Home > Rubriky a sekce > Technika > Článek
Jak moc zlepšuje zrychlení auta tzv. Launch Control? Majitel Lamba to změřil
2.1.2017 | Marek Bednář | Přidat příspěvek
(+ video) Prakticky každý výkonnější vůz s automatickou převodovkou je teď vybaven systémem kontroly startu. Je efektní, pomáhá ale něčemu?
Anglicky Launch Control, česky elektronicky asistovaný rozjezd s maximálním zrychlením, je dnes už běžnou výbavou nejen supersportů. Z nejvyšších pater se rychle dostal do běžnější produkce spolu s tím, jak rostou výkony motorů. Efektivně se rozjet s autem o výkonu přes 400 k dnes umí málokdo, proto dnes mívají Launch Control i auta s manuálem, běžnější je ale u vozů vybavených automaty - módnějšími dvouspojkami i těmi klasickými s hydraulickým měničem.
Lamborghini Huracán není výjimkou, stejně jako sesterské Audi R8 V10 plus, jehož rychlý start jsme vám předvedli. Je to nepochybně efektní věc, otáčky vyletí, spojka se „kousne” a auto vypálí vpřed jako smyslů zbavené, s nepochybně vyššími nároky na techniku. Je ale tento systém také efektivní? Pomáhá citelně zlepšit čas akcelerace? Nebo - zvlášť u čtyřkolky a dvouspojkového automatu - stačí prostě zašlápnout plyn do podlahy a dočkáte se méně efektního téhož, jen s ohleduplnějším chováním k autu?
Přesně to se rozhodl vyzkoušet člověk stojící za kanálem DragTimes na Youtube, majitel mnoha zajímavých aut. Mezi nimi najdeme i zmíněné Lamborghini Huracán, u nějž vyzkoušel akceleraci z nuly na 60 mph (97 km/h) s Launch Controlem, zde nazvaným Thrust Mode, a bez něj. Neměřil stopkami v ruce, nýbrž profesionální technikou, a výsledky jsou pozoruhodné.
Od pohledu na obě akcelerace je patrné, že auto jede v obou případech výtečně a běžným okem sotva postřehnete rozdíl. Technika ho ukázala - s aktivním Thrust Mode se řidič dostal nejlépe na 2,83 vteřiny, bez něj v ideálním případě na 2,99 vteřiny. To je skutečně velmi malý rozdíl, ale rozdíl to pochopitelně je.
Přesto je záměr jasný - pokud zrovna nesoutěžíte s Teslou Model S P100D, stačí zašlápnout plyn do podlahy normálně od volnoběhu a držet, dokud nebudou vaši soupeři jen tečkou ve zpětném zrcátku. Huracán tu mimochodem znovu ukazuje, jak dokáže být i se „zastaralým” atmosféricky plněným motorem rychlý - na 97 km/h zrychlí v obou případech rychleji, než podle automobilky má. Podle autora videa překonává i Aventador s jednospojkovým robotizovaným manuálem, který jinak má být rychlejší. Jestli Lambo schválně udává u Huracánu horší čas, protože lepší než u Aventadoru by u „základního modelu” nevypadal době, posuďte sami...






Launch Control u Huracánu, zde zvaný Thrust Mode, na akceleraci vozu zase tak moc nemění. Tabulka ukazuje výsledky dvou měření s Thrust Modem a dvou bez něj
Zdroj: DragTimes@YouTube
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
Žádná AI: Nové Bugatti nafotili pohřbené ve sněhu, je to 100 milionů korun zasypaných špinavou břečkou
30.12.2025
Návrat Mercedesu k motorům V8 po fiasku hybridních čtyřválců je skutečný, výsledek ale nezní jako poctivé AMG
29.12.2025
To pravé nadělení? Tři moderní auta s motory V12 si to rozdala ve sprintu, jejich symfonie nejlíp zní bez turba
28.12.2025
Nové na MotoForum.cz
- Proč má Andorra nejvyšší hustotu jezdců MotoGP a Superbike 29.12.2025
- Honda V3R 900 E-Compressor: prototyp nového motoru V3 29.12.2025
- Irské mistrovství v silničních závodech signalizuje náznak zlepšení 26.12.2025
- Brabus 1400 R Signature Edition: vévoda z karbonu 26.12.2025
- Krádež dílů Ducati MotoGP a WorldSBK: zatčen bývalý zaměstnanec 25.12.2025
Nejnovější články
EU v roce 2026 zavede nový povinný prvek aut, rychlým řidičům z něj půjde hlava kolem
před 11 hodinami
Bateriový kontrakt Tesly pro Cybertruck původně za 55 miliard má teď hodnotu 140 tisíc Kč, takový průšvih to je
včera
Jde to i bez Mansory: Takhle si někdo nechal už ve fabrice zmastit nové Porsche. A to jste ho neviděli zvenčí
včera
Měla to být chlouba nové Tesly, nyní odhaluje jednu z největších nemocí dnešní automobilové doby
včera
Porsche si nechalo patentovat řešení, které dovolí změnit barvu auta na počkání, jak si zrovna zamanete
včera
Živá témata na fóru
- BMW Divize 12.31. 17:08 - Zajda
- Přituhuje 12.31. 16:17 - abgx1
- VZKAZY 12.31. 12:58 - pavproch
- Lampárna (stěžovatelna) 12.31. 11:59 - Brus
- Policejní kontroly a měření 12.30. 16:18 - řidičBOB
- Zimní/letní? Už máte přezuto? 12.30. 15:14 - pavproch
- Porsche - vse o sportovnich modelech 12.29. 09:16 - pavproch
- MG Cyberster 12.28. 16:41 - lukasak12
