V Praze začala fungovat ruská služba na sdílení aut, metropoli zaplavila 500 vozy

Služby na sdílení aut zatím na českém trhu velkou díru do světa neudělaly, společnost se zkušenostmi zejména z Ruska ale doufá, že s investicí skoro 800 milionů Kč vnímání Čechů změní.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

V Praze začala fungovat ruská služba na sdílení aut, metropoli zaplavila 500 vozy

3.4.2019 | Mirek Mazal

V Praze začala fungovat ruská služba na sdílení aut, metropoli zaplavila 500 vozy

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Služby na sdílení aut zatím na českém trhu velkou díru do světa neudělaly, společnost se zkušenostmi zejména z Ruska ale doufá, že s investicí skoro 800 milionů Kč vnímání Čechů změní.

Na český trh vstoupil nový poskytovatel služeb na sdílení osobních aut. Značka Anytime nabízí za úplatu až pět stovek osobních vozů, které jsou k dispozici po celé Praze po 24 hodin denně, sedm dní v týdnu. Společnost, která se zrodila v Rusku a má stejného majitele jako znovu ruský Delimobil, tak funguje už ve čtyřech zemích - vedle domovské země a České republiky jde dále o Bělorusko a Kazachstán.

Pro použití vozů není potřeba hradit žádný vstupní nebo rezervační poplatek, stačí si vytvořit účet skrze mobilní aplikaci. Kdokoli splňující platné podmínky pak může vyrazit kamkoliv v rámci hranic České republiky. Sdílení není časově omezeno, jen vrácení půjčeného vozu musí proběhnout na území metropole v rámci vytyčených zón. Oblast je znázorněna znovu v mobilní aplikaci, kde jsou k dispozici i další údaje jako aktuální pravidla, často kladené otázky, kontakty na provozovatele a další užitečné informace.

Poskytovatel slibuje v ceně půjčovného hradit pohonné hmoty, parkování v modrých a fialových zónách, mytí i pojištění. Platby se budou odvíjet od doby použití pronajatého vozidla, minutová cena začíná na sumě 1,99 Kč. Pro věrné zákazníky jsou připraveny zdánlivě výhodné balíčky.

Na východě mají zákazníci k službám i vozy jako BMW, Audi nebo Mercedes, české motoristy čeká flotila pětidveřových Toyot Yaris v šedo-oranžových barvách. Malé městské verze s automatickou převodovkou, couvací kamerou a hybridním pohonem mají potěšit řidiče, kteří nechtějí mít starosti s vlastním automobilem.

Investice firmy měla dosáhnout až 30 milionů Eur (772 milionů Kč). „Po schválení registrace si zákazník může vybrat nejbližší auto Anytime a rezervovat jej prostřednictvím mobilní aplikace. Aplikace najde nejbližší auto a vytvoří k němu trasu. Klient pak bude mít 20 minut zdarma, aby se k rezervovanému vozu dostal. Pak již jen pomocí aplikace auto otevře a může vyrazit,“ popisuje celé fungování ředitel českého zastoupení Milan Beutl.

Jak se Anytimu v České republice povede, ukáže čas, alfou a omegou bude způsob, jakým Češi budou se svěřenými auty zacházet. Zkáza aut sesterského Delimobilu v Rusku nic dobrého nevěští, ale třeba se místní uživatelé k cizímu majetku budou chovat lépe.


V Praze začala fungovat ruská služba na sdílení aut, metropoli zaplavila 500 vozy - 1 - Anytime sdileni aut v Praze 01V Praze začala fungovat ruská služba na sdílení aut, metropoli zaplavila 500 vozy - 2 - Anytime sdileni aut v Praze 02V Praze začala fungovat ruská služba na sdílení aut, metropoli zaplavila 500 vozy - 3 - Anytime sdileni aut v Praze 03V Praze začala fungovat ruská služba na sdílení aut, metropoli zaplavila 500 vozy - 4 - Anytime sdileni aut v Praze 04V Praze začala fungovat ruská služba na sdílení aut, metropoli zaplavila 500 vozy - 5 - Anytime sdileni aut v Praze 05V Praze začala fungovat ruská služba na sdílení aut, metropoli zaplavila 500 vozy - 6 - Anytime sdileni aut v Praze 06V Praze začala fungovat ruská služba na sdílení aut, metropoli zaplavila 500 vozy - 7 - Anytime sdileni aut v Praze 07V Praze začala fungovat ruská služba na sdílení aut, metropoli zaplavila 500 vozy - 8 - Anytime sdileni aut v Praze 08
Carsharing Anytime má lucemburského majitele, vznikla ale v Rusku a loni byla převzata skrze znovu ruský Delimobil. Není tedy divu, že se zaměřuje na východ a po ČR se má objevit i v Polsku

V Praze začala fungovat ruská služba na sdílení aut, metropoli zaplavila 500 vozy - 9 - Ruske sdileni aut foto 06V Praze začala fungovat ruská služba na sdílení aut, metropoli zaplavila 500 vozy - 10 - Ruske sdileni aut foto 07V Praze začala fungovat ruská služba na sdílení aut, metropoli zaplavila 500 vozy - 11 - Ruske sdileni aut foto 08V Praze začala fungovat ruská služba na sdílení aut, metropoli zaplavila 500 vozy - 12 - Ruske sdileni aut foto 09V Praze začala fungovat ruská služba na sdílení aut, metropoli zaplavila 500 vozy - 13 - Ruske sdileni aut foto 10V Praze začala fungovat ruská služba na sdílení aut, metropoli zaplavila 500 vozy - 14 - Ruske sdileni aut foto 11V Praze začala fungovat ruská služba na sdílení aut, metropoli zaplavila 500 vozy - 15 - Ruske sdileni aut foto 12V Praze začala fungovat ruská služba na sdílení aut, metropoli zaplavila 500 vozy - 16 - Ruske sdileni aut foto 13V Praze začala fungovat ruská služba na sdílení aut, metropoli zaplavila 500 vozy - 17 - Ruske sdileni aut foto 14V Praze začala fungovat ruská služba na sdílení aut, metropoli zaplavila 500 vozy - 18 - Ruske sdileni aut foto 16V Praze začala fungovat ruská služba na sdílení aut, metropoli zaplavila 500 vozy - 19 - Sdileni aut Rusko konce dalsi 01V Praze začala fungovat ruská služba na sdílení aut, metropoli zaplavila 500 vozy - 20 - Ruske sdileni aut foto 17
Auta sesterského Delimobilu jsou v Rusku častým objektem devastace uživateli i vandaly. Uvidíme, jak se ke zdejší flotile Anytimu zachovají Češi

Mirek Mazal

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.