Možný pohon aut budoucnosti skrývá úplně vše potřebné v jednom balení

Pohon auta je dnes hodně složitá věc. Potřebujete motor, převodovku, rozvodovku, někdy i kardan, poloosy, často i homokinetické klouby a řadu dalších věcí. S tímto řešením nikoli.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Technika

Možný pohon aut budoucnosti skrývá úplně vše potřebné v jednom balení

18.9.2019 | Mirek Mazal

Možný pohon aut budoucnosti skrývá úplně vše potřebné v jednom balení

/

Pohon auta je dnes hodně složitá věc. Potřebujete motor, převodovku, rozvodovku, někdy i kardan, poloosy, často i homokinetické klouby a řadu dalších věcí. S tímto řešením nikoli.

Snad všechny části vozidel prošly letitým vývojem směřující ke zdokonalení, otázka poloměru otáčení ale kvůli neustále se zvětšujícím jako by zůstala pozadu. Poslední dobou se často upozorňuje na téměř neviditelné natáčení zadních kol, které pomůže v pomalých i rychlých zatáčkách, ve městech má ale pořád omezený efekt. I tuto věc by mohl vyřešit nový nápad firmy Protean Electric.

Protean se bez větší nadsázky pokouší znovu vynalézt kolo. Už v roce 2013 předvedl elektromotory integrované do nábojů, ale to není nic až tak převratného, Pokud integrujete kola do motorů, spoustu věcí zjednodušíte, v případě výše zmíněného si ale nepomůžete nikam - pořád budete mít auto s řízením, které bude sice schopno pracovat s větším natočením kol, pro ovládání vozu ale bude pořád limitující a pro konstrukci stále zesložiťující. Proto Protean vyvinul novinku, která do kola integruje úplně vše.

Z konstrukčního hlediska je to geniální. Můžete si vymyslet auto, jaké chcete, na něj pouze přidáte dvě nebo čtyři (pokud bude zájem pohánět všechna kola a dosáhnout dokonalé flexibility) kola od Proteanu, které připojíte k akumulátoru a... jedete. Není tu absolutně žádný omezující prvek, z auta zmizí asi tisíc dnes běžných dílů - nebude tu motor, nebude tu převodovka, jakékoli hnací hřídele, diferenciál, nebude tu ani řízeni, skutečně nic krom karoserie, akumulátorů a kol. Přidáte jen řízení a brzdění „po drátě” a vše se začne pohybovat.

Tento přelom umožňuje nová technologie, která dovoluje kolu otáčet se o 360 stupňů kolem své osy. Prototyp jménem Protean360+ byl vyhlášen jako „první svého druhu, který bude vyvinut pro komerční účely.“ Krom toho bude uvnitř disku kola pochopitelně namontované elektrické hnací ústrojí, řízení, brzdy i zavěšení v jednom kompletním modulu.

Elektromotor v každém rohu karoserie by mohl dodávat až 108 koní (80 kW) a točivý moment 1 250 Nm. Vynásobením čtyřmi by se technologie zařadila mezi velmi výkonné, a tak nutně nemusí jít o řešení pro autonomní autobusy pohybující se po městě, ale klidně i pro auta se sportovními ambicemi. Jestli se někdy v dohledné době dočká nasazení v produkčním autě, je jiná otázka, možný pohon budoucnosti to ale nepochybně je.


Možný pohon aut budoucnosti skrývá úplně vše potřebné v jednom balení - 1 - Protean360 nova kola zataci do vsech smeru foto 01Možný pohon aut budoucnosti skrývá úplně vše potřebné v jednom balení - 2 - Protean360 nova kola zataci do vsech smeru foto 02Možný pohon aut budoucnosti skrývá úplně vše potřebné v jednom balení - 3 - Protean360 nova kola zataci do vsech smeru foto 03Možný pohon aut budoucnosti skrývá úplně vše potřebné v jednom balení - 4 - Protean360 nova kola zataci do vsech smeru foto 04Možný pohon aut budoucnosti skrývá úplně vše potřebné v jednom balení - 5 - Protean360 nova kola zataci do vsech smeru foto 05Možný pohon aut budoucnosti skrývá úplně vše potřebné v jednom balení - 6 - Protean360 nova kola zataci do vsech smeru foto 06Možný pohon aut budoucnosti skrývá úplně vše potřebné v jednom balení - 7 - Protean360 nova kola zataci do vsech smeru foto 07
Protean Electric vyvíjí nové řešení pohonu aut, všechno nezbytné skryje do rohů karoserie

Zdroj: Protean Electric

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše