VW naživo ukázal první auta své nové levné značky, konkurovat budou i Škodám

Němci léta marně hledali cestu, jak nabídnout nová auta levněji s současně dostát svým představám o kvalitním voze. Tady jsou první tři modely jeho samostatné značky Jetta.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

VW naživo ukázal první auta své nové levné značky, konkurovat budou i Škodám

25.3.2019 | Petr Prokopec

VW naživo ukázal první auta své nové levné značky, konkurovat budou i Škodám

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Němci léta marně hledali cestu, jak nabídnout nová auta levněji s současně dostát svým představám o kvalitním voze. Tady jsou první tři modely jeho samostatné značky Jetta.

Před necelým měsícem Volkswagen oznámil, že po letech snažení konečně našel způsob, jak na trh pustit levné vozy a zároveň dodržet své standardy. Šel na to prakticky stejným způsobem, jako Seat, který pro změnu hledal způsob, jak zvýšit emoce u svých zákazníků. Španělé kvůli tomu stvořili novou značku Cupra, pod jejímž logem budou vyrábět sportovní deriváty svých vozů. Němci pro změnu nově mají k dispozici značku Jetta, jejíž emblém bude zastřešovat auta s nízkou pořizovací cenou.

Jetta bude zpočátku operovat pouze v Číně, nicméně s ohledem na skutečnost, že daný název je globálně znám, vlastně nic nebrání celosvětové expanzi. Té by vedení koncernu VW nejspíše příliš nebránilo, už jen proto, že také na největším trhu světa půjde nová divize proti Volkswagenu či Škodě. Ba co více, dokonce si vypůjčí i techniku těchto automobilek, a to dokonce nikoliv jen tu starší. Nabízet ji ovšem bude za daleko menší peníze.

Její nabídka bude složena ze tří modelů - dvou SUV a jednoho sedanu. Ten dorazí pod názvem Jetta VA3, přičemž jeho základem je Volkswagen Jetta vyráběný v letech 2010 až 2018. Nečekejme tedy modulární platformu MQB či nejmodernější motory, nýbrž architekturu PQ35, se kterou má být stejně jako dosud spojen 1,4litrový přeplňovaný čtyřválec o výkonu 150 koní. Atmosférickou jedna-šestku pak nahradí jedna-pětka.

Tyto pohonné jednotky zamíří i pod kapotu obou SUV, stejná bude i nabídka převodovek. Počítá se se šestistupňovým klasickým automatem s konvertorem točivého momentu, který doplní sedmistupňové DSG. Architektura všech vozů umožňuje i zástavbu pohonu všech kol, otázkou však je, zda bude použit. S ohledem na udržení nákladů co nejníže i hierarchické postavení Jetty to ale příliš pravděpodobné není.

To jsme ale poněkud odbočili, proto rychle zpět k modelu Jetta VS5. Za tímto názvem se skrývá levnější provedení Volkswagenu Tharu, který byl postaven na bázi Škody Karoq. Jde sice o čínský klon, který má o trochu jiné rozměry než český originál, nicméně v platformu MQB si zachoval. Tharu pak navíc dostal k dispozici i benzinový dvoulitr se 186 koňmi, ten však Škodě chybí a nedostane jej ani Jetta.

Větší SUV ponese označení VS7. To je postaveno dle naprosto stejného receptu, jen došlo k prodloužení rozvoru a zadních dveří o 30 milimetrů. Jinak tu ovšem máme tytéž nárazníky vpředu i vzadu, v případě masek chladiče a světlometů pak dokonce panuje shoda u všech tří aut. Jelikož tímto způsobem Volkswagen přistoupil k řadě komponentů, dosažení nízké pořizovací ceny nakonec není překvapením.

O její výši se výrobce nešíří, nicméně čínský Karoq je k dispozici od 139 900 yuanů (cca 470 730 Kč). Něco takového by samozřejmě byla příliš vysoká suma i na Čechy lovící ve vodách Dacie, proto se dá předpokládat, že Jetta bude startovat někde pod 100 000 CNY (336 470 Kč).


VW naživo ukázal první auta své nové levné značky, konkurovat budou i Škodám - 1 - VW Jetta slavnostni odhaleni 2019 prvni sada 01VW naživo ukázal první auta své nové levné značky, konkurovat budou i Škodám - 2 - VW Jetta slavnostni odhaleni 2019 prvni sada 02
Pod logem nové značky Jetta bude Volkswagen v Číně nabízet staronový sedan VA3...

VW naživo ukázal první auta své nové levné značky, konkurovat budou i Škodám - 3 - VW Jetta slavnostni odhaleni 2019 prvni sada 03VW naživo ukázal první auta své nové levné značky, konkurovat budou i Škodám - 4 - VW Jetta slavnostni odhaleni 2019 prvni sada 04VW naživo ukázal první auta své nové levné značky, konkurovat budou i Škodám - 5 - VW Jetta slavnostni odhaleni 2019 prvni sada 05VW naživo ukázal první auta své nové levné značky, konkurovat budou i Škodám - 6 - VW Jetta slavnostni odhaleni 2019 prvni sada 06VW naživo ukázal první auta své nové levné značky, konkurovat budou i Škodám - 7 - VW Jetta slavnostni odhaleni 2019 prvni sada 07
...stejně jako SUV VS5...

VW naživo ukázal první auta své nové levné značky, konkurovat budou i Škodám - 8 - VW Jetta slavnostni odhaleni 2019 prvni sada 08VW naživo ukázal první auta své nové levné značky, konkurovat budou i Škodám - 9 - VW Jetta slavnostni odhaleni 2019 prvni sada 09VW naživo ukázal první auta své nové levné značky, konkurovat budou i Škodám - 10 - VW Jetta slavnostni odhaleni 2019 prvni sada 10
...a VS7

VW naživo ukázal první auta své nové levné značky, konkurovat budou i Škodám - 11 - VW Jetta slavnostni odhaleni 2019 prvni sada 11
Oznámeno rovněž bylo, že showroomy značky bude definovat tmavě modrá barva

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.