Rusové našli způsob, jak autu levně přidat pohon 4x4, aplikovali ho na Ladu

Pohon všech kol je na jednu stranu velmi vítanou, na tu druhou ale také obvykle velmi drahou příplatkovou výbavou. Rusové našli způsob, jak jej levně dát i vozu, který jej mít ani nemohl.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Technika

Rusové našli způsob, jak autu levně přidat pohon 4x4, aplikovali ho na Ladu

25.12.2019 | Petr Prokopec

Rusové našli způsob, jak autu levně přidat pohon 4x4, aplikovali ho na Ladu

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Pohon všech kol je na jednu stranu velmi vítanou, na tu druhou ale také obvykle velmi drahou příplatkovou výbavou. Rusové našli způsob, jak jej levně dát i vozu, který jej mít ani nemohl.

Kutilství u nás už přestává být tak populární jako dříve, jistě i proto, že životní úroveň se v posledních letech výrazně zlepšila. Ve značné části Ruska se však skoro zastavil čas, a tak nepřekvapí, že se mnoho tamních motoristů zkouší podomácku vylepšovat své vozy. Ty nejčastěji nesou logo Lady, které je spárováno s pohonem zadních kol. Jakkoliv však tato koncepce přináší nemalou porci zábavy, umí být také zdrojem starostí.

Co přesně máme na mysli? Před oněmi několika málo lety bychom vám řekli, že stačí mrknout z okna ven a ihned pochopíte. Nicméně letošní zima se zatím příliš nevyvedla. Tedy v Česku, v Rusku již je sněhu dostatek. To ovšem pro zmiňované Lady představuje jistý problém, neboť stačí málo a můžete vyměnit volant za sněžnice. Na druhou stranu však díky zmiňovanému kutilství stačí také velmi málo k tomu, abyste byli zpět ve hře.

Tím se řídili i lidé z Garage 54, kteří s se humorem sobě vlastním pustili do realizace řešení, která má pohon všech kol umět nahradit - stačí prý za pomoci lana či kabelu využít pohon jedné osy, aby roztáčel i kola té druhé. Jako pokusný vůz posloužila stará Lada, jejíž nápravy byly osazeny navařenými ocelovými ráfky, kdy na přední bylo navinuto ocelové lano. Poté jen stačilo zacouvat do závěje, propojit navzájem kola a zázrak byl na světě. Systém skutečně zafungoval a vytáhl vůz z hlubokého sněhu.

Rusové přitom dodávají, že jejich „pohon všech kol“ má jisté nedostatky. Tím asi nejzásadnějším je omezení jeho provozuschopnosti, neboť přední náprava zabírá jen do té doby, dokud je na ní namotáno lano. To stávající vystačí na zhruba 25 až 30 metrů, což samozřejmě na vyklouznutí ze závěje stačí. Pokud byste ovšem chtěli urazit s domácky vyrobenou čtyřkolkou delší úsek, vyhraďte si pár dní na opětovné navíjení.

Kromě toho je třeba počítat s výrazným přenosem točivého momentu do řízení. Dle chlapíků z Garage 54 vám volant klidně může i zpřelámat prsty, obezřetnost je tedy na prvním místě. Jsme nyní zvědavi, kdo z místních se pokusí Rusy trumfnout s tuzemskou Škodou 120 - ta si sice s koncepcí „vše vzadu” rozumí se sněhem o něco lépe, k dokonalosti ji ale také leccos schází...


Rusové našli způsob, jak autu levně přidat pohon 4x4, aplikovali ho na Ladu - 1 - Lada ze zadokolky ctyrkolkou videoscreen 01Rusové našli způsob, jak autu levně přidat pohon 4x4, aplikovali ho na Ladu - 2 - Lada ze zadokolky ctyrkolkou videoscreen 02Rusové našli způsob, jak autu levně přidat pohon 4x4, aplikovali ho na Ladu - 3 - Lada ze zadokolky ctyrkolkou videoscreen 03Rusové našli způsob, jak autu levně přidat pohon 4x4, aplikovali ho na Ladu - 4 - Lada ze zadokolky ctyrkolkou videoscreen 04Rusové našli způsob, jak autu levně přidat pohon 4x4, aplikovali ho na Ladu - 5 - Lada ze zadokolky ctyrkolkou videoscreen 05Rusové našli způsob, jak autu levně přidat pohon 4x4, aplikovali ho na Ladu - 6 - Lada ze zadokolky ctyrkolkou videoscreen 06Rusové našli způsob, jak autu levně přidat pohon 4x4, aplikovali ho na Ladu - 7 - Lada ze zadokolky ctyrkolkou videoscreen 07Rusové našli způsob, jak autu levně přidat pohon 4x4, aplikovali ho na Ladu - 8 - Lada ze zadokolky ctyrkolkou videoscreen 08Rusové našli způsob, jak autu levně přidat pohon 4x4, aplikovali ho na Ladu - 9 - Lada ze zadokolky ctyrkolkou videoscreen 09Rusové našli způsob, jak autu levně přidat pohon 4x4, aplikovali ho na Ladu - 10 - Lada ze zadokolky ctyrkolkou videoscreen 10
Rusové přišli na velmi levný způsob, jak ze zadokolky udělat čtyřkolku. Kupodivu funguje, jen má poněkud krátkou životnost

Zdroj: Garage54@Youtube

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše