Top Gear postavil Teslu Model S proti Porsche Taycan, Tesla opět nestačila

Ačkoli papírové parametry naznačují, že by v případě dynamiky měla být léta stará Tesla lepší než nové Porsche, už druhé přímé srovnání potvrzuje opak. Život s autem ale není jen věcí dynamiky.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Top Gear postavil Teslu Model S proti Porsche Taycan, Tesla opět nestačila

31.10.2019 | Petr Prokopec

Top Gear postavil Teslu Model S proti Porsche Taycan, Tesla opět nestačila

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Ačkoli papírové parametry naznačují, že by v případě dynamiky měla být léta stará Tesla lepší než nové Porsche, už druhé přímé srovnání potvrzuje opak. Život s autem ale není jen věcí dynamiky.

Porsche Taycan je již od počátku označováno jako první skutečný rival Tesly. Ostatně německá automobilka při vývoji použila Model S jako jednu z nastavených latěk, již se navíc rozhodla překonat. Bylo tak vlastně jen otázkou času, kdy se oba tyto elektromobily střetnou kolo na kolo. Jeden takový souboj už máme za sebou a pro Teslu vyzněl překvapivě špatně. Druhý zorganizoval britský Top Gear.

Nejprve přichází řeč na jízdní dynamiku, jistě nejsledovanější aspekt obou aut. Tady bychom měli být svědky dominance Tesly, ostatně lepší akcelerací i maximálkou se chlubil Elon Musk už hned po slavnostním odhalení Porsche. Nicméně realita je taková, že Taycan Turbo S zvládá sprint na stovku o chlup rychleji než Model S Performance. A je rychlejší také ve zrychlení na 160 km/h, stejně jako kalifornskému soupeři ukazuje záda ve sprintu na čtvrtmíli, již navíc zvládá dokončit v daleko vyšším tempu.

Vítězství Porsche je tedy v tomto případě jasné a vyniká o to více, že papírově bylo slabším soupeřem. Praxe je úplně jiná, což ostatně platí také v rámci nejvyšší rychlosti. Porsche by mělo skončit na 261 km/h, zvládá však 268 km/h oproti 250 km/h Tesly. Navíc Taycan je téměř neúnavný, zpomalí jej až malé množství energie v akumulátorech, Model S delší vysokou zátěž notoricky nezvládá.

Německá dominance tím nekončí, Porsche dokázalo prakticky nemožné. Ve chvíli, kdy tedy Autobahn opustíte a sjedete na okresku, zjistíte, že Taycan zůstává věrný kořenům značky. Sedíte nízko, váš výhled nic nenarušuje a dokonce můžete použít přední blatníky jako ukazatele stáčení vozu. Z čeho však zůstává rozum stát, to je odezva brzd. I když Porsche stejně jako Tesla užívá elektrického systému kvůli regeneraci, nikdy nebudete mít pocit, že jde o brzdy „falešné“.

Snad aby vše nevyznělo tak jednostranně, Top Gear poukazuje na silné stránky Tesly v jiných ohledech. Kalifornský elektromobil exceluje hlavně v oblastech každodenní použitelnosti. Potřebujete větší komfort a více prostoru pro posádku i její zavazadla? Pak je Model S vozem, který vaše požadavky uspokojí lépe než Taycan. Na stranu Tesly se navíc přidávají mnohé další elektronické finesy, na které je Porsche přeci jen poněkud konzervativní - což platí i o rozvržení palubky.

Tesla tedy dynamicky na Porsche nestačí, v případě Tesly ale můžete při sklopených zadních sedadlech odvézt pomalu totéž, co Mercedesu E Kombi. Nakonec tak jako vždy záleží na tom, co je pro koho důležitější - na Teslu to chce minimálně tři miliony korun, na Porsche ještě o dobrou polovinu více.


Top Gear postavil Teslu Model S proti Porsche Taycan, Tesla opět nestačila - 1 - Porsche Taycan vs Tesla Model S 2019 videoscreen 01Top Gear postavil Teslu Model S proti Porsche Taycan, Tesla opět nestačila - 2 - Porsche Taycan vs Tesla Model S 2019 videoscreen 02Top Gear postavil Teslu Model S proti Porsche Taycan, Tesla opět nestačila - 3 - Porsche Taycan vs Tesla Model S 2019 videoscreen 03Top Gear postavil Teslu Model S proti Porsche Taycan, Tesla opět nestačila - 4 - Porsche Taycan vs Tesla Model S 2019 videoscreen 04Top Gear postavil Teslu Model S proti Porsche Taycan, Tesla opět nestačila - 5 - Porsche Taycan vs Tesla Model S 2019 videoscreen 05Top Gear postavil Teslu Model S proti Porsche Taycan, Tesla opět nestačila - 6 - Porsche Taycan vs Tesla Model S 2019 videoscreen 06
Porsche Taycan nabízí lepší jízdní dynamiku, Tesla Model S pro změnu exceluje v praktičnosti. Volba je tedy na vás

Zdroj: Top Gear@Youtube

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.