše vypustit. Nové dodavatele přitom měli najít v Asii, než ovšem budou dodávat, co je třeba, musí automobilka přistoupit k mnohým modifikacím, z nichž některé mohou zůstat aktuální i dlouhodobě. Ty se týkají mimo jiné motoru, neboť vůz dosud užíval agregáty se šestnáctiventilovou technikou. Kvůli dění na Ukrajině ale dostane „nové“ osmiventilové. Ve skutečnosti ale o starý motor, který byl používán již před mnoha lety, AvtoVAZ dodává, že jednotka VAZ-11182 je lehčí než ta dosavadní a navíc bude i levnější.

Inovovaný interiér, který jsme mohli vidět jen neoficiálně, pak nedorazí vůbec, a tak auto bude taková Potěmkinova ves - zvenčí modernizované, v nitru spíše „postaršené”. A přesto je otázkou, kolik lidí si jej bude moci dovolit. Odpověď na to ale dostaneme nejspíše až v září, do té doby má být Vesta nedostupná zcela.


Ukrajina dělá z klíčové Lady Potěmkinovu vesnici, bude z ní úplně jiné auto, než se zdá - 1 - Lada Vesta 2022 facelift prvni sada 01Ukrajina dělá z klíčové Lady Potěmkinovu vesnici, bude z ní úplně jiné auto, než se zdá - 2 - Lada Vesta 2022 facelift prvni sada 02Ukrajina dělá z klíčové Lady Potěmkinovu vesnici, bude z ní úplně jiné auto, než se zdá - 3 - Lada Vesta 2022 facelift prvni sada 03Ukrajina dělá z klíčové Lady Potěmkinovu vesnici, bude z ní úplně jiné auto, než se zdá - 4 - Lada Vesta 2022 facelift prvni sada 04Ukrajina dělá z klíčové Lady Potěmkinovu vesnici, bude z ní úplně jiné auto, než se zdá - 5 - Lada Vesta 2022 facelift prvni sada 05Ukrajina dělá z klíčové Lady Potěmkinovu vesnici, bude z ní úplně jiné auto, než se zdá - 6 - Lada Vesta 2022 facelift prvni sada 06
Lada Vesta nedávno prošla faceliftem, ten se ale nakonec podepsal jen na zevnějšku. V důsledku konfliktu na Ukrajině totiž Rusové budou muset vůz vrátit o několik let zpátky - technicky, elektronicky a v případě interiéru i vzhledově. Foto: AvtoVAZ

Zdroj: Drom

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.