Za jedním z největších moderních propadáků BMW se zavřela voda, předáno bylo posledních 18 aut

Měl se vyrábět ještě další dva roky, malý zájem a vysoké náklady na výrobu mu ale nakonec předčasně srazily vaz. Toto je posledních 18 aut, která byla předána zákazníkovi, dostat se k některému z nich můžete i vy.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Za jedním z největších moderních propadáků BMW se zavřela voda, předáno bylo posledních 18 aut

6.8.2022 | Petr Miler

Za jedním z největších moderních propadáků BMW se zavřela voda, předáno bylo posledních 18 aut

/

Foto: BMW

Měl se vyrábět ještě další dva roky, malý zájem a vysoké náklady na výrobu mu ale nakonec předčasně srazily vaz. Toto je posledních 18 aut, která byla předána zákazníkovi, dostat se k některému z nich můžete i vy.

Nikdy to nebyl prodejní hit a o jeho konci se mluvilo už mnohokrát. Minimálně v Evropě ale svou smrt pokaždé přežilo, neboť vždy přišlo něco, co mu hrálo do karet. Řeč je o BMW i3, moderní elektrické prvotině mnichovské značky, která poprvé přišla na trh v roce 2013. Tehdy automobilky pouze tušily, co přijde okolo přelomu milénia, a tak se snažily vymýšlet různá elektrická auta, která by doplnila jejich portfolia spalovacích modelů. A toto byl pokus BMW.

Zpočátku to bylo ryzí prodejní fiasko. V roce 2013 se prodalo v Evropě jen 1 447 aut, ale to nebyl celý rok. Nicméně ani další léta s odbytem okolo 10 tisíc vozů ročně nelze ani omylem označit za úspěšná. Proto se už okolo roku 2017 začalo mluvit o jeho konci, pak se ale začaly blížit platnosti nové regulace emisí CO2 v Evropské unii a ty na oko nulové produkované i3 se BMW začaly náramně hodit.

Je třeba si uvědomit, že EU manipuluje trhem nejen otevřeně, ale i skrytě. Pokud řeknete, že elektrické auto má emise 0 gramů CO2 na km, stanovíte flotilový limit 95 g/km a každý nadlimitní gram zatížíte pokutou 95 euro za každý prodaný vůz, jakou dáváte nepřímou dotaci na jeden elektromobil, když druhé prodané auto má emise CO2 195 g/km? No 100 krát 95 euro, tedy 9 500 euro, v přepočtu 235 tisíc Kč, protože když ono elektrické auto s údajnou nulou neprodáte, přesně tolik budete muset odvést Bruselu. A tato „nula” se ještě nedávno započítávala automobilkám dvakrát, to jsme rázem u nepřímé dotace skoro půl milionu. A to druhé auto není žádný „krvák”, 195 g CO2/km odpovídá spotřebě 8,4 litru benzinu na 100 km, normální výkonnější auto.

Není tedy divu, že pak BMW takový elektromobil raději prodávalo skoro za každou cenu, protože se mu to prostě vyplatilo. Místo konce tak ve zmíněnou dobu zatopilo pod kotlem jeho prodejů, čímž se dostalo s evropským odbytem i za hranici 20 tisíc vozů ročně, kde se udrželo i loni. Protože přišly další dotace pro změnu pro zákazníky, u našich západních sousedů je to asi 230 tisíc Kč. Jinými slovy, i teď se na každé prodané BMW i3 v Německu všichni ti, co ho nekupují, různými cestami skládají skoro půlmilionovou dotací, to se pak snadno chápe i zdánlivá anomálie, že se auto 8 let po vstupu na trh prodává násobně lépe než ve svých prvních letech.

BMW proto původně oznámilo, že i3 udrží v prodeji do roku 2024, třebaže v USA skončilo už loni v létě - bez popsaných dotací byl zájem o něj minimální a v posledních dvou letech po něm sáhlo jen kolem 1 500 aut za rok. Na konci loňského roku se ale začalo proslýchat, že původní plán bude přehodnocen a teď už je to hotová věc - za i3 se definitivně zavřela voda.

Auto bylo podle zdrojů z firmy nejen morálně zastaralé, ale také výrobně drahé mimo jiné kvůli použití karbonového monokoku. Prostor tak dostanou jiné, modernější (ovšem mnohem těžší) elektrické modely, s nimiž se má Mnichov na trhu prosadit lépe. Docela by nás zajímalo, kolik i3 by se prodávalo za jeho skutečnou, žádnými dotacemi a skrytým přerozdělováním nezatíženou cenu, to už se ale nikdy nedozvíme. Už prodejní bilance horem i dolem dotované i3 je tristní.

Automobilka nyní předala posledních 18 aut ve stejném barevném provedení zvaném Galvanic Gold, které kontrastuje s černě lakovanými částmi včetně kol. Není to tak, že by si 18 lidí koupilo stejně vypadající auto, pochopitelně, všechna auta odebrala německá půjčovna CarVia, která si je jako pomyslnou tečku za érou i3 odebrala v sídle automobilky v Mnichově. Kdybyste některé z nich chtěli okusit, můžete, k dispozici budou za 40 Eur za den ve vybraných pobočkách německé půjčovny.

Pouť i3 životem se tím definitivně uzavírá - uvážíme-li délku výrobního cyklu, jsme asi na 27 tisících autech prodaných za rok. Vzhledem k ceně větší propadák BMW v poslední dekádě nenajdeme, i mnohem dražší řady 5 se prodává mnohonásobně více. A to je třeba znovu dodat, že nebýt dotační mašinérie, i3 by skončila už v roce 2017 po výrobě pouhých 58 tisíc aut celkem. Prodej zbytku jste zaplatili zčásti i vy, pokud jste si během posledních 5 let koupili některé z konvenčních aut značky. O přerozdělování na pozadí se postarala EU.


Za jedním z největších moderních propadáků BMW se zavřela voda, předáno bylo posledních 18 aut - 1 - BMW i3 Galvanic Gold 2022 predani konec 01Za jedním z největších moderních propadáků BMW se zavřela voda, předáno bylo posledních 18 aut - 2 - BMW i3 Galvanic Gold 2022 predani konec 02Za jedním z největších moderních propadáků BMW se zavřela voda, předáno bylo posledních 18 aut - 3 - BMW i3 Galvanic Gold 2022 predani konec 03Za jedním z největších moderních propadáků BMW se zavřela voda, předáno bylo posledních 18 aut - 4 - BMW i3 Galvanic Gold 2022 predani konec 04Za jedním z největších moderních propadáků BMW se zavřela voda, předáno bylo posledních 18 aut - 5 - BMW i3 Galvanic Gold 2022 predani konec 05Za jedním z největších moderních propadáků BMW se zavřela voda, předáno bylo posledních 18 aut - 6 - BMW i3 Galvanic Gold 2022 predani konec 06Za jedním z největších moderních propadáků BMW se zavřela voda, předáno bylo posledních 18 aut - 7 - BMW i3 Galvanic Gold 2022 predani konec 07Za jedním z největších moderních propadáků BMW se zavřela voda, předáno bylo posledních 18 aut - 8 - BMW i3 Galvanic Gold 2022 predani konec 08Za jedním z největších moderních propadáků BMW se zavřela voda, předáno bylo posledních 18 aut - 9 - BMW i3 Galvanic Gold 2022 predani konec 09Za jedním z největších moderních propadáků BMW se zavřela voda, předáno bylo posledních 18 aut - 10 - BMW i3 Galvanic Gold 2022 predani konec 10
BMW i3 nebylo nikdy prodejně úspěšné, pokaždé ho ale něco zachránilo před pádem do propasti. Letos už to nevyšlo, auto skončilo o dva roky dříve, než původně mělo, 18 předanými auty půjčovně CarVia. Foto: BMW

Zdroje: BMW, Bimmer Today, Data o prodejích: JATO Dynamics

Petr Miler

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.