Vyzkoušeli jsme nové Subaru WRX STi, takhle zrychluje až k 257 km/h: video

Pokud snad pochybujete o tom, zda je i nové STi dost rychlé, můžeme vás uklidnit předem - je.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Jízdní dojmy a další testy

Vyzkoušeli jsme nové Subaru WRX STi, takhle zrychluje až k 257 km/h: video

30.5.2014 | Autoforum.cz | 15 příspěvků

Vyzkoušeli jsme nové Subaru WRX STi, takhle zrychluje až k 257 km/h: video

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Pokud snad pochybujete o tom, zda je i nové STi dost rychlé, můžeme vás uklidnit předem - je.

Tip: Přečtěte si již kompletní první test nového Subaru WRX STi 2014 z českých silnici doplněný i o jízdní video a téměř 150 vlastních fotografií.

Letošní rok se možná nese ve znamení invaze hot hatchů se stotisícovkovými cenami, velmi zajímavé novinky se ale objevují i o kategorii výše. Jen chvíli si u nás můžete objednat poslední generaci německé legendy jménem BMW M3 a teprve ode dneška je oficiálně k mání i další generace legendy japonské, Subaru WRX STi. Za volant obou těchto novinek jsme se dostali ještě za čerstva a během následujících dnů vám je představíme v prvních testech. Než se tak ale stane, můžeme vám po avízu možností nové M3 nastínit i to, co svede zbrusu nové STi.

Pochopitelně, když se nadšencům našeho ražení naskytne příležitost okusit podobná auta, nelze se na to netěšit, z nového STi jsme ale měli i trochu obavy. Z dostupných informací se totiž nezdálo být až tak nové a v posledním testu předchozí generace už vedle o nějakých sedm let novějšího vozu nepochybně nižší úrovně nezářilo tak, jako to svedlo kdysi. A když nová generace vypadá na první pohled skoro jako velký facelift, může se na tom vůbec něco změnit?

Komplexní odpověď na tuhle otázku vám v tuto chvíli nedáme, můžeme vám ale ukázat, jak je na tom japonská novinka s dynamikou v přímce. 300koňový, stále docela kompaktní sedan si v tomto ohledu nikdy nevedl špatně, právě předchozí model ale už trochu ztrácel dech zejména tehdy, pokud šlo o něco jiného než maximální zrychlení. Třebaže 2,5litrový motor se rozsahem použitelných otáček prostě nemohl rovnat novějším dvoulitrům a i s výkonovou převahou ztrácel v podstatě kdykoli, kdy jeho otáčky padly pod čtyřtisícovou mez. Právě tohle je ale u nového STi jinak.

Ani to sice pružností neohromuje, nepříjemná „tvrdost” motoru je ale ta tam a přiložené video to též dokumentuje. Dynamika vozu tak zejména při pohodovějších přesunech (a ruku na srdce - takových bude stejně vždy většina) působí o dost přirozeněji, samozřejměji a auto se tak jeví být silnějším a rychlejším, i když vlastně silnější není. Nechceme ale říci, že jde o „pružnější totéž” a na ono „totéž” už jsme tak nějak zvyklí. Ne, tohle auto pořád dokáže svou rychlostí fascinovat a to ještě více, než kdy dříve.

Že na stovku pálí s vervou fanatického Afghánce nepřekvapí a že mu to i do 200 km/h jde výborně, také ne. Tohle STi je ale snad poprvé v historii dynamicky schopné i za hranicí 200 km/h. Papírová maximálka rázem není jen číslo na papíře, vůz dokáže na rovině udávaných 255 km/h skutečně dosahovat, a to celkem rychle. Motor a zejména převodovka zásadně jiné nejsou, aerodynamika ale jinde být musí. A má to i další pozitivní důsledky, které vám v testu přiblížíme.

Máme za to, že tohle auto by s pomocí gravitace snad překonalo i metu 270 km/h, v testu maximální rychlosti se ale jaksi zasekává na 262 km/h GPS, i když do té doby akceleruje ještě s jistou vervou. Podle nás má nějaký omezovač rychlosti, neboť otáčky ještě prostor k akceleraci dávají a těžko se stane náhodou, že se veškeré zrychlování vždy „zasekne” přesně na 270 km/h dle tachometru. Ale to opravdu neberte jako minus, rychlost až 262 km/h zklame asi málokoho, zvláště když se i v ní chová auto opravdu nebývale klidně.

Nové STi je prostě pořád raketa a konečně bere slova z úst i těm, kteří je dosud pro její „ryze dodvoustovkový” charakter hanili. Stačí ale tahle drobná změna na to, aby si, třebaže s nižší cenou uhájilo svou kůži vedle dotírajících super hot hatchů jako je nový Golf R? Odpověď zní nikoli, jenže novinka má v zásobě ještě pár trumfů. Jaké? Povíme vám o nich, už brzy na tomto webu, na Autoforum.cz.

Autoforum.cz

Diskuze 15 příspěvků

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.