Technik vysvětlil, proč je elektrické Porsche rychlejší než Tesla, i když mělo prohrávat

Elon Musk se hned po představení Porsche holedbal, že jeho vůz je papírově rychlejší, přímá srovnáni ale Model S odsoudila vždy do role poraženého. Proč tomu tak je?
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Technika

Technik vysvětlil, proč je elektrické Porsche rychlejší než Tesla, i když mělo prohrávat

4.1.2020 | Mirek Mazal

Technik vysvětlil, proč je elektrické Porsche rychlejší než Tesla, i když mělo prohrávat

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Elon Musk se hned po představení Porsche holedbal, že jeho vůz je papírově rychlejší, přímá srovnáni ale Model S odsoudila vždy do role poraženého. Proč tomu tak je?

Pokud se podíváme čistě na papírové údaje, není v případě těchto dvou vozů mnoho co řešit - Tesla Model S Perfomance slibuje akceleraci na stovku za 2,4 sekundy, zatímco Porsche Taycan S za 2,6 s. Navíc má americký vůz i vyšší maximální rychlost. Právě kvůli tomu se Tesla hned po premiéře německému konkurentovi vysmívala na Twitteru přímým srovnáním těchto faktů, v reálných sprintech ale musela polknout hořkou pilulku.

Nejprve Model S prohrál v přímém srovnání německé televize Vox a později dostal na frak i v testu Top Gearu, a to přesto, že Britové Tesle tak trochu nadržovali a ve výsledcích zmínili naměřenou hodnotu akcelerace z dřívějších klání, které Model S přímo v této komparaci nikdy nedosáhl. Proč tomu tak je, když papírové hodnoty naznačují opak?

Prostou odpovědí je, že Porsche je v případě udávané akcelerace konzervativnější než Tesla. Komplikovanější technické vysvětlení nabízí náš přítel Jason Fenske z Engineering Explained, který pomocí rovnic, čísel a grafů vysvětlil, že jinak tomu vlastně ani být nemohlo. Hlavní rozdíl přitom tkví v odlišném přístupu k řešení pohonu obou vozů.

Německý konkurent Tesly používá dva motory generující výkon až 560 kW (761 koní) a točivý moment 1 050 Nm na všech čtyřech kolech, z nichž ta zadní používá dvourychlostní převodovku. Točivý moment je rozdělen v poměru 610 Nm ku 440 Nm ve prospěch zadní nápravy.

Model S P100D pohání také dva elektromotory s ještě vyšším výkonem 580 kW (789 koní) a točivým momentem 1 140 Nm. Energie putuje na obě nápravy v rozložení 720 Nm vůči 420 Nm s upřednostněním zadních kol, vždy ale jen přes jednorychlostní převodové ústrojí. Právě absence většího množství převodů je pro Teslu problém, neboť kvůli tomu přenáší na kola menší točivý moment.

Přesněji řečeno posílá po znásobení zpřevodováním Taycan na kola celkem 13 035 Nm, zatímco Model S „jen” 10 925 Nm, to v případě startu z místa a tedy použití prvního převodového stupně. V potaz je ale třeba brát i obvod osazených kol, celkovou hmotnost elektromobilu i křivku průběhu točivého momentu. Porsche obouvá široké pneumatiky v rozměrech 265/35 R21 a 305/30 R21, proti tomu Tesla má přední gumy velikosti 245/35 R21 a zadní 265/35 R21. Po zvážení obvodu kol pracuje Taycan při rozjezdu se silou 36 400 N, tedy o 19 procent více než Model S - ten si musí vystačit s 30 600 N.

Rozdíl v hmotnostech nehraje zásadní roli, oba elektromobily jsou extrémně těžké. Novinka montovaná v Zuffenhausenu váží 2 323 kilogramů, americký rival je jen o 82 kilogramů lehčí. Vezmeme-li tato fakta v potaz (a zanedbáme-li rozložení hmotnosti mezi osy, neboť je blízké 50:50 v obou případech, přilnavost pneumatik i limit otáček pro maximální točivý moment), dokáže se Porsche teoreticky postarat o lepší zrychlení - 1,60 oproti 1,39 g.

Průběh výkonu resp. točivého momentu pak znovu nic dramaticky nemění a vyjdeme-li ze známých čísel, pak Porsche dosáhne 50 i 100 km/h teoreticky rychleji, neboť používá až do druhé zmiňované mety krátký první stupeň zmíněné dvoustupňové převodovky - konkrétně jde o čas 0,86 sekundy oproti 0,98 sekundy v případě akcelerace na 50 km/h a 1,9 vs. 1,96 s u zrychlení na stovku. Praxe je horší, do hry vstoupí rozličné ztráty, limity trakce či odpor vzduchu, rozložení sil se ale podle praktických testů nemění - Porsche je vždy rychlejší do stovky i později.

Za své výhody tu tedy Porsche vděčí hlavně použití převodovky, která se u elektromobilů obvykle nepoužívá vůbec. Díky ní má více točivého momentu na kolech po celou dobu akcelerace na 100 km/h, a tak ve zrychlení vítězí. A výhodu neztrácí ani ve vyšších rychlostech. Nedivili bychom se tedy, kdyby Tesla u další generace svých aut též použila převodovku, neboť bez ní má do budoucna evidentně jen velmi malé šance v podobných kláních uspět.


Technik vysvětlil, proč je elektrické Porsche rychlejší než Tesla, i když mělo prohrávat - 1 - Proc je Porsche Taycan rychlejsi nez Tesla foto 05Technik vysvětlil, proč je elektrické Porsche rychlejší než Tesla, i když mělo prohrávat - 2 - Proc je Porsche Taycan rychlejsi nez Tesla foto 06Technik vysvětlil, proč je elektrické Porsche rychlejší než Tesla, i když mělo prohrávat - 3 - Proc je Porsche Taycan rychlejsi nez Tesla foto 07Technik vysvětlil, proč je elektrické Porsche rychlejší než Tesla, i když mělo prohrávat - 4 - Proc je Porsche Taycan rychlejsi nez Tesla foto 08
Hodina fyziky a matematiky srovnala Porsche s Teslou

Technik vysvětlil, proč je elektrické Porsche rychlejší než Tesla, i když mělo prohrávat - 5 - Proc je Porsche Taycan rychlejsi nez Tesla foto 01Technik vysvětlil, proč je elektrické Porsche rychlejší než Tesla, i když mělo prohrávat - 6 - Proc je Porsche Taycan rychlejsi nez Tesla foto 02Technik vysvětlil, proč je elektrické Porsche rychlejší než Tesla, i když mělo prohrávat - 7 - Proc je Porsche Taycan rychlejsi nez Tesla foto 03Technik vysvětlil, proč je elektrické Porsche rychlejší než Tesla, i když mělo prohrávat - 8 - Proc je Porsche Taycan rychlejsi nez Tesla foto 04
Taycan Turbo S obstál i v početním testu možných schopností. Model S Performance Ludicrous+ má vyšší výkon, ale v přímce je pomalejší

Zdroje: Engineering Explained@Youtube, Top Gear@Youtube

Mirek Mazal

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše