Alpina B6 Biturbo Cabrio: důstojná vlajková loď

(živé foto) S hlavní rolí na stánku Alpiny se úspěšně potýká model B6 Biturbo Cabrio. V decentní modré metalíze se koupe v záři reflektorů.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Tuning

Alpina B6 Biturbo Cabrio: důstojná vlajková loď

15.9.2011 | Mirek Brokeš | Přidat příspěvek

Alpina B6 Biturbo Cabrio: důstojná vlajková loď

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

(živé foto) S hlavní rolí na stánku Alpiny se úspěšně potýká model B6 Biturbo Cabrio. V decentní modré metalíze se koupe v záři reflektorů.

V nabídce Alpiny nepozorovaně dochází k malé, ale důležité změně. Až dosud se na pozici vlajkové lodi držel model B7 založený na BMW řady 7. Na její místo se ale pomalu a nezadržitelně dere B6 Biturbo Cabrio. Přestože oba vozy sdílí pohonnou jednotku a mají tedy i stejný výkon, postavte je vedle sebe a hned bude jasné, kdo je tu za hlavní hvězdu.

Přestože je nová „šestka”, hlavně v otevřené verzi, nejlépe vypadajícím vozem současné nabídky BMW, není dokonalá. Stejně jako u žen, zvýrazněné řasy tu a naleštěné drápky tam, stále je co zlepšovat. Stejně k tomu přistoupili i u Alpiny. Lehce upravený přední nárazník, na kterém samozřejmě nechybí velký písmeny vyvedené jméno úpravce, s karbonovými doplňky přiostřil příď, malý spoiler na víku kufru a nepřehlédnutelný difuzor zase řádně nabrousili záď. Ale pozor, nejsou to jen kosmetické změny, Alpina dosáhla výrazné redukce objemu vzduchu, který se při jízdě dostává pod vůz. Vztlak na přední nápravě se tak snížil o 14 %, vzadu je od rychlosti 150 km/h v podstatě nulový. Výsledkem je vysoce stabilní chování při trojciferných rychlostech s dvojkou či trojkou na začátku.

Ale i když je Alpina B6 Biturbo rychlá, umí jet rychlostí až 311 km/h, nezanedbává estetický dojem posádky. Ten současně do značné míry ovlivňuje vkus majitele. Při objednávce si totiž lze vybrat z téměř nekonečného počtu kombinací různých druhů a barev kůže, dřeva a dalších doplňků Každý vyrobený kus je tak vlastně unikátem.

Jak už jsme zmínili, B6 Biturbo je rychlé auto, na 100 km/h zrychlí za 4,8 sekundy. Hlavní zásluhu na tom samozřejmě má dvěma turby přeplňovaný osmiválec o objemu 4,4 l s maximálním výkonem 507 k při 5 500 1/min a točivým momentem 700Nm v intervalu 3 000 - 4 750 1/min. Při jeho vývoji byla, stejně jako u modelu D5 Biturbo, věnována velká pozornost volnému dýchání motoru a jeho chlazení. Plnicí tlak dosahuje hodnoty 1 baru, ve spojení s konstrukční kompresí 9,3:1 motor pracuje při celkovém kompresním poměru 20:1. Aby to přežil déle než jen chvíli, dostal kované písty od firmy Mahle.

Aby si motoru dobře oddychovalo, byl k vývoji výfukového potrubí přizván Akrapovic. Výsledkem spolupráce je titanový výfuk s minimálním odporem, který je cca o polovinu lehčí, než kdyby byl vyroben z oceli. Jeho součástí jsou i klapky omezující hluk. V komfortním nastavení se otevírají až po překročení 3 000 otáček, ve sportovním ale velkoobjemovému osmiválci nic nebrání, aby si na okolní svět při sešlápnutí plynu pořádně zařval.

Podvozek dostal stejné úpravy, jako už zmíněná dieselová M5. Bude jistě velký zážitek stáhnout střechu, na voliči systému Drive Performance Control ovládajícím tlumiče, osmistupňový automat, reakce motoru i zmíněné klapky ve výfucích nastavit mód Sport+, stáhnout střechu a protáhnout tuto Alpinu po alpských cestách. Zatím se my i potenciální zájemci musíme spokojit s živými fotografiemi z Frankfurtu.

Tip: Projděte si také další novinky letošního frankfurtského autosalonu.


Alpina B6 Biturbo Cabrio: důstojná vlajková loď - 1 - Alpina B6 Bi-Turbo Cabrio oficialni 01Alpina B6 Biturbo Cabrio: důstojná vlajková loď - 2 - Alpina B6 Bi-Turbo Cabrio oficialni 02Alpina B6 Biturbo Cabrio: důstojná vlajková loď - 3 - Alpina B6 Bi-Turbo Cabrio oficialni 03Alpina B6 Biturbo Cabrio: důstojná vlajková loď - 4 - Alpina B6 Bi-Turbo Cabrio oficialni 04Alpina B6 Biturbo Cabrio: důstojná vlajková loď - 5 - Alpina B6 Bi-Turbo Cabrio oficialni 05Alpina B6 Biturbo Cabrio: důstojná vlajková loď - 6 - Alpina B6 Bi-Turbo Cabrio oficialni 06Alpina B6 Biturbo Cabrio: důstojná vlajková loď - 7 - Alpina B6 Bi-Turbo Cabrio oficialni 07Alpina B6 Biturbo Cabrio: důstojná vlajková loď - 8 - Alpina B6 Bi-Turbo Cabrio oficialni 08Alpina B6 Biturbo Cabrio: důstojná vlajková loď - 9 - Alpina B6 Bi-Turbo Cabrio oficialni 09Alpina B6 Biturbo Cabrio: důstojná vlajková loď - 10 - Alpina B6 Bi-Turbo Cabrio oficialni 10Alpina B6 Biturbo Cabrio: důstojná vlajková loď - 11 - Alpina B6 Bi-Turbo Cabrio oficialni 11Alpina B6 Biturbo Cabrio: důstojná vlajková loď - 12 - Alpina B6 Bi-Turbo Cabrio oficialni 12Alpina B6 Biturbo Cabrio: důstojná vlajková loď - 13 - Alpina B6 Bi-Turbo Cabrio oficialni 13
Alpina B6 Biturbo Cabrio na oficiálních snímcích

Alpina B6 Biturbo Cabrio: důstojná vlajková loď - 14 - Alpina B6 Bi-Turbo Cabrio zive 01Alpina B6 Biturbo Cabrio: důstojná vlajková loď - 15 - Alpina B6 Bi-Turbo Cabrio zive 02Alpina B6 Biturbo Cabrio: důstojná vlajková loď - 16 - Alpina B6 Bi-Turbo Cabrio zive 03Alpina B6 Biturbo Cabrio: důstojná vlajková loď - 17 - Alpina B6 Bi-Turbo Cabrio zive 04Alpina B6 Biturbo Cabrio: důstojná vlajková loď - 18 - Alpina B6 Bi-Turbo Cabrio zive 05Alpina B6 Biturbo Cabrio: důstojná vlajková loď - 19 - Alpina B6 Bi-Turbo Cabrio zive 06Alpina B6 Biturbo Cabrio: důstojná vlajková loď - 20 - Alpina B6 Bi-Turbo Cabrio zive 07Alpina B6 Biturbo Cabrio: důstojná vlajková loď - 21 - Alpina B6 Bi-Turbo Cabrio zive 08Alpina B6 Biturbo Cabrio: důstojná vlajková loď - 22 - Alpina B6 Bi-Turbo Cabrio zive 09Alpina B6 Biturbo Cabrio: důstojná vlajková loď - 23 - Alpina B6 Bi-Turbo Cabrio zive 10Alpina B6 Biturbo Cabrio: důstojná vlajková loď - 24 - Alpina B6 Bi-Turbo Cabrio zive 11
Alpina B6 Biturbo Cabrio živě ve Frankfurtu

Mirek Brokeš

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.