Home > Rubriky a sekce > Představení > Článek
Většina Němců odmítá nucenou elektromobilitu, vláda už si otevřela cestu k dlouho odmítané alternativě
27.11.2021 | Petr Prokopec
Dlouhodobě tvrdíme, že pestré, ne unifikované řešení povede k efektivnější a pro lidi nadále dostupné i použitelné dopravě. Politici byli k takovým hlasům dosud hluší, i v „zeleném” Německu ale očividně začínají chápat, že sázka na jedinou kartu fungovat nebude.
Snahy pomoci přírodě nám rozhodně nejsou cizí, naopak vítáme každý smysluplný krok, který může něco zlepšit. Je nicméně třeba klást důraz na slovo „smysluplný“, dnes to spíše vypadá, že v kurzu je „jakýkoli“. Zejména politický tlak spojený s elektromobilitou za každou cenu nelze za stávajících okolností nazvat jinak než jako vytloukání klínu klínem. Emise skleníkových plynů totiž neuznávají hranice, načež je zcela jedno, zda je vypustí elektrárenské komíny či výfuky automobilů, zda je vypustí v Německu nebo v Číně. A pokud je situace tak urgentní, jak někteří tvrdí, pak je třeba konat hned a ne až za pár let.
Právě skutečnost, že politici veškeré naděje upínají k příští dekádě, kdy již stoprocentně nebudou zastávat své veřejné posty, jen dokládá, že o životní prostředí jim nejde. Pokud by skutečně chtěli bojovat proti změnám klimatu, pak by konali ihned, prostředky existují. Stačí jen přestat upozaďovat syntetická paliva. Ani na jejich rozšíření sice nemůže dojít okamžitě a také ta je třeba vyrábět efektivně. V jejich případě ale není třeba nového vývoje, nově vyrobených aut, milionů baterií, zásadní proměny infrastruktury... Mohou je využít stávající distribuční sítě a stávající pohonné jednotky stávajících aut. A co je velmi důležité - politici by v tomto případě nenarazili prakticky na žádný odpor veřejnosti.
Dokládá to průzkum, který se aktuálně uskutečnil v Německu. Hned 79 procent respondentů v něm uvedlo, že s užíváním syntetických paliv by neměli sebemenší problém. Pokud by se pak Němci měli rozhodnout mezi spalovacím vozem, který by poháněla „zelená” paliva, a elektromobilem, volilo by 58 procent lidí první možnost. Mimo to 64 procent populace odmítá, aby byl ve střednědobém či dlouhodobém horizontu zakázán prodej spalovacích aut. A konečně, 88 procent lidí zastává názor, že spolková vláda má podporovat veškerá řešení vedoucí k ochraně klimatu, ne jen a pouze elektromobilitu.
Jak se přitom zdá, z euforie se začínají probírat i němečtí politici. Kandidát na ministra dopravy Volker Wissing pak rovnou vdechl většině motoristů novou naději na návrat zdravého rozumu. Uvedl totiž, že „mobilita musí zůstat dostupná, nesmí se stát luxusem“. Tím poukázal na dosavadní vývoj, který zatím nepřinesl nic jiného než utrácení velkého množství peněz daňových poplatníků dost pochybným způsobem.
Mimo to je třeba poukázat na extrémní ceny pohonných hmot, jenž do hvězdných výšin vyšponovaly především další a další daně, které politici zavádí právě proto, aby mohli dotovat elektromobily. Ač ovšem vládní podpora již dosáhla výše, kdy jsou některé vozy s alternativním pohonem rozdávány prakticky zadarmo, letos se v celém Německu prodá maximálně 600 tisíc elektrifikovaných aut. Za první tři kvartály jich bylo 477 759 a těch čistě elektrických 236 695. Pokud jich ovšem země chce mít na silnících do roku 2030 hned 15 milionů ryzích elektromobilů, pak lidé musí koupit minimálně 1,8 milionu takových aut ročně, a to pochopitelně každý rok během následujících devíti let - asi šestkrát víc než letos.
Něco takového se s ohledem na výše zmíněný průzkum zdá prakticky nereálné, neboť v Německu se ročně prodává okolo tří milionů aut. Aby tedy daná kvóta byla dosažena, musela by elektromobilita mít více příznivců než odpůrců. A tak tomu není, o ekonomických aspektech ani nemluvě. Chystaná německá vláda si proto již začíná otevírat zadní dvířka oněm syntetickým palivům, neboť v jejím programovém prohlášení najedeme zmínku o tom, že by i v situaci jasné preference elektrických aut „bylo možné znovu zaregistrovat vozidla, která lze natankovat e-palivy”. Pokud se tato cesta otevře naplno, pak někteří výrobci mohou své dosavadní plány rovnou hodit do koše. A jsme přesvědčeni, že se to nevyhnutelně stane - pohánět absolutně všechna auta elektřinou skrze baterie je podle nás v jakkoli dohledné době nereálné.


Velkým propagátorem syntetických paliv je i Porsche, které již začalo s výstavbou továrny v Chile. V této zemi totiž vane nejčastěji na světě silný vítr, načež dává smysl využití větrné, a tedy relativně čisté energie. Foto: Porsche
Zdroj: Focus poprvé a podruhé
Bleskovky
Holku z Kelly Family, nebo sexbombu v bikinách? Srovnání BMW M5 s nepřiznanou novou „Alpinou B5” dává jasnou odpověď
25.6.2026
„Bugatti pro chudé” je novým králem všech pekel. Přepisuje další rekordy akcelerace, okruhů i silnic, pomalé je vedle něj i skutečné Bugatti
23.6.2026
Brutalitu Aston Martinu natočili při testech na okruhu v Portimao. Vypadá jako Batmobil, zní jako staré F1 a je rychlý jako ty nové
21.6.2026
Nejnovější články
Koncern VW se dál rozpadá. Přišel o kontrolu nad velkou dceřinou firmou a šetří, jde se dá. Lidé to brzy poznají i na služebních autech
před 9 hodinami
Místo příkazů a zákazů plíživé nařizování přes „poslušné”: Nový plán EU vnutí elektrická auta i těm, kteří je ani trochu nechtějí
před 10 hodinami
Uprchlý šéf Nissanu zareagoval na touhu akcionářů po jeho návratu do vedení. Je to jen projev zdravého rozumu, říká
dnes
Hyundai odhalilo novou Elantru a sál ztichl. Je sotva rozpoznatelná jako Hyundai, uvnitř připomíná Škodu, na zádech si nese svůj kříž
dnes
Nové BMW X5 bude daleko nejtěžší bavorák všech dob, absurdní hmotnost provalila nenápadná zpráva o recyklaci
dnes
Tiskové zprávy
- Liftago Limousine je nově dostupné přímo v aplikaci
tisková zpráva - Mio MiSentry 12T, tříkanálová autokamera, k níž se připojíte na dálku, pošle vám upozornění a ukládá videa do cloudu
tisková zpráva - MIO uvedlo speciální SD karty pro enormní zátěž v autokamerách
tisková zpráva - Mio MiVue R850T: zrcátková autokamera s 2.5K, antireflexním dotykovým displejem a zadní kamerou
tisková zpráva - Mio MiVue C545: moderní verze 60snímkové autokamery s HDR nočním režimem
tisková zpráva - OMV a Pražská energetika otevřely společně 40. nabíjecí stanici pro elektromobily na odpočívce Mikulášov
tisková zpráva
