Expert vysvětlil fungování triku Mercedesu, kterým využil mezeru v pravidlech F1

Už je jasné, že je v souladu s aktuálními pravidly, stejně jako to, že FIA se nelíbí, neboť pro příští rok už ho zakázala. Jak přesně funguje? To vysvětlil expert na techniku ef-jedniček zvaný Chain Bear.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Technika

Expert vysvětlil fungování triku Mercedesu, kterým využil mezeru v pravidlech F1

27.2.2020 | Petr Prokopec

Expert vysvětlil fungování triku Mercedesu, kterým využil mezeru v pravidlech F1

/

Už je jasné, že je v souladu s aktuálními pravidly, stejně jako to, že FIA se nelíbí, neboť pro příští rok už ho zakázala. Jak přesně funguje? To vysvětlil expert na techniku ef-jedniček zvaný Chain Bear.

Minulý týden se letos vůbec poprvé rozezvučely motory Formule 1, neboť v Barceloně odstartovaly předsezónní testy. Rybník už v tu chvíli všem vypálil Mercedes, který na ně dorazil s monopostem osazeným systémem DAS (Dual Axis Steering). Ten umožňuje jezdci, aby přitažením či naopak odtlačením volantu ovládal odklon a sbíhavost předních kol. Je velmi pravděpodobné, že tato úprava stříbrným šípům zajistí dominanci prakticky na jakémkoliv okruhu. To se týká i Rakouska či Mexika, tedy míst, která jim dosud nevyhovovala.

Abychom lépe pochopili, proč DAS dává Mercedesu náskok před ostatními, je třeba si vysvětlit, co dělá. K tomu využijeme přiložené grafiky a komentáře člověka, který si na Youtube říká Chain Bear a platí za experta na techniku Formule 1.

Jak už jsme zmínili, smyslem změny nastavení je úprava geometrie předních kol, neboť každý z jízdních režimů vyžaduje trochu něco jiného. Na rovinkách je ideální, aby roviny kol byly paralelní s podélnou osou monopostu. To minimalizuje tření pneumatik a tím i jejich opotřebení, skvělá je rovněž přilnavost a vozy tak mohou dosahovat maximálních rychlostí při zachování dobré manévrovatelnosti. Auto by ale při tomto nastavení bylo v zatáčkách velmi nekonkurenceschopné.

V nich je výhodnější mít kola nastavena sbíhavě nebo naopak rozbíhavě. První varianta je výhodná na rychlých tratích, jako je třeba Imola. Druhá pak favorizuje technické okruhy s ostrými zatáčkami. Týmy tak byly dodnes odkázány na hledání kompromisu, který se liší podle charakteru okruhu.

V případě Mercedesu si nyní jezdec během jízdy může přitažením či odtlačením volantu měnit právě sbíhavost kol. Je to tedy pomalu totéž, jako kdyby třícípá hvězda během jednoho kola užívala dva nebo tři vozy, kdy jeden je nastaven ideálně pro pomalé zatáčky, druhý pro rychlé zatáčky a třetí pro rovinky. To jeho monoposty staví o notný kus nad všechny ostatní a alespoň teoreticky je odsuzuje do role statistů.

Už je také jasné, co na to říkají pravidla - Mercedes i FIA říkají, že systém je plně legální. Nicméně k dispozici jej bude mít třícípá hvězda nanejvýš letos, neboť od příštího roku změny nastavení geometrie kol podobným způsobem nebudou možné.

Přesto je možné, že před závodem v Austrálii budou ze strany ostatních týmů podány protesty. Nejhlasitější je aktuálně Red Bull, dle kterého nedochází jen ke změně odklonu kol, ale souběžně s tím se mění i světlá výška. A to by již naplňovalo definici aktivního zavěšení, které je zakázáno. Technický delegát FIA Jo Bauer nicméně stojí za Mercedesem.

Jak se tedy zdá, stříbrné šípy do prvních závodů skutečně vyrazí jako jediné s novým unikátním systémem, neboť i Ferrari přiznalo, že dříve než v polovině sezóny na DAS nebude mít odpověď. Zda to třícípé hvězdě skutečně umožní ukázat zbytku pole záda hned na startu, je ovšem otázkou. Někteří konkurenti tvrdí, že jeho výhody nejsou tak velké, jak se zdá.


Expert vysvětlil fungování triku Mercedesu, kterým využil mezeru v pravidlech F1 - 1 - Mercedes F1 2020 DAS grafika videoscreen 01Expert vysvětlil fungování triku Mercedesu, kterým využil mezeru v pravidlech F1 - 2 - Mercedes F1 2020 DAS grafika videoscreen 02Expert vysvětlil fungování triku Mercedesu, kterým využil mezeru v pravidlech F1 - 3 - Mercedes F1 2020 DAS grafika videoscreen 03Expert vysvětlil fungování triku Mercedesu, kterým využil mezeru v pravidlech F1 - 4 - Mercedes F1 2020 DAS grafika videoscreen 04
Mercedes letos ve Formuli 1 díky systému DAS v podstatě nasadí dva vozy v jednom, měl by díky němu opět kralovat

Zdroj: Chain Bear@Youtube

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše