Proč Porsche pořád dává 911 motor dozadu, když na to ostatní dávno kašlou?

Říká se, že Porsche dává 911 motor dozadu, protože musí. Něco na tom je, ale ono také chce. Protože to má své neoddiskutovatelné výhody.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Technika

Proč Porsche pořád dává 911 motor dozadu, když na to ostatní dávno kašlou?

12.2.2018 | Mirek Mazal | 31 příspěvků

Proč Porsche pořád dává 911 motor dozadu, když na to ostatní dávno kašlou?

/

Říká se, že Porsche dává 911 motor dozadu, protože musí. Něco na tom je, ale ono také chce. Protože to má své neoddiskutovatelné výhody.

Auta s motorem vzadu a pohonem zadních kol byla svého času normou, něčím, čím jsou dnes vozy s motorem vpředu a pohonem předních kol. Z dostupných koncepcí šlo o tu, která byla konstrukčně i výrobně nejjednodušší, hnaným kolům navíc zajišťovala slušnou trakci bez ohledu na okolnosti. Časem ale začaly převažovat její nevýhody, zejména pak nemožnost využití zádě pro převoz nákladu a použitelnost stejných technických základů pro rozmanité karosářské varianty. Třeba takový kombík s motorem vzadu se staví dost obtížně.

Pozitivem nebyla ani jistá záludnost takto koncipovaných aut, a tak dostala přednost jiná řešení. Jako to, které si ponechává nejvíce výhod koncepce „vše vzadu” a přitom odstraňuje maximum jejích nevýhod, se ukázalo být právě řešení „vše vpředu”, které je konstrukčně i výrobně podobně jednoduché (snad jen spojení hnaných a natáčecích kol je tu komplikací), řidičsky nezáludné a pro rozličné karosářské varianty zcela neomezující. Postupně tak k němu přešly všechny automobilky hlavního proudu, prémiovější značky se podržely koncepce s motorem vpředu a pohonem zadních kol, sporťáky pak od dob Lamborghini Miura mají nejčastěji motor uprostřed před zadní nápravou a pohon zadních kol.

Tohle pravidlo dodnes platí v podstatě pro všechny významnější automobily světa, výjimky jsou drobné a nepodstatné. Až na jednu - Porsche 911. To se dodnes jako jediný opravdu špičkový automobil drží koncepce „vše vzadu” a je třeba se ptát, proč.

Přesně tuto otázku si položil náš přítel Jason Fenske z Engineering Explained s tím, že přece už samotná volba koncepce auta je zásadní pro to, čeho bude auto schopno a čeho nikoli. Soustředit asi dvě třetiny hmotnosti na zadní nápravu se zdá být značně nemoudré a fakt, že se toho 911 do dnešních dnů drží, vzývá hlasy, že jde o pouhý přežitek, na který by mělo Porsche co nejdříve zapomenout. Jenže Jason říká, že to minimálně u auta tohoto zaměření takový nesmysl není. A s pomocí pěti různých scénářů vykreslí racionální důvody, proč motor za řidičem je také výhodou.

Zpočátku spravedlivě zmiňuje nevýhody, mezi které patří příliš lehká příď, kvůli které Porsche rádo tíhne k nedotáčivosti, nebo naopak příliš těžká záď, která dokáže vůz učinit rychle poslat do přetáčivého a v tomto případě i obtížněji korigovatelného smyslu. Pomineme-li ale další nevýhody, jako například malý zavazadlový prostor, který u auta tohoto typu stejně není rozhodující, pak před sebou máme soubor výhod. A připomíná ze všeho nejvíce dobrý návod, jak vytvořit skvělé sportovní náčiní.

Jason zahajuje začíná u brzdění, při němž se motor umístěný za zadní osou projevuje jednoznačně pozitivně. Každé auto přenáší při brzdění velkou část hmotnosti na přední nápravu, která je u aut s pohonem zadních kol osazena relativně úzkými pneumatikami. Většina hmotnosti auta s motorem vpředu tak v tu chvíli dopadá na ně a brzdným schopnostem to logicky nepomáhá, ovladatelnosti při brzdění jakbysmet. Naopak u Porsche dojde v takové chvíli k rovnoměrnějšímu rozložení hmotnosti, kdy navíc velkou část decelerace zastanou široké pneumatiky zatížené motorem. Ne nadarmo jsou devětsetjedenáctky jedněmi z nejlépe brzdících aut světa, tato výhoda se překonává komplikovaně.

Během akcelerace dochází k podobnému přenosu hmotnosti, ale opačným směrem. Sešlápnutí plynového pedálu přirozeně přenese hmotnost dozadu a v této chvíli znovu sklízí ovoce zadní pohon se širšími pneumatikami zatíženými ještě více než než samotným motorem. Znovu ne nadarmo je nejdrtivěji akcelerujícím autem Porsche 911 Turbo, kterému navíc pomáhá i pohon všech kol.

Ten není u puristů bůhvíjak oblíbený, ale s koncepcí Porsche se stává snesitelný prostřednictvím distribuce výkonu hlavně na zadní kola. Výkon je rozdělován primárně přes diferenciál na poháněná kola a posléze přes hnací hřídel dopředu, takže jde i o řešení relativně elegantní a efektivní, což se třeba o xDrivu BMW nebo ještě divočejším Ferrari 4RM říci nedá - když máte motor vpředu a pohon zadních kol, je elegantní řešení pohonu 4x4 vždy trochu oříšek.

Zadní zástavba je vhodná také pro dobrou účinnost motoru a ušetření hmotnosti. Zadní pohon s motorem vpředu potřebuje dodatečné komponenty na přenos výkonu, které znamenají zvýšení celkové hmotnosti a snížení efektivity. Motor vzadu a pohon zadních kol ušetří zejména na krátkých konstrukčních vzdálenostech. A pokud jde o koncepci „vše vpředu”, je potíží už zmíněná nutnost nechat na jejich bedrech akceleraci i zatáčení. V provedení Porsche 911 zadní gumy hlavně akcelerují a přední zatáčí - když dělají oboje současně, vede to k nerovnoměrnému rozložení přilnavosti a k nestabilnímu chování na silnici.

Pátý scénář z pěti vhodných do krámu zadokolkám s motorem na zadku nastává během snížené adheze. Maximální přilnavost během akcelerace na ledu dosáhne snadněji vůz s převahou hmotnosti blíže zadní části, než kdyby byl motor vepředu, jak jsme psali výše. Zrychlení se rovná koeficientu tření mezi pneumatikou a zemí. Až o třetinu lepší start dosáhne Porsche se zadním uložením pohonu než auto s motorem vepředu, pokud budou obě soutěžit na kluzkém povrchu.

Řešení 911 tedy má své výhody i na papíře a je to jeden z důvodů, proč se jej Němci drží. Jde tu jistě také o tradici a neochotu zákazníků přijmout změnu, Porsche ale dokáže se svým klenotem pracovat tak, že přirozené nevýhody této koncepce dokáže hodně upozadit a její výhody naopak maximálně rozvinout. Proto také devětsetjedenáctky patří k těm nejrychlejším sporťákům na okruzích. A možná proto se říká, že kdo jednou zkusí 911, už nechce jinak...


Proč Porsche pořád dává 911 motor dozadu, když na to ostatní dávno kašlou? - 1 - Proc ma Porsche 911 motor za zadni napravou 01Proč Porsche pořád dává 911 motor dozadu, když na to ostatní dávno kašlou? - 2 - Proc ma Porsche 911 motor za zadni napravou 02
Koncepce Porsche 911 má výhody hlavně při akceleraci a deceleraci...

Proč Porsche pořád dává 911 motor dozadu, když na to ostatní dávno kašlou? - 3 - Porsche proc je dobry motor vzadu 01Proč Porsche pořád dává 911 motor dozadu, když na to ostatní dávno kašlou? - 4 - Porsche proc je dobry motor vzadu 02Proč Porsche pořád dává 911 motor dozadu, když na to ostatní dávno kašlou? - 5 - Porsche proc je dobry motor vzadu 03Proč Porsche pořád dává 911 motor dozadu, když na to ostatní dávno kašlou? - 6 - Porsche proc je dobry motor vzadu 04
...jak vám názorně předvede Jason Fenske s pomocí své slavné tabule

Zdroj: [https://www.youtube.com/channel/UClqhvGmHcvWL9w3R48t9QXQ Engineering Explained@Youtube]

Mirek Mazal

Diskuze 31 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše