Základní model Mercedesu ohromil v testu na 100 tisíc km, přesto končí. Je čas udělat dobrý obchod?

Zdá se, že třícípá hvězda po létech tápání konečně našla cestu, jak z tohoto modelu udělat atraktivní vůz, který navíc ctí i tradiční přednosti značky z hlediska kvality a spolehlivosti. Přesto s ním chce skončit, o to zajímavější koupí dnes může být.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Základní model Mercedesu ohromil v testu na 100 tisíc km, přesto končí. Je čas udělat dobrý obchod?

28.7.2022 | Petr Prokopec

Základní model Mercedesu ohromil v testu na 100 tisíc km, přesto končí. Je čas udělat dobrý obchod?

/

Foto: Mercedes-Benz

Zdá se, že třícípá hvězda po létech tápání konečně našla cestu, jak z tohoto modelu udělat atraktivní vůz, který navíc ctí i tradiční přednosti značky z hlediska kvality a spolehlivosti. Přesto s ním chce skončit, o to zajímavější koupí dnes může být.

Mercedes třídy A je vůbec nejlevnějším osobním vozem třícípé hvězdy, jeho současná třetí generace startuje na 654 610 (sic) Kč. Za tyto peníze pořídíte provedení A 160, které disponuje nepříliš oslňujícími 109 benzinovými koňmi. Pokud tedy nehodláte být brzdou provozu, je zapotřebí trochu navýšit rozpočet. V té chvíli nicméně již ve spojení s benzínem roste také spotřeba, což je v dnešní době podstatné. Platí to pak i v případě, že si koupíte vůz s třícípou hvězdou na kapotě, neboť se svým základním modelem automobilka neoslovuje jen bohaté lidi, kterým to může být ukradené.

Proto dnes může větší smysl než kdy dříve dávat dieselové Áčko, které nástupce už jistojistě nedostane. Německá automobilka totiž mění strategii a místo rozpínavosti do všemožných segmentů, která ji definovala v posledních zhruba dvou desetiletích, přejde na zeštíhlení nabídky. Zachovány tak budou pouze větší, luxusnější, a tedy i dražší modely, které nebudou odhalovat drahotu elektromobility - auta za miliony už typ pohonu zásadně nezdraží.

Je otázkou, kam toto směřování značku dovede, podstatné však je, že třída A jako taková bude k mání už jen pár let, s dieselem pod kapotou možná ani to ne. Jako na zavolanou tak německý Auto Bild přichází se zkušenostmi, které od října roku 2019 nabral za volantem Mercedesu A 220d. Tuto verzi u nás přitom můžete koupit od 951 060 Kč, za které dostanete dieselový dvoulitr, 190 koní a schopnost akcelerovat na stovku za 7 sekund či dosáhnout nejvyšší rychlosti 235 km/h.

To nezní špatně. A zajímavá je i spotřeba. Ta oficiální byla vyčíslena na rovných 5 litrů na sto kilometrů, čehož se našim kolegům povedlo takřka dosáhnout. Průměr na počátku testu totiž činil 5,3 l/100 km, po najetí 102 507 kilometrů se pak ručička ustálila na 5,9 litrech. A to přesto, že vůz na německých Autobahnech častokrát překročil metu dvou set kilometrů v hodině. V té chvíli již jeho dieselové ústrojí bylo žíznivější, s lehčí nohou na plynu však nebyl problémem dojezd přes 1 000 km na jedno párminutové natankování.

Souběžně s tím Němci dodávají, že A 220d dokáže konkurovat Volkswagenu Golf GTD v rámci dynamiky, komfortem a bytelností jej nicméně předčí. Po najetí více než stovky tisíc kilometrů totiž interiér vykazoval jen velmi malou míru opotřebení. V dílnách Dekry navíc již tradičně došlo na rozmontování testovacího exempláře do posledního šroubku, pročež byla objevena jen velmi mírná koroze na podvozku a lehčí únik chladiva z klimatizace. O nic dramatického tedy nešlo.

Auto Bild kromě toho vyzdvihl podvozek, který v mnoha ohledech překoná i výše postavenou třídu C. Základní model značky je tak ideálem i na dálkové trasy, zvláště s oním dieselem pod kapotou. A jakkoliv se s ohledem na kompaktní rozměry nedá uvnitř počítat se zázraky, rodinám dostatek prostoru nabídne. Ocenění si pak zaslouží i velkorysá 23,8litrová nádrž na roztok močoviny (AdBlue), k jejímuž doplňování nebudete muset při spotřebě 1 l/1 000 km přistupovat příliš často.

Ne vše si nicméně zasloužilo pochvalu. Nižší světlá výška totiž sice napomáhá ovladatelnosti, dynamice i spotřebě, je však spolu se spuštěnou přídí zdrojem mnohých kontaktů hlavně s retardéry. Pozor si pak pochopitelně musíte dát i při parkování u obrubníků, a to nikoliv jen kvůli odření karoserie. Kolegům se totiž občas stalo, že nemohli otevřít dveře. Kromě toho si pak stěžovali i na přecitlivělost některých asistenčních systémů. Na multimédia MBUX ale již pěli chválu.

Ve finále tak dieselová třída A odjíždí z dlouhodobého testu se známkou 1, přičemž jedinou zásadní výtkou je vyšší cena. Při zaškrtnutí pár prvků příplatkové výbavy jste totiž hodně daleko za milionovou metou. Na druhou stranu, extrémních servisních nákladů se minimálně v prvních třech letech zjevně nemusíte bát. A při pohledu na neustále se zvyšující ceny ojetých aut je snadno možné, že po této době A 220d dobře zpeněžíte. Zvláště když jeho nástupce již nebude k mání.


Základní model Mercedesu ohromil v testu na 100 tisíc km, přesto končí. Je čas udělat dobrý obchod? - 1 - Mercedes-Benz A-Class 2021 bez cipu 01Základní model Mercedesu ohromil v testu na 100 tisíc km, přesto končí. Je čas udělat dobrý obchod? - 2 - Mercedes-Benz A-Class 2021 bez cipu 02Základní model Mercedesu ohromil v testu na 100 tisíc km, přesto končí. Je čas udělat dobrý obchod? - 3 - Mercedes-Benz A-Class 2021 bez cipu 03
Mercedes chce být do budoucna hlavně výrobcem luxusních elektrických aut, dieselovou třídu A tak můžete koupit již jen v několika málo příštích letech. A dle kolegů z Auto Bildu chybu rozhodně neuděláte. Foto: Mercedes-Benz

Zdroj: Auto Bild

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.