Dostupný rodinný kombík s dynamikou Lamborghini je splněný sen českých otců

Lamborghini platí za auto snů, ale jednak je drahé a i kdybyste na něj měli, opravdu byste pro něj měli využití? Více jak 500koňový kombík může snadno posloužit lépe.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Tuning

Dostupný rodinný kombík s dynamikou Lamborghini je splněný sen českých otců

9.2.2019 | Mirek Mazal

Dostupný rodinný kombík s dynamikou Lamborghini je splněný sen českých otců

/

Lamborghini platí za auto snů, ale jednak je drahé a i kdybyste na něj měli, opravdu byste pro něj měli využití? Více jak 500koňový kombík může snadno posloužit lépe.

Seat Leon nikdy nebyl ekvivalentem drahého sportovního auta. Relativně obyčejný kompakt ze Španělska se něčemu takovému skokově přiblížil s příchodem třetí generace 5F díky verzi Cupra. Ta se okamžitě posunula mezi nejrychlejší hot-hatche světa a později dorazila i v balení praktičtějšího kombi ST. Vůz s motorem 2,0 TSI sériově disponuje výkonem až 221 kW (300 koní) a točivým momentem 380 Nm. Z 0 na 100 km/h dokáže zrychlit už za 4,9 sekundy a maximálně jede až 250 km/h.

Cupra ST je povedeným výtvorem, který nabízí jeden z nejlepších kompromisů mezi rychlostí a praktičností na trhu. Relativně pohodlný kombík s dostatečným prostorem zvládá dlouhé přesuny daleko za limitem rychlostí, které většina lidí považuje za běžné. K dispozici je i provedení s pohonem všech kol 4Drive a automatickou převodovkou DSG a právě to si vzala do parády firma Siemoneit Racing, aby světu ukázala, kde jsou opravdové limity rodinného Seatu.

Výsledkem je auto, které musí rozzářit úsměv na tváři nejednomu českému „tátovi”, který si je vědom praktických předností kombíků a zároveň se nechce úplně vzdát svých řidičských ambicí. Němci totiž vydolovali z dvoulitrového čtyřválce nad přední nápravou 383 kW (521 koní) při 6 500 ot./min a 620 Nm působící při 3 600 ot./min. Šéf Stefan Siemoneit může být spokojen i s dalším pokračováním prací, jeho tým posunul limit zrychlení na 100 km/h na 3,4 sekundy, elektronický omezovač zastaví rozlet po dosažení 280 km/h - bez něj se černý přízrak dovede rozjet až na 305 km/h. Troufalé hodnoty, akcelerace odpovídá drahému supersportu jako Lamborghini Huracán.

Nárůst dynamiky přišel po instalaci většího turbodmychadla, které je spojeno s přepracovaným sáním s výkonnějšími mezichladiči stlačeného vzduchu. Objemnějšímu přívodu čerstvého kyslíku do válců odpovídá i průchodnější výfukový systém přidávající další kilowatty. Změny se týkaly i vnitřností TSI, nestačila by sériová palivová pumpa, vstřiky ani tovární spojka. S jinými díly musela přijít elektronická úprava softwaru a dílčích částí poměrně malého motoru.

Akční rozjezd pod plným plynem na úrovni slavných supersportů je zajištěn, ale přežití v zatáčkách je jiná kapitola. Jízdní vlastnosti jsou vypilovány stavitelným podvozkem KW, kterému pomáhají karbon-keramické brzdy z Audi RS3 a kované disky kol o rozměru 8x19 palců s pneumatikami Michelin Sport Pilot Cup 2 s parametry 235/35 ZR19.

Pochopitelně, takové kvantum úprav nevyjde lacino, vzhledem k tomu, co tohle auto nabízí, jde ale relativně dostupnou legraci. I se sériovým novým Leonem Cupra ST 4x4 se cena takto vyladěného pohybuje okolo 1,4 milionu Kč, za to si k Lamborghini pořídíte leda pár náhradních dílů. A zkuste do něj naložit rodinu i se vším, co potřebuje na víkend strávený mimo domov...


Dostupný rodinný kombík s dynamikou Lamborghini je splněný sen českých otců - 1 - Seat Leon Cupra uprava Siemoneit Racing foto 01Dostupný rodinný kombík s dynamikou Lamborghini je splněný sen českých otců - 2 - Seat Leon Cupra uprava Siemoneit Racing foto 02Dostupný rodinný kombík s dynamikou Lamborghini je splněný sen českých otců - 3 - Seat Leon Cupra uprava Siemoneit Racing foto 03Dostupný rodinný kombík s dynamikou Lamborghini je splněný sen českých otců - 4 - Seat Leon Cupra uprava Siemoneit Racing foto 04Dostupný rodinný kombík s dynamikou Lamborghini je splněný sen českých otců - 5 - Seat Leon Cupra uprava Siemoneit Racing foto 05Dostupný rodinný kombík s dynamikou Lamborghini je splněný sen českých otců - 6 - Seat Leon Cupra uprava Siemoneit Racing foto 06Dostupný rodinný kombík s dynamikou Lamborghini je splněný sen českých otců - 7 - Seat Leon Cupra uprava Siemoneit Racing foto 07Dostupný rodinný kombík s dynamikou Lamborghini je splněný sen českých otců - 8 - Seat Leon Cupra uprava Siemoneit Racing foto 08Dostupný rodinný kombík s dynamikou Lamborghini je splněný sen českých otců - 9 - Seat Leon Cupra uprava Siemoneit Racing foto 09
Seat Leon ST od Siemoneit Racing akceleruje na stovku za 3,4 sekundy a rozjede se až na 305 km/h, přitom je to pořád praktický rodinný kombík

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše