V USA dealerům trhají ruce za kdysi zostuzená VW s motory TDI, stojí dnes o statisíce dráž než nové

Pozoruhodný zvrat nastal ve vnímání Volkswagenů s motory TDI v Americe. Auta, která musela automobilka pod tlakem vykupovat zpět, jsou dnes tak žádaným zbožím, že se i 6 let stará a lehce ojetá prodávají až o 520 tisíc dráž než nová.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

V USA dealerům trhají ruce za kdysi zostuzená VW s motory TDI, stojí dnes o statisíce dráž než nové

13.1.2022 | Petr Prokopec

V USA dealerům trhají ruce za kdysi zostuzená VW s motory TDI, stojí dnes o statisíce dráž než nové

/

Foto: Volkswagen

Pozoruhodný zvrat nastal ve vnímání Volkswagenů s motory TDI v Americe. Auta, která musela automobilka pod tlakem vykupovat zpět, jsou dnes tak žádaným zbožím, že se i 6 let stará a lehce ojetá prodávají až o 520 tisíc dráž než nová.

V září roku 2015 se veřejnost dozvěděla, že diesely Volkswagenu nejsou až zase tak čisté, jak je Němci prezentovali. S plněním emisních norem jim totiž napomáhal chytrý software, který dokázal rozpoznat laboratorní prostředí od toho reálného. V návaznosti na skandál, jenž se týkal takřka deseti milionů aut po celém světě, začala obliba dieselů radikálně klesat a ty americké musely být vykupovány zpět za předem stanovené, pro majitele výhodné ceny. Zdálo se tehdy, že na skandálu vydělá ten, kdo vůz prodá, realita se ale nyní jeví trochu jinak.

Nejvíce to platí o skladových či předváděcích vozech s „cinknutými“ dieselovými čtyřválci nebo šestiválci, které dealeři nemohli prodávat, mohli je ale též vrátit automobilce. Ta ovšem přes všechny výkupy musela přistoupit i k modifikacím existujících aut, které měly zajistit, že produkované emise (výrazně) nepřekročí povolené limity. A takto vylepšit i vozy stojící u dealerů. Ti, kteří si je nechali a počkali si na opravu, dnes mohutně profitují.

Tato auta se totiž stala jedinou příležitostí, jak si dnes Američané mohou „nový“ vůz s motorem TDI pořídit. A poptávka převyšující nabídku tlačí ceny do astronomických sfér. Jak zjistil magazín Edmunds, třeba šest let staré exempláře modelu Touareg jsou na trhu k dostání za částky pohybující se mezi 60 a 70 tisíci dolary (cca 1,29 až 1,5 milionu korun).

Pokud se přitom zadíváme na stávající tuzemskou nabídku, zjistíme, že německé SUV startuje na 1 921 900 Kč. Na první pohled není tedy důvod k povyku. Nicméně je třeba připomenout, že výše hovoříme o šest let starých vozech. A co je podstatné, Evropa není Amerika. V zámoří se Touareg v roce 2016 se základní výbavou Sport nabízel od 50 tisíc dolarů (1,07 mil. Kč), resp. od 55 000 USD (1,18 mil. Kč) v případě úrovně Lux a od 64 000 USD (1,37 mil. Kč) s vrcholným stupněm Executive.

Dnes nicméně základní Sport může vyjít až na 73 900 USD (1,59 mil. Kč), což znamená, že se prodává o 520 tisíc dráže než jako zcela nový, i když je vlastně 6 let starý. A co více, zákazníci jsou za něj dokonce ochotní platit o 10 tisíc dolarů (215 tisíc korun) vyšší sumu než za zcela novou Teslu Model Y Performance. Podobný vývoj cen navíc není spojen jen s Volkswagenem Touareg, ale i s dalšími dieselovými modely německé značky.

Dle zjištění Jalopniku třeba Golf TDI z roku 2015 je aktuálně k mání za 41 991 USD (903 000 Kč), ačkoliv jako nový vyšel na 29 tisíc dolarů (623 000 Kč). Stejně starý Beetle TDI pak vychází dokonce na 52 893 USD (1 137 000 Kč), zatímco před šesti lety si za něj automobilka účtovala zhruba 32 tisíc dolarů (688 000 Kč).

Z „cinknutých“ dieselů se tak v Americe začíná stávat opravdu horké zboží, které nejspíše v příštích letech ještě na ceně poroste. Něco podobného ostatně začínáme sledovat i v Evropě, kde byly diesely téměř či zcela vytlačeny z některých tříd aut. Jejich kupci ale nevymřeli a za ojeté či skladové vozy jsou ochotni připlatit si stále více.


V USA dealerům trhají ruce za kdysi zostuzená VW s motory TDI, stojí dnes o statisíce dráž než nové - 1 - VW Touareg 7P V6 TDI USA 01V USA dealerům trhají ruce za kdysi zostuzená VW s motory TDI, stojí dnes o statisíce dráž než nové - 2 - VW Touareg 7P V6 TDI USA 02V USA dealerům trhají ruce za kdysi zostuzená VW s motory TDI, stojí dnes o statisíce dráž než nové - 3 - VW Touareg 7P V6 TDI USA 03
V roce 2016 se VW Touareg s motorem V6 TDI a základní výbavou Sport prodával ve Státech za 1,07 milionu korun. Dnes jej pak s minimálním nájezdem můžete pořídit jako „nový“ až o 520 tisíc dráže. Takové dozvuky kauzy Dieselgate asi nikdo nečekal. Ilustrační foto: Volkswagen

Zdroje: Edmunds, Jalopnik

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.