Zkrachovalému Hertzu bylo dodáno 500 elektrických SUV, stěží mu někam pomohou

Je to ironie osudu, která jen dokresluje, jak náhle a drasticky zkřížila pandemie koronaviru plány mnohých firem. Hertz chtěl dokonce hrát na zelenou strunu, teď je na hranici totálního kolapsu.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Zkrachovalému Hertzu bylo dodáno 500 elektrických SUV, stěží mu někam pomohou

7.6.2020 | Petr Miler

Zkrachovalému Hertzu bylo dodáno 500 elektrických SUV, stěží mu někam pomohou

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Je to ironie osudu, která jen dokresluje, jak náhle a drasticky zkřížila pandemie koronaviru plány mnohých firem. Hertz chtěl dokonce hrát na zelenou strunu, teď je na hranici totálního kolapsu.

Uběhly dva týdny od chvíle, kdy jsme se dočkali prvního velkého koronavirového krachu. Stěží lze jinak označit situaci Hertzu, jedné z největších autopůjčoven světa, která velmi rychle a velmi drasticky doplatila na kolaps cestovního ruchu a svůj způsob financování půjčovaných aut. O práci už dříve přišly u Hertzu desítky tisíc lidí a nikdo v tuto chvíli neví, co bude se statisíci aut, která společnost vlastní nebo si sama pronajímá.

Je třeba jedním dechem dodat, že situace firmy není zcela beznadějná. Bankrot vyhlásila v soulad s tzv. kapitolou 11 americké insolvenční legislativy a tedy doufá v reorganizaci, nikoli likvidaci. Jenže v jejích rukou už to není a pokud uvážíme fakt, že největší akcionář společnosti, miliardář Carl Icahn, který v Hertzu vlastnil 38 % akcií a firmu prakticky ovládal, prodal veškeré své akcie za zlomek jejich původní ceny, jsou šance na její přežití v původní podobě velmi, velmi malé.

Za této situace přichází tisková zpráva čínského startupu Aiways, který se chlubí tím, že získal první velkou zakázku mimo Čínu - dodal 500 elektrických SUV velké autopůjčovně. Jaké, už jistě uhádnete - Hertzu. Jde tedy o evropskou filiálku firmy, která sama o sobě bankrot nevyhlásila, protože ale patří tomu samému holdingu, který ano, pak v případě jeho úpadku skutečně nelze předpokládat, že by se Hertzu v Evropě dařilo jakkoli dobře. Tak či onak se nedá se předpokládat, že by značka Hertz z trhu zcela zmizela, nový majitel ale v takovém případě bude jistě hledět na maximální efektivitu celého byznysu. A s tou jdou elektrická auta ruku v ruce opravdu málo, ať už z Číny nebo ne.

Je tak skutečně ironií osudu, že se o této věci dozvídáme dva týdny po krachu mateřské firmy. Nejlépe to dokumentuje, jak tvrdým způsobem koronavirová krize zasáhla některá odvětví - ještě před několika měsíci měl Hertz pomyšlení na více či méně rozmařilou koupi flotily elektromobilů pro podtržení vlastní image - o více než marketing v takových případech obvykle nejde. A nyní nemá ani na to, aby věřitelům vyplatil domluvené kompenzace v případě pokles tržní hodnoty pronajímaných aut.

Věci se změnily opravdu rychle, ale držme Hertzu palce - za současného optimismu by se snad mohla najít cesta, která by firmu udržela v chodu v původní, třebaže nezbytně redukované podobě. Jestli si Hertz za takové situace udrží i flotilu 500 elektromobilů určených hlavně pro letoviska na Korsice, ukáže teprve čas.


Zkrachovalému Hertzu bylo dodáno 500 elektrických SUV, stěží mu někam pomohou - 1 - Aiways U5 Hertz 2020 dodani 01
Aiways se chlubí obří dodávkou modelu U5 autopůjčovně Hertz. Po krachu mateřské firmy ale vše vyznívá poněkud hořce

Zkrachovalému Hertzu bylo dodáno 500 elektrických SUV, stěží mu někam pomohou - 2 - Aiways U5 Hertz 2020 dodani 02Zkrachovalému Hertzu bylo dodáno 500 elektrických SUV, stěží mu někam pomohou - 3 - Aiways U5 Hertz 2020 dodani 03Zkrachovalému Hertzu bylo dodáno 500 elektrických SUV, stěží mu někam pomohou - 4 - Aiways U5 Hertz 2020 dodani 04Zkrachovalému Hertzu bylo dodáno 500 elektrických SUV, stěží mu někam pomohou - 5 - Aiways U5 Hertz 2020 dodani 05Zkrachovalému Hertzu bylo dodáno 500 elektrických SUV, stěží mu někam pomohou - 6 - Aiways U5 Hertz 2020 dodani 06Zkrachovalému Hertzu bylo dodáno 500 elektrických SUV, stěží mu někam pomohou - 7 - Aiways U5 Hertz 2020 dodani 07Zkrachovalému Hertzu bylo dodáno 500 elektrických SUV, stěží mu někam pomohou - 8 - Aiways U5 Hertz 2020 dodani 08Zkrachovalému Hertzu bylo dodáno 500 elektrických SUV, stěží mu někam pomohou - 9 - Aiways U5 Hertz 2020 dodani 09Zkrachovalému Hertzu bylo dodáno 500 elektrických SUV, stěží mu někam pomohou - 10 - Aiways U5 Hertz 2020 dodani 10Zkrachovalému Hertzu bylo dodáno 500 elektrických SUV, stěží mu někam pomohou - 11 - Aiways U5 Hertz 2020 dodani 11Zkrachovalému Hertzu bylo dodáno 500 elektrických SUV, stěží mu někam pomohou - 12 - Aiways U5 Hertz 2020 dodani 12Zkrachovalému Hertzu bylo dodáno 500 elektrických SUV, stěží mu někam pomohou - 13 - Aiways U5 Hertz 2020 dodani 13
Aiways U5 do detailu


Zdroj: Aiways

Petr Miler

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše